2017 Los Angeles Otomobil Fuarı’nın Gözdeleri

Los Angeles denildiği zaman akla genellikle Hollywood, bitmeyen sahiller ve LA Lakers geliyor. Türkiye’ye oldukça uzak olmasından mı kaynaklanıyor? Bilinmez. Los Angeles’ta düzenlenen otomobil fuarı ulusal pazara oranla ülkemizde daha az ilgiyle karşılansa da,  2017’nin son günlerinde düzenlenen fuara hızlıca göz etmek ve fuarın en dikkat çekici detaylarını sizler için derledik.

Bildiğiniz üzere, birçok teknoloji devi marka ve girişimci ABD’de bulunan ünlü Silion Vadisi kökenli ve bölge Los Angeles’a oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Bu nedenle Los Angeles Otomobil Fuarı da en az bölge kadar büyük bir önem kazanıyor. Kuzey Amerika’nın bu köşesinde hibrit ve elektrikli otomobillere olan ilginin artması da fuarı meraklıları için oldukça ilgi çekici hale geliyor. Gelelim fuarın çok dikkat çeken modellerine…

Elektrikli Otomobil Ucuz Olabiliyormuş

Kaynak

Tesla Motors ile birlikte elektrikli otomobillerin popülerliği de artışını sürdürüyor. Kısa süre içerisinde yüksek süratlere çıkabilen ve oldukça verimli olan elektrikli otomobiller ile ilgili tek can sıkıcı nokta yüksek olan fiyatları. Rekabetin artmasıyla fiyatların düşmesi ön görlse de, bu durumun bu kadar kısa sürede gerçekleşeceğini beklemiyordu. 2017 Los Angeles Otomobil Fuarı’nda Ampere Motor adlı firma ile tanıştık. Ampere Motor USA markası tıpkı Tesla Motors gibi Silikon Vadisi menşeili. Ampere’nin Tesla ile bir diğer ortak noktası ise ilk model olarak iki kişilik ve üstü açık araç tercih etmesi oluyor. Fotoğraflardan anlayacağınız gibi araç biraz farklı. Aracın üç tekerleğe sahip olması sizi şaşırtmasın çünkü bu bir halüsinasyon değil. Kaç kilometre hıza çıkabildiğiya da ne kadar yük taşıyabildiği  ise henüz bilinmiyor. Fiyatı şu an için 9.900 ABD Doları. Resmi açıklamalara göre tek şarj ile 100 mil yani 160 kilometre yol kat edebiliyor. Markanın öncelikli hedefleri arasında ise batarya menzilini 150 mil yani 241 kilometreye çıkarmak bulunuyor.

BMW’den Hibrit Roadster

Kaynak

BMW sürprizlere bu yıl da devam ediyor. Bu yıla üst üste çıkardığı yeni modellerle sıkı bir giriş yapan marka, 2017 Los Angeles Otomobil Fuarı’nda da yapacağını yaptı. Avrupa ve Kuzey Amerika’da sportif görünümü, sınırları zorlayan gücü ve elbette yenilikçi hibrit teknolojisiyle çok sevilen BMW i8 modeline yeni bir kardeş geleceği duyuruldu. i8 Roadster adıyla 2019 yılında piyasaya sürülecek olan model, tanıtım rengi ile de ilgi çekmeyi başardı. Aslında bu i8 için yeni bir strateji değil. BMW, 2014 yılında hibrit otomobillerin en süratlilerinden olan i8’i duyururken oldukça ilginç bir lacivert tonu tercih etti. Bu sefer kullanılan siyah hatlara sahip bakır renk ise ilk i8’e göre oldukça sıcak bir tona sahip. Aracın fiyatı ve diğer detayları için biraz daha süre geçmesi gerekiyor.

Jeep Wrangler Yine Değişti

Kaynak

Jeep denilince akla ilk olarak Wrangler modeli geliyor. Türkçeye jip olarak geçen ve bu alamda jenerik bir ismi sahio olan isme sahip olan markanın son atakları oldukça başarılı oldu. Bunda elbette FIAT-Chrysler ortaklığının da payı var. Geçtiğimiz yıllarda her iki grup birleşti ve Jeep gibi Chrysler bünyesinde bulunan köklü Amerikan markası ve firmaya ait diğer markalar bir anda eski günlerine dönmeye başladı. Küçük hacimli ve dayanıklı motorları ile tanınan FIAT Grubu’nun motorları eklendiği zaman Jeep’in araçları Avrupa’da oldukça başarılı oluyor. Bunun ilk örneğini de Renegade modeliyle görmüştük.

2017 Los Angeles Otomobil Fuarı’nın Gözdeleri

Benzer İçerikler