2017’de Dünya Yakıt Fiyatları Hakkında Öngörüler

Benzin ve petrol fiyatları konusunda analizler, iş dünyasının olmazsa olmazların gündem başlıklarından. Birçok şirket, lojistik planlamasını bu analizlere göre hazırlıyor ve bütçelerini bu araştırmalara göre ayarlıyor.

Sektör içinden önemli isimlerin 2017 yakıt fiyatları hakkında görüşlerine göre fiyatlar daha da artacak. Suudi Arabistan devletinin resmi petrol şirketlerinden ARAMCO CEO’su Amin H. Nasser, Riyad’da yapılan bir seminerde 2017 yılında arz ve talebin arasındaki farkın kapanmasıyla benzin fiyatlarının artacağını belirtti.

Brent Petrol Fiyatları Yılın İlk Yarısında Yükselecek

Terime yabancıysanız Brent petrol, Kuzey Denizi’nden çıkarılan ve varili uluslararası standart kabul edilen kaliteli ham petroldür. Dünya genelinde parasal ölçü birimlerinden biri olarak kullanılan Brent petrol, yükselişine devam edecek gibi görünüyor. Goldman Sachs analisti Damien Courvalin’e göre, yılın ilk 3-6 ayı arasında Brent petrol varil fiyatı, 59 dolar civarına yükselecek.

Rusya Enerji Bakanı: Petrol Fiyatları Varil Başı 50-60 Dolar Olacak

Rus enerji bakanı Aleksandr Novak’a göre, 2017 petrol fiyatlarında yıl içinde mevcut talep ve teklif dengesine göre artış olabilir ama rakamlar 50-60 dolar bandını geçmeyecek.

ABD Sondaj Kuyusu Sayılarını Arttırıyor

ABD, aktif petrol sondaj kuyularının sayısının arttırıyor.  Benzin fiyatları, OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) ve diğer üreticilerin piyasayı dengelemek adına arz kısmalarının etkisini azaltacağı spekülasyonlarına bağlı olarak yılın başında düşüşüne devam etti.

CMC Markets baş analistlerinden Ric Spooner, “Aktif sondaj sayısındaki artış, sektörü olumsuz yönde etkiliyor. ABD ya da Libya gibi ülkelerden gelen herhangi bir arz artışı, petrol fiyatlarını daha da aşağıya çekebilir. Piyasanın OPEC anlaşmasına ne kadar uyulduğuna ve kısıntıların küresel stokları azaltıp azaltmadığını görebilmesi için zamana ihtiyacı var.” açıklamalarıyla  2017 petrol fiyatları konusunda belirsizliğin devam edeceğini söyledi.

Türkiye’de Yakıt Fiyatları Yükselişini Sürdürecek

2016 yıl sonunda benzin fiyatlarında indirime gidildi fakat döviz ve Brent petrol fiyatlarındaki artış mazot fiyatlarını etkileyecek. Benzin fiyatları her ne kadar uluslararası arenada düşüyor olsa da analistlere göre Türkiye’de yakıt fiyatları artmaya devam edecek.

2017’de Dünya Yakıt Fiyatları Hakkında Öngörüler

Benzer İçerikler