Aklın Baş Yapıtı: Yeni Mercedes Benz E Serisi

Elektrikli otomobillerin neler yapabileceğini dahi yeni kestirmeye ve kabullenmeye başlamışken, işin içine bir de süper kahraman misali otonom yani sürücüsüz araçlar girmeye başladı. Üstelik bu araçlar, artık fuar stantlarında görüp iç geçirmekle yetinilen konsept araçlar olmaktan çıkıp, evimizin garajına park edebileceğimiz “sıradan” araçlar olmaya başladılar. Yeni Mercedes Benz E-Serisi modelleri ise kendine, kontrolü tamamen devralmadan kullanıcısına esnek paylar bırakan ve güvenliği elden bırakmayan, daha uzlaşmacı bir nokta seçiyor. “Aklın başyapıtı” mottosuyla üretilen ve tanıtılan modeller, mekanik aklın ve günümüzde artık ne denli gerçek olduğunu tartışılır olan “organik” aklın mükemmel bir kombinasyonunu ortaya koyuyor. Göz alıcı Mercedes Benz E-Serisi coupe ve cabriolet modellerine göz atmaya hazırsanız başlıyoruz.

Görmeden Hissedin

Mercedes Benz E-Serisi modelleriyle ilgili kabullenmekte zorlanacağınız ve aslında bir o kadar da kolay kabul edebileceğiniz en temel konu, akıllı teknolojiler. Modellerin neredeyse her bir detayında kendini net bir şekilde ortaya koyan akıllı teknolojiler eşsiz bir iç mekan tasarım konseptini, lüksü ve konforu bir araya getirmek için de seriye büyük oranda destek oluyor.  Birinci sınıf materyaller ve uyumlu renk konseptleri ile iç mekan tasarım konseptine sadık ve evinizdeki salonun konforunu aratmayacak “salon konseptli” E-Serisi modelleri, geniş dijital gösterge panellerinden ve dokunmatik ekranlardan oluşuyor.  “Classic”, “Sport” ve “Progressive” olmak üzere üç farklı gösterim stiline sahip gösterge paneli değişken tasvirlere izin veriyor, aracın tüm yardımcı sistemlerinde olduğu gibi fonksiyonlarını açıkça algılanabilir hale getiriyor. Belirgin koltuklar, akıcı bir tasarım ve bütünlüklü kullanımıyla Mercedes E-Serisi, aracınızı sürerken hissedebileceğiniz bir konsept sunuyor ve 2017’nin yıldızı oluyor.

Kaynak

Güvenliğin Zirvesinde

Yeni Mercedes Benz E-Serisi teknolojiyi araç güvenlik sistemleri noktasında da zirveye taşıyor ve sürücüsüne %100 destek sağlayan bir co-pilot edası ile işleri onun adına her anlamda kolaylaştırıyor. 0’dan 210 km/s’e kadar olan hızlarda öndeki araçla aradaki mesafeyi otomatik olarak koruyabilen, aracı izleyebilen ve sürülen aracın şeritte kalabilmesini sağlayan Driver Pilot, 130 km/s’e kadar tüm bu özelliklerini aktif halde tutabiliyor. Kamera veya navigasyon sistemi desteğiyle çalışan Hız Sınırı Yardımcısı da, sürücülere özellikle şehir dışı hız limitlerinde büyük kolaylık sağlıyor. Önde daha yavaş ilerleyen, duran veya hareketsiz olan bir araç, kavşak trafiği veya yoldan geçen yayalara yönelik bir kaza tehlikesi olduğunda uyarıda bulunan Aktif Fren Yardımcısı ise sürücü tarafından yapılan frenin yetersiz kaldığı durumlarda fren basıncını takviye ediyor ve sürücü yanıt vermediği takdirde bağımsız olarak fren yapabiliyor. Standart olarak sunulan bu sistemin “Sürüş Yardım Paketi”nin bir parçası olarak destek veren ek paketinde ise çok amaçlı kamera ve uzun menzilli radar yardımıyla, tehlike tespit edildiğinde sürücü önceden görsel ya da sesli olarak uyarılabiliyor. Buna ek olarak, destekleyici nitelikte sunulan E serisi geri görüş kamerası özelliği, yalnızca hareket halinde değil, park halinde de güvende kalmanız amaçlıyor. Kazaların büyük bir kısmına sebep olan kör noktalar için de hazırlık yapan seri, yaklaşık 10 km/s civarında halihazırda aktif duruma geçiyor ve kör noktada yer alan araçlara yönelik sürücüsünü hem sesli hem de görsel olarak uyarıyor. Aynı zamanda Aktif Şerit Takip Yardımcısı özelliğine de sahip modeller, 60 ile 200 km/s arasındaki bir hız aralığında aracın kesintisiz ve kesintili şerit çizgilerini geçtiğini algılayan bir kamera kullanarak kontrolü sağlıyor. Sürücünün şeridi terk etmeye başlaması halinde ise direksiyon simidini titreştirerek uyarı veriyor.

Hem Akıllı Hem de Verimli Motorlar

Verimli bir sürüş çoğu zaman bolca yakıt tüketimi ve efor anlamına geliyor. Yeni Mercedes Benz E-Serisi’nde ise durum oldukça farklı. Tüm sürüş deneyimlerinizi en üst seviyeye taşıyacak model, bu konuda 9G-TRONIC, 9 ileri oranlı otomatik şanzımanından yardım alıyor. Yüksek sürüş konforu seviyesi ve yeterli güç rezervlerinin yanı sıra, Mercedes E serisinin yakıt tüketimi oranlarının hayli düşük seviyelerde bulunması, kullanıcısına adeta rüya gibi bir kombinasyon sunuyor. Özellikle düşük ve orta devir/dakika aralıklarında inanılmaz bir performans ve üstün bir sürüş deneyimi sunan 4 silindirli motor, dört farklı sönümleme kademesine sahip değişken bir kontrol sunan Air Body Control Havalı Süspansiyon Sistemi ile birlikte çalışarak her zemini sürücü için en konforlu ve güvenli hale getiriyor.

Aklın Baş Yapıtı: Yeni Mercedes Benz E Serisi

Benzer İçerikler