175 65 R14 Lastik Hava Basıncı Nedir? | Ebat Bar Psi Basınç

175 65 R14 Lastik Hava Basıncı Nedir? | Ebat Bar Psi Basınç | BLOG

Lastik hava basıncı

175 65 R14 Lastik hava basıncı |

   Lastik hava basıncı hakkında öncelikle belirtmeliyiz ki, her aracın her farklı modeline ve lastik ebadına göre değişiklik göstermektedir. Lastik hava basıncı yeni, sıfır otomobillerin kullanma kitapçıklarında her lastik ebadına göre hava Psi verileri kullanıcıya bildirilmiştir. Dünya üzerinde üretilmiş olan ve üretimine devam edilen tüm lastiklerin belirli bir ebadı ve bu ebatlara göre basılacak ulan Psi değerleri sabittir. Arabanın lastik havası, lastik boyutuna, genişliğine, aracın ağırlığına, kullanım esnasında otomobilin ön ve arka tarafta seyehat eden yolcu sayısına, aracın arkadan veya önden çekişli oluşu hasebiyle, ağırlık dengesinin önde veya arkada olması gibi sebepler lastik basıncının her otomobilin, farklı modellerine vb. durumlara göre değişkenlik göstermektedir. Tüm bu detayları, bu makalede 175 65 R14 lastik hava basıncı adı altında inceleyeceğiz.

   Peki kullanma kitapçıkları olmayanlar hava basınç değerlerini nasıl öğrenir?

Lastik hava basıncı arabanın neresinde yazar?

   Araç ön şoför kapısının iç kesiminde, yakıt depo kapağının iç kesiminde, bagaj içi gibi yerler de, lastik hava basınçlarının lastik ebatlarına göre kaç Psi olması gerektiği yazılıdır. Lastik basıncı değerleri Psi cinsinden yazılmamış olabilir. Özellikle Avrupa’da Psi değil, bar basınç değeri kullanılır. Türkiye’de, Psi değeri kabul görür. Bar ve Psi değerlerinin arasındaki farkı buradan okuyabilirsiniz.

175 65 R14 Lastik hava basıncı nedir?

Otomobiliniz ön ve arka taraf ağırlık dağılımı eşitse

   Genellikle arkadan itişli araçlar da ağırlık dağılımı yüzde elli elli, yani eşittir. Özellikle Alman otomobil üreticilerinin otomobillerini arkadan itişli üretmesinin en büyük sebebi budur. Tüm motor, güç elemanları önde olursa, aracın ağırlık dağılımı ön tarafta olacak ve bu yol tutuşundan tutunda, aracın güç dengesine kadar birçok faktöre etki edecektir. Buna karşın güç, arkadan verilirse, motor=güç elemanları, ortalama olarak, otomobilin geneline baktığımız takdirde ön ve arka eşit ağırlık şeklinde olacaktır. Bu durum, lastik hava basıncının ana arteri olarak kabul edilebilir. 175 65 R14 lastik hava basıncı için;

   Aracınızın ağırlık dağılımı eşitse ve ön tarafta iki yolcu seyahat ediyor, arka kısım boş ise, lastik basınçları önler 30 Psi arkalar 28 Psi olmalıdır.

   Arka kısımda iki, ön kısımda iki yolcu varsa, lastik hava basıncı önler ve arkalar için eşit şekilde 30 Psi olmalıdır.

   Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda üç yolcu şekliden tam yük bir seyahat durumunda, önler 30 Psi arkalar 32 Psi olmalıdır.

Uyarı

   Yukarı kısımda verilen değerlerin hepsi 1300 kg. ve üzeri araçlar için geçerli Psi hava basıncı değerleridir. Eğer otomobiliniz 1300 kg altında bir ağırlığa sahipse, verilen tüm değerlerden en az 2 Psi basınç değeri düşürülerek uygulanır.

Otomobilinizin ağırlık dağılımı ön tarafsa

   Genellikle önden çekişli araçlarda, aracın motor ve motor elemanları, güç aktarma birimleri vb. elemanların tamamı ön tarafa yüklendiği için aracın ağırlık dengesi ön taraf ağırlıklı olur. 175 65 R14 lastik hava basıncı için;

   Aracınızın ağırlık dağılımı ön kısım ağırlıklıysa, ön kısımda iki yolcu seyahat ediyor ve arka kısım boş ise, lastik hava basıncı ön lastikler için 30 Psi arka lastikler için 28 Psi olmalıdır.

   Ön ve arka kısımda ikişer yolcu seyahat ediyor ise, önler 30 Psi ve arkalar 28 Psi olmalıdır.

   Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda üç yolcu şeklinde bir seyahat söz konusu ise, tüm lastikler 30 Psi olmalıdır.

Uyarı

   Yukarı kısımda verilen değerlerin hepsi 1300 kg. ve üzeri araçlar için geçerli Psi hava basıncı değerleridir. Eğer otomobiliniz 1300 kg altında bir ağırlığa sahipse, verilen tüm değerlerden en az 2 Psi basınç değeri düşürülerek uygulanır.

Lastik hava basıncı günlük kullanım

   Yukarıda verilmiş olan tüm değerler uzun yolculuklar için verilmiştir. Yukarıda verilmiş olan Psi değerlerini -2 yapmanız durumun da günlük kullanım için yeterli Psi verilerini elde etmiş olursunuz. Önde iki yolcu ile yalnızca şoförün olduğu durumlarda Psi değerleri aynı kalır. Bu değerler ortalama 1300 Kg. olan bir araç için verilmiş olup, her 100 kg. için 1 Psi eklenerek veya, düşürülerek olması gereken basınç bulunabilir. Uzun yola çıkmadan önce ve yolun sonunda lastikler soğuduktan sonra lastik basınçları mutlaka kontrol edilmelidir. Lastik hava basıncı dışında dikkat edilmesi gereken bir unsur daha vardır ki, o da stepne olarak adlandırılan yedek lastik. Uzun yolculuklar da kesinlikle yanınızda bulunmalı ve hava basıncı kontrol edilmelidir. Stepne lastiğinin, lastik basınç değerlerinizden en az 2 Psi fazla basınçla şişirilmiş olması gerekmektedir.

Popüler sorular

Lastik hava basıncı kaç olmalıdır? Lastik hava basınçları kaç olmalıdır? Lastik basıncı ne kadar olmalıdır? Havası inmiş lastik ne gibi sorunlara yol açar? Fazla şişik lastik ne gibi sorunlara yol açar? Psi bar farkı? Psi bar nasıl hesaplanır? 195 65 R15 lastik hava basıncı nedir? 205 55 R16 lastik hava basıncı nedir? 225 45 R17 lastik hava basıncı nedir? 225 40 R18 lastik hava basıncı nedir? 225 40 R19 lastik hava basıncı nedir? 225 40 R19 lastiğe ne kadar hava basılır? 175 65 R14 175 65 R14 lastik nedir? 175 65 R14 ne kadar hava basılır? 175 65 R14 lastik fiyatları 175 65 R14 fiyat 175 65 R14 lastik basınçları 19 inç lastik 19 lastik kaç psi basılır? Ağırlık dağılımına göre lastik hava basıncı nedir? Önden çekişli arabalar da  hava basıncı nedir? Arkadan itişli arabalar da  hava basıncı nedir? Uzun yolda lastik basıncı ne olmalıdır? Günlük kullanımda lastik basıncı ne olmalıdır? Tüm lastiklere aynı miktar da hava mı basılır? Dört lastiğe de aynı hava mı basılır? Tüm lastiklere aynı hava mı basılır? Lastik uzun yolda daha mı fazla şişirilir? Şehir içinde lastik havası ne olmalı? 205 55 R16 lastik araba ağırlığı etkilimidir? Lastik hava basınç değeri arabanın neresinde yazar? Lastik basıncı kaç olmalıdır? Lastik havaları nedir? 16 lastiğe ne kadar hava basılır? 16 lastiğe kaç basınç hava basılır? 16 inc lastik basınç değeri 18 inç lastik 18 İNÇ LASTİK BASINCI 18 lastiğe ne kadar hava basılır?

175 65 R14 Lastik Hava Basıncı Nedir? | Ebat Bar Psi Basınç

Benzer İçerikler