10 Adımda Filonuzun Gücüne Güç Katın

Uzun dönem araç kiralamada verilen en zor karar şüphesiz ki araç seçimi oluyor. Ancak bu kesinlikle dönüşü olmayan bir yol değil ve maliyeti düşük çözümlerle, araç performans artırma ve filonuzun gücüne güç katma şansınız hala mevcut. Nasıl mı? İşte böyle…

İlk Adım Periyodik Bakımlar

Filonuzdaki araçların performansını artırmak için herhangi bir işlem yapmadan önce araçlarınızın periyodik bakımlarının yapıldığından emin olmalısınız. Ön takımdan başlayarak fren ve amortisörlere dek ihtiyaç duyulan tüm bakımların yapılması, hem performans hem de güvenlik açısından oldukça önemli. Bu da filo oluştururken ya da uzun dönem araç kiralamadan önce hizmet dahilindeki bakım şartlarının kapsamına ayrıca dikkat etmeyi neredeyse zorunlu kılıyor. Hizmet kapsamınızı sıkıca araştırın ve bu kapsamın genişletip genişletilemeyeceği ile ilgili acente temsilcinizle mutlaka görüşün.

Lastikler Performansın Anahtarı

Aracın karakterini belirleyen ve yol tutuşu gibi kritik bir görevi üstlenen lastikler, aracınızın en değerli parçalarından biri. Bir aracın en az motor gücü kadar büyük önem taşıyan lastikler, aynı zamanda aracın fren mesafesi, yüksek hızlarda stabilite yakalayabilmesi, viraj kabiliyeti ve direksiyon tepkisini iyileştirmek adına da önemli bir rol oynar. Filonuzda yer alan araçları performans lastikleriyle daha güçlü hale getirebilir ve araçların performanslarını küçük bir dokunuşla çok daha üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Peki Ya Güvenlik?

Yolda ilerlerken aniden önümüze çıkan engellere karşı verdiğimiz ilk tepki durmak yerine, o engelden kaçmak olur. Bu nedenle, uzun yolda sıklıkla karşılaşılabilecek bu durum frenlerin önemini bize bir kez daha gösteriyor. Özellikle ani frenlerde aşınmayı önleyen ve araç performansını stabil tutan hava soğutmalı diskler filonuzdaki araçlara hem güvenli hem de konforlu bir sürüş sağlar. Ancak unutmayın, frenler, tam performans gösterebilmek için iyi lastik ve iyi amörtisör kombinasyonuna ihtiyaç duyar.

Yakıt Dostu Jantlar

Jant seçiminizin yakıt tüketiminizi düşürmeye yardımcı olacağını biliyor muydunuz? Araçlarda çoğunlukla kullanılan alüminyum alaşımlı jantlar, genellikle çok ağır ve hantal yapıdadırlar. Bu nedenle araçların hızlanımını düşürür ve yakıt tüketiminde de yükselmeye sebep olurlar. Alternatif olarak çelikten üretilen ve alaşımlı jantlara göre çok daha hafif bir yapıda olan kapalı sac jantlar, her bir tekerde 1 kg hafifleme %10 kadar yakıt avantajı sağlar. Filonuz için araç seçerken bu jantlara sahip modelleri tercih edebilir ya da daha düşük meblağlar ödeyerek araçlarınızı bu jantlarla modifiye edebilirsiniz.

Aracınızı Hafifletin, Siz de Hafifleyin

Aracın motoruna dokunmadan, filonuzdaki tüm araçlarda verimlilik artırabileceğiniz nadir yöntemlerden biri “araç hafifletme” işlemi. Üstelik bu oldukça kolay bir işlem, tek yapmanız gereken, araçlarınızda ihtiyacınız olmadığı halde tuttuğunuz kimi fazlalıklardan kurtulmanız yeterli. Kullanılmayan eşyaların ya da yüklerin bagajdan alınması ya da stepnesiz yolculuk yapmak bunlardan sadece birkaçı. 50 kg ve üstü hafifletme sağlayabilirseniz, tüm araçlar özelinde yakıt tüketiminizi düşürebilir ve daha dinamik bir sürüş sağlayabilirsiniz.

Bahar Temizliği Sırası Deponuzda

Aracın her bölgesinde olduğu gibi, depolarında biriken kirler de; aracın performansını büyük ölçüde düşürür ve araca uzun zaman dilimi içerisinde zarar verir. Bu nedenle, filonuzda yer alan araçların genel bakımına depo temizliğinin yapıldığından emin olmalısınız. 30 – 45 dakika kadar süren bu işlemin, filo bakım hizmeti kapsamında olup olmadığını mutlaka araştırın; yağ ve hava filtrelerinin değiştirilmesinin de bu temizlik işlemine dahil olduğuna emin olun.

Aracınızın Beynine Format Atın: Chip Ayarı (Chip Tuning)

Daha çok elektronik beyne sahip araçlarda gerçekleştirilebilen bu yöntem, araçlarda bulunan motor yönetim sistemine ait yazılım değiştirilmesi esasına dayanıyor. Bu sayede yazılıma performansı artıracak özellikler yüklenirken; yakıt enjeksiyon zamanları, ateşleme ve avans gibi özelliklere müdahale edilerek motorun daha yüksek performans ile çalışması sağlanıyor. Bu yöntem ile atmosferik araçlarda %6 – %10; turbo benzinli ve turbo dizel araçlarda ise %15 – %30 güç artışı sağlanabiliyor. Tüm bunlara ek olarak yakıt tüketiminde de %4 – %8 oranında azalma gözleniyor. Yeni nesil enjeksiyonlu araçların neredeyse tamamında gerçekleştirilebilen bu işlem aynı zamanda en az maliyetli ve pratik  işlemlerden biri olarak kabul ediliyor.

Motorunuz Nefes Alsın

Filonuzdaki araçların motor performansını artırmanın en masrafsız yolu şüphesiz ki hava filtrelerinden yardım almak. Motorun çalışması sırasında silindirlere alınan büyük miktarlardaki havayı süzüp, içerisindeki toz ve pislikleri filtreleyen hava filtresi, çok küçük parçacıkları bile süzerek motorun daha etkili çalışmasını sağlar. Araçların emme manifoldu hava girişlerine yerleştirilen hava filtreleri, genellikle araçların 10 bin ya da 15 bin periyodik bakımlarında değiştiriliyor. Araçlarınızın marka ve modeline göre değişkenlik gösterecek bu işlem, araçlarınızın periyodik bakımı gelmeden önce bir iki kez gerçekleştirilebilir. Yakıt artışı, çekiş düşmesi gibi ekstra bir durumlar dışında, bu işleme ihtiyaç duymayabilirsiniz.

Aracınızı Doğru Besleyin

Araçlarınıza doğru bakım uygulanması kadar tercih edeceğiniz yakıtlar da aracınızın performansını büyük anlamda etkileyecektir. Bu nedenle aracınız için en uygun yakıtı tespit etmelisiniz. Bu noktada ise devreye ihtiyaçlar giriyor. Örneğin, sürüş performansı yüksek bir araç istiyorsanız dizel araçları, ekonomiyi ön planda tutuyorsanız LPG araçları (LPG araçlar performans anlamında dizel araçların gerisinde kaldığını göz önünde bulundurulmalısınız) ya da ille de motor performansı diyorsanız biraz daha fazla ödeyerek benzinli araçları tercih etmelisiniz.

Kontrol Sizde Olsun

Filo yönetiminin olmazsa olmazlarından Araç Takip Sistemi, en geniş anlamıyla filonuza mensup araçların teknoloji  yardımıyla takip ve kimi değerlerinin ölçümüne yarıyor. Bu sistemin en önemli özelliği anlık olarak filonuzun konumunu bildirmesi .Böylece aracınızın seyahatlerini ve ne kadar süreyle kullanıldığını görmeniz mümkün. Diğer bir önemli özelliği ise filo sürücülerinin trafik kurallarına ne denli uyup uymadığını ya da en çok hangi kuralı ihlal ettiklerini görebiliyor olmanız. Bu sayede, kötü sürücü davranışlarını belirleyerek araçlarınızın daha verimli kullanılmasını sağlarken, yol güvenliğini de en yüksek seviyeye çıkarma şansınız bulunuyor. Yakıt sistemi kontrolüyle ise yakıt tüketimini düşürebilir ya da acil durumlarda hangi aracı tercih edebileceğinizle ilgili daha net kararlar alabilirsiniz.  Yani bu sistemi etkili bir şekilde kullandığınızda hem güvenlik hem de tasarruf sağlayabilirsiniz. Üstelik bu sistemi tek araç üzerinde dahi kullanmanız mümkün.

10 Adımda Filonuzun Gücüne Güç Katın

Benzer İçerikler