9 Soruda Araç Muayene Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araç muayene işlemi, trafiğe çıkan tüm motorlu araçların teknik şartlara uygunluklarının kontrolü için belirli aralıklarla yapılıyor. Doğru şartlar yerine getirilmediğinde bir hayli zaman alabilen bu işlem ile ilgili en önemli 9 soruyu ve detaylı cevaplarını senin için sıraladık.

1. Araç Muayenesi Neden Önemlidir?

Otomobilinle sorunsuz bir şekilde trafiğe çıkmak istiyorsan yetkili bir istasyona gidip mutlaka periyodik muayene yaptırman gerekiyor. Araba satışı için de muayenenin yapılmış olması şartı aranıyor. Çünkü muayene tarihi geçmiş araçların satışına izin verilmiyor. Bu nedenle kullanım şekli ne olursa olsun tüm otomobillerin ilk üç yaş sonunda ve sonrasındaki her iki yılda bir muayeneye girmesi zorunluluğu bulunuyor.

2. Muayene Nerede Yapılıyor?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesi gereğince ülkemizde trafiğe çıkan tüm motorlu taşıtlar için zorunlu tutulan muayene sadece TÜVTÜRK tarafından işletilen istasyonlarda yapılabiliyor.

3. İstasyona gitmeden Önce Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Aracını TÜVTÜRK muayene istasyonuna götürmeden önce herhangi bir borcu olup olmadığını kontrol etmen gerekiyor. Çünkü ödenmemiş vergi borcu veya cezası bulunan otomobiller muayene edilmiyor. Ayrıca arabanda; eksiksiz bir ilk yardım çantasının, üçgen reflektörün, yangın söndürme cihazının ve stepnenin bulunduğundan da emin olmalısın.

4. Araç Muayenesi İçin Randevu Nasıl Alınıyor?

Otomobilinizi muayeneye götürmeden önce randevu alırsan, istasyona ulaştığında uzun bekleme sürelerinden ya da yoğunluktan sıranın sana gelmemesi gibi olumsuz durumlardan etkilenmezsin. Randevunu dilersen TÜVTÜRK’ün resmi web sitesindeki adımları takip ederek veya 0850 222 88 88 numaralı çağrı merkezini arayarak kolayca alabilirsin. Çağrı merkezi, Pazar hariç her gün 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

5. 2018 Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar?

Muayene ücretleri, her yıl aralık ayında T.C. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığına bağlı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından belirleniyor. Bu kapsamda otomobiller için 2018 yılı için geçerli muayene ücreti 226,56 TL olarak belirlenmiş durumda. Bu ücreti tüm TÜVTÜRK istasyonlarında nakit olarak ödeyebilirsin.

6. Otomobili İstasyona Kimler Götürebiliyor?

Muayene sırasında aracın yanında ruhsat sahibinin veya vekâlet verdiği kişinin bulunması gerekiyor. Otomobili başkası muayeneye götürecekse düzenlenen vekâletnamede o kişinin ad ve soyadına ek olarak T.C. kimlik numarasının da belirtilmiş olması zorunlu tutuluyor. Bir takvim ayı içerisinde gerçekleştirilen ilk muayenede vekâletname düzenleme zorunluluğu ise bulunmuyor.

7. İşlemi Sırasında Hangi Evraklara Bakılıyor?

Aracını muayene için istasyona getirirken nüfuz cüzdanını ve ruhsatını mutlaka yanında bulundurmalısın. Eğer kimlik kartını yanına almayı unuttuysan üzerinde T.C. kimlik numaranın yazılı olduğu pasaport veya ehliyetle de işlemlere devam edebilirsin.

Otomobilin muayenesi sırasında egzoz gazı ölçüm belgesinin de beyan edilmesi zorunlu tutuluyor. Bu işlemi muayene tarihinden önce tüm illerdeki TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında ücretsiz yaptırabilirsin. Son olarak istasyona gelmeden önce trafik sigortasının tarihini kontrol etmeyi sakın unutma.

8. Araç Muayenesinde Hangi Kontroller Yapılıyor?

Otomobillerin hem trafiğe hem de yolcu güvenliğine uygun şartlarda olup olmadıklarını kontrol etmek için gerçekleştirilen muayene süreci ortalama 2 saat sürüyor. Bu süreç sırasında arabanın; iç kabini, motoru ve bagajı olmak üzere birçok bölümü detaylıca kontrol ediliyor. Örneğin aracın yolcu güvenliği ile ilgili kriterlere uygunluğunu belirlemek için elektronik sistemlere, frenlere, lastiklere, koltuk ve emniyet kemerlerine, aydınlatmaya bakılıyor. Trafiğe uygunluğuna ise şasi / güç aktarımı, ön aks ve karoser gibi bölümler kontrol edilerek karar veriliyor.

9. Süreç Nasıl Sonuçlanabiliyor?

Muayene işlemi sonucunda 4 farklı sonuç alınabiliyor. Muayene sürecinden kusursuz veya hafifi kusurlu sonuçları çıkarsa araca etiket, ruhsata ise hologram yapıştırılıyor. Sonuçları ağır kusurlu ya da emniyetsiz çıkan otomobiller, eksikleri tamamlanması halinde 1 ay sonra yeniden ücretsiz kontrole alınıyor. Eğer araç muayene hizmetini Praticar’dan aldıysan ve kontrol sonuçları olumsuz çıktıysa vale hemen otomobili servise götürerek eksiklerinin giderilmesini sağlıyor.

Praticar araç muayene hizmetinden yararlanarak sadece sürecin sonunda değil her aşamasında profesyonel destek alabilirsin. Üstelik bu hizmeti www.praticar.com web sitesinden veya Praticar mobil uygulamalarından satın alabilirsin. Biz önce aracının eksiklerinin olup olmadığını kontrol edip sonra da istasyona götürürken sen değerli zamanını işin ve ailen için harcayabilirsin. Ve bu adımların her birinde aracının nerede olduğunu mobil uygulamalarımızdan ve web sitemizden görüntüleyebilirsin. Bu zahmetli süreci sunduğumuz kredi kartı ile ödeme ve güvenilir alışveriş avantajlarından yaralanarak kolayca aşmak için hemen başvurunu tamamla!

9 Soruda Araç Muayene Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Benzer İçerikler