2017 Bahar Ayı Araç Kiralama Trendleri

Modern zamanın en büyük mantalite değişikliğini “sahip” olma kavramı yaşamış olabilir. Sahip olmak yerine kiralamak, ihtiyaç miktarı kadar kullanıp yalnızca bunun bedelini ödemek ve hızla akıp giden hayatın dinamiklerine tam zamanında adapte olabilmek, içinde yaşadığımız çağın tüketim alışkanlıklarını büyük ölçüde tarif etmeye yetiyor. Çünkü 21. yy’da sahiplik bir nevi yük olarak görülürken, kiralamak maddi rahatlığı dolayısıyla çok daha geniş seçenekleri beraberinde getiriyor, özgürleştiriyor.

Oto kiralama sektörünün nabzını tutan TOKKDER’in verilerine göre, Türkiye’deki motorlu kara taşıtı sayısı 2016’nın üçüncü çeyreği itibariyle 20 milyon 801 bin. Bu araçların 11 milyon 109 bin’i otomobil ve bunların 2 milyon 500 bin’i de işletmeler tarafından kullanılan operasyonel filo aracı. Geçen yıla göre sektörün büyüme hızı ise %10,5. Buna rağmen hala dünyadaki kiralama alışkanlıklarının çok gerisindeyiz. Ancak yine de dünyadaki kiralama trendlerini takip etmekten geri kalmıyoruz. Paylaşımlı araç, saatlik kiralama ya da bireysel uzun dönem kiralama gibi trendler bizim de gündemimizde. Çok yakın zamanda hayatımızda daha çok yeri olacak araç kiralama trendlerine göz atalım:

Saatlik Kiralamalar Artacak

Araç kiralama, artık yalnızca şirketlerin değil; serbest meslek sahiplerinin ve hatta bireysel kullanıcıların da favorisi haline geldi. Bu durum da kısa süreli kiralamaların artmasını ve sürecin kolaylaşmasını sağladı. Özellikle 2016’nın son çeyreğinde artışa geçen ‘saatlik araç kiralama’ seçeneğinin önümüzdeki dönemde de daha çok tercih edileceği ön görülüyor. Bir yatırım aracı olarak hayatımıza giren araçlar artık ağırlıklı olarak vasıta görevi görmeye başladı. Bu da sürücüleri, araç satın almak yerine, araç kiralamaya yöneltmeye devam ediyor. İstenilen noktadan kiralanabilen araçlar, yine istenilen noktada bırakılabiliyor, ödeme ve rezervasyon süreçleri ise online olarak çözülebiliyor.

Hem Vakitten Hem de Trafikten Tasarruf

Şirketler söz konusu araç kiralama olduğunda sıklıkla filo kiralama avantajlarından yararlanmayı tercih ediyor. Son dönemde ise filo kiralamada yükselen trend “kullandığın kadar öde”. Hem trafik hem de masraflar anlamında tasarruf sağlayan bu sistem kapsamında, kiraya verilen her araç başına trafikten 17 araç eksiliyor. Hem havayı ve trafiği ‘temiz’ tutmak hem de tasarruf etmek için oldukça etkili bir yöntem değil mi? Bu sistem ayrıca kiralama yaptığınız süre boyunca, farklı ihtiyaçları gözeterek farklı model araçları tercih etmenizi sağlıyor ve en önemlisi hizmetin kullanım şekline göre fiyatlandırılmasına olanak tanıyor. Bu noktada, iyi sürücü ve kötü sürücü ayrışırken, filo sahiplerinin de gözü arkada kalmıyor. Bunun yanı sıra; uzun periyodlar için bireysel olarak araç kiralama şirketleri vasıtası ile kiralama yapmak da mümkün.

Hayat Paylaşınca Güzel, Peki Ya Seyahat?

Araç kiralamanın bir alternatifi ise paylaşımlı araçlar… Özellikle son dönemde yükselişe geçen bu trend, tıpkı bireysel araç kiralamada olduğu gibi hem cep hem de çevre dostu. Ulaşım masrafını %43’e kadar düşüren paylaşımlı araç hizmetinin en büyük artısı, bahar ve yaz aylarında yapılan yolculukları keyifli hale getirmesi. Ancak artıları kadar eksileri de bulunan bu trend; kullanıcı tarafında çeşitli soru işaretleri yaratabiliyor. Bu nedenle keyifli yolculuklar kadar ulaşım, zamanlama ve konfor noktasında belirsizlikler yaşanabileceği de hesaba katılmalı.

Akıllı Otomobiller, Kontrollü Sürüşler

Hızla dijitalleşen dünyada, sürücüsüz araçların konuşulduğu ve hatta gerçek olmaya başladığı o döneme gelmiş bulunmaktayız. Elbette ki bu gelişmeler, araç kiralama sektöründe de bazı yeniliklere sahne oldu. Bu çerçevede popülerleşen akıllı otomobiller, entegre uygulamalar ya da yazılımlar; sürüş güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak, sürüş hakkında detaylı bilgi edinerek sürücü davranışlarını raporlamak, yakıt tüketimini minimumda tutmak ve araç takip sistemiyle yetkisiz kullanımların takibini yapabilmek gibi birçok olanak sağlıyor. Özellikle filo kiralama hizmetinden faydalanan şirketler için telematik sistemiyle filo araçlarını anlık olarak kontrol etme, sonraki süreçte kullanımla ilgili raporlama edinme ve kazalara sebebiyet verebilecek durumları öngörerek, bu kazaların önüne geçme gibi bir yönetim gücü elde etmek mümkün. Üstelik sürücü davranışlarının raporlanması, yalnızca sürücü ve araç özelinde değil; sektörün geleceğini etkileyecek gelişmeler için de önem taşıyor.

2017 Bahar Ayı Araç Kiralama Trendleri

Benzer İçerikler