Akıllı Otomobillerde Siber Güvenlik Önlemleri

Dijital çağ beraberinde hayatımızın her alanına yayılmış akıllı sistemleri de getirdi. Akıllı ev sistemleri, yeni nesil konutların vazgeçilmez öğesi haline gelirken neredeyse birçok endüstriyel alanda kontroller bilgisayarlara bırakılıyor. Bu tür işlemler üzerinde yoğunlaşmış bilgisayarlara, endüstriyel kontrol sistemleri (EKS) deniyor.

Akıllı Sistemlerin Kullanıldığı Alanlar

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) tarafınca hazırlanan rapora göre, günümüzde EKS’lerin faal olarak kullanıldığı alanlar şunlar: Elektrik, su ve doğal gaz gibi sistemlerde; ilaç, kağıt ve yiyecek gibi üretim alanlarında; ayrıca sağlık, uzay, havacılık ve otomotiv sektöründe. Basitçe akıllı şehirler, evler ve araçlar; EKS sistemleriyle kontrol ediliyor.

Akıllı Araçlarda Siber Güvenliğin Önemi

STM, raporunda bir tehlikeyi ön plana çıkarmış: Siber saldırganlar, yani hacker tanımıyla bildiğimiz kötü niyetli yazılımcılar. EKS sistemlerindeki güvenlik açıkları, bu kişilere sisteme sızma ve altyapılarla oynama riski oluşturuyor. Ünlü antivirüs şirketi Kaspersky tarafından yapılan araştırmalara göre dıştan erişime açık her 10 EKS sisteminin 9’u saldırılara karşı yeterince korunamıyor.

Akıllı Otomobillerin Siber Güvenliği

Geleceğin teknolojisi akıllı otomobiller, sahiplerine tüm kontrolleri internet üzerinden yapabilme ve diğer akıllı araçlarla yoldayken iletişim kurabilme imkanı tanıyor. Bu özellikleri kullanabilmek için araçlar internete bağlanıyorlar ve bu da risk oluşturuyor. Bağlantılarda açık arayan siber saldırganlar böylece araca erişim sağlayarak kontrolleri ele geçirebiliyorlar. Basitçe siber saldırganlar oturdukları yerden akıllı otomobilleri çalabilecekler. Uzman analizlere göre 2025 yılında yaklaşık 100 milyon otomobil trafikte olacak. Geçtiğimiz zamanlarda, siber saldırganlar akıllı ev sistemlerine sızabilmişlerdi. Akıllı otomobiller de mi aynı tehditle karşı karşıyalar? Firmalar olası risklere karşı nasıl bir çalışma yürütüyorlar?

Akıllı çözümlerdeki siber tehlikelere karşı yapılması gereken şey güvenlik uygulamaları kullanmak ve onları devamlı olarak güncel tutmak. Akıllı otomobil kullanıcılarının dikkat etmesi gereken tek şey bu. Akıllı otomobillerin siber güvenliği konusunda asıl görev üretici firmalara düşüyor. Piyasadaki en iyi yazılımcılarla çalışıp sistemin olası açıklarını keşfederek onları siber saldırılara karşı koruma altına almaları gerekiyor.

Akıllı Otomobillerde Siber Güvenlik Önlemleri

Benzer İçerikler