2017’de Filo Kiralama Sektörünü Neler Bekliyor?

2017’de uzun dönem araç kiralama sektöründe bizleri birbiriyle daha bağlantılı ve çok daha yenilikçi bir dönem bekliyor. Filo yönetim sürecinde, hataları ve riskleri minimize eden ve çok daha düşük maliyet ile daha etkin bir yönetim sağlayacak bu önemli gelişmelere bir göz atalım istedik.

Erken Müdahale ile Daha Ekonomik ve Verimli Filolar

Aracınızın başına bir şey gelmedikçe, aracınızla ilgili herhangi bir problem olup olmadığını kestirmeniz genellikle zordur. Özellikle uzun dönem araç kiralama yaptıysanız, filonuzdaki araçların rutin bakımları dahi kimi sorunları öngörmede yetersiz kalabilir. Yeni dönem ile birlikte bu sorun neredeyse tamamen ortadan kalkacak ve hem yöneticilerin hem de sürücülerin daha proaktif olması sağlanabilecek. Araçların kendi markaları tarafından üretilmiş ve araçla birlikte sunulan orijinal araç takip sistemleri sayesinde herhangi bir probleme dair en erken sinyaller yakalanabilecek ve araç bakıma girmesine gerek kalmadan, yani problem henüz oluşmadan müdahale edilebilir hale gelecek. Bilginin eş zamanlı olarak aktarımı, tüm araç genelindeki en ince detayları kapsayacak ve anlık olarak, filo yöneticisi, sürücü ve filo yönetiminde sorumlu üçüncü kişilerle paylaşılabiliyor olacak. Oluşabilecek problemin aktarımının yanı sıra, bu problemin çözümü için en etkin ve hızlı çözümün önerilmesi de söz konusu. Özetle artık filonuzdaki tüm araçlar için ek bir araç takip sistemine ihtiyaç duymayacak ve araçların bakım süreçlerini kolaylaştırarak hem zamandan hem de bütçenizden tasarruf edebileceksiniz.

En Usta Sürücüler: Otonom Araçlar

Sürücüsüz, yani otonom araçlar bir süredir gündemde. Google, Tesla ve Apple’ın öncü olduğu bu trendin 2017 sonu itibariyle araç kiralama şirketlerinin de büyük oranda ilgisini çekeceği tahmin ediliyor. Bu araçların gündelik hayatımızın bir parçası olmadan önce yapılacak çok şey olsa da, bahsi geçen tarih günümüzden pek de uzak sayılmaz. Bu gelişme aynı zamanda AVAS (Advanced Driver Assistance System) denilen; sürücülere yol ve sürüş ile ilgili destek sağlayan iki boyutlu yazılımların da popülerleşmesi ve yeni sürücüler olan otomobillerin de en önemli asistanlarından biri olacağı anlamına geliyor. Böylece sürücüler -yani araçlar-, gidecekleri yolun uzunluğu ve trafik durumunun yanı sıra, zemini, yüksekliği ve arazi tipi gibi detaylara da erişebilecek. Üstelik bu detaylar iki boyutlu olmakla sınırlı kalmayıp, bir sonraki aşamada birebir araç tarafından önceden algılanabilecek ve onlara gidecekleri rota ile ilgili gerçek zamanlı bir görüş sağlamış olacak.

Işık Hızında Filo Yönetimi

Yeni dönemde firmaların, kendi araçlarına özel olarak tasarladıkları orijinal araç takip sistemlerini kullanacaklarını belirtmiştik. Bu da aslında modeller, tüketici ihtiyaçları ve marka bakış açısına dayalı olarak farklı araç takip sistemlerinin oluşması anlamına geliyor. Her ne kadar farklılaşsa da bu sistemler, temelde filo yöneticileri için sisteme kolay adapte olma, araçla ilgili daha detaylı bilgi alma ve bakım ya da tamir periyotlarını minimuma indirme noktasında adeta bir devrim anlamına geliyor. Yeni araçlar online olarak aktif hale getirilebilecek ve bu sayede eş zamanlı gözetime (real time monotoring) açık hale gelebilecekler. Filo yöneticileri ile sürücüler arasındaki bağlantıyı canlı tutacak bu sistem 4G ve hatta 5G ile birlikte rekor sürelerde işlemeye başlayacak. Diğer yandan sürücüler daha etkin bir sürüş gerçekleştirirken, filo yönetimi süreci kolaylaşacak ve büyük oranda hızlanacak.

Bulut Filo Yönetimi Yaygınlaşacak

Hem filo yönetimi hem de araç takip sistemini bir arada tutan ve filo yönetimini tüm detaylarıyla içerisinde barındıran Bulut Filo Yöntemi, yeni dönemde çok daha popüler hale gelecek. Filoda yer alan tüm araçların detaylı bilgi, sigorta detayları, kazaları, yakıt oranlarını, aldığı cezaları, bakım ve servis süreçlerini, dönemsel harcamaları ve buna benzer tüm detayları en ince ayrıntısına kadar değerlendiren Bulut Filo Yönetimi; aylık araç, bölge maliyetlerini ve şirketin genel giderlerini hesaplayabilmek için tüm faturalarınızı sisteme kaydetme imkanı da sağlıyor. Bunlara ek olarak, tamamen ihtiyaçlarınıza yönelik medyumlardan yola çıkarak size özel raporlamalar hazırlayan bu sistem, karmaşık raporlarla zaman kaybı yaşamamanızı sağlar ve filonuza ait en güncel ve etkin bilgileri sağlar. Web tabanlı olan bu sistem, internetin olduğu her yerden kullanıcı adı ve şifrenizle sisteminize erişme imkanı sunuyor. Tüm işlemlerinizi tek bir sistem üzerinden yapmanızı sağlayan Bulut Filo Yönetimi, filo yönetimini daha otonom bir sistem haline getiriyor ve insan kaynaklı hataları büyük oranda engelleyebiliyor. Özetle, bu sistem detaylı bir filo yönetimi yapmak ve tüm sistemi tek bir elden yöneterek maliyetlerini minimize etmenizi sağlıyor.

2017’de Filo Kiralama Sektörünü Neler Bekliyor?

Benzer İçerikler