Alfa Romeo 'nun Tarihçesi Rakipsiz Bir Kral

Alfa Romeo Tarihi

Alfa Romeo 1910 tarihi 'nde Anonima Lombarda Fabbrica  Automobil firmasının baş harflerinin kısaltması olan A.L.F.A.   ilk modelini üretmiştir.

1 sene sonra Alfa Romeo yarış otomobilleri üretmeye başlamıştır.O yıllarda yarış pistlerinin rakipsiz kralı olarak sayılacak Corsa  modelini ürettiğinde marka 3 yaşına girmiştir.

Planlandığı gibi işler düzgün bir şekilde gitmez. İtalya savaşa girince Alfa Romeo 'nun planları askıya alınır. 1915 yılında Ordu'ya jeneratör gibi malzemeler üretmekten dolayı maddi olarak sorunlar yaşamaya başlar. Savaş dört yıl sürer ve  bu sürenin sonunda Alfa Romeo raflara kaldırmış olduğu parçalarla yeniden işe koyulur.

Alfa Romeo 'nun meşhur olmasının keyfini çıkardığı dönem, yarışlarda zaferleri kovaladığı zamandır. Tarih 1930 'a geldiğinde çoktan meşhur olan Alfa Romeo  Markası herkesin dilindedir. Hatta döneminin en iyi İtalyan otomobil üreticisi unvanını kazanır. Alfa Romeo devleti'nde yardımıyla uçak motoru ve ağır yük araçları üreten bir firma haline gelmiştir.

Tarih 1939 da  Napoli şehrinin yakınlarında yeni fabrikasının inşaat çalışması başladığı zaman şirket havacılık konusuna yakından ilgilendiği 'nden dolayı  motor sporları Alfa Romeo'nun yarış takımı olan Scuderia Ferrariye bırakmıştır.

Yıl 1961'de  Yüz bin tane Giulietta modelini otomativ, piyasasına sürmesiyle dünya tarafından tanınmıştır. O tarihe iz bırakan en büyük modellerinden birisi Giulietta Spider dir.

1970 'lerin başında Alfasud  modelini ve buna benzer modellerini piyasaya sürer. Yarış pistinde kazanmış olduğu tecrübelerini günlük hayatta kullanılan araç modellerine  uyarlar. Bunun üzerine dikkatleri tamamen üzerine çeker.

1986 tarihinde Fiat grubuna   katılır. Alfa Romeo 156 modelini tanıttın da, yılın en iyi otomobil ödüllü kazanır.  156 modelinden sonra 147 modeli gelir. 156 modelinde kazanmış olduğu başarıyı 147 modelinde de kazanır ve yılın en iyi otomobilleri arasında yer alır. Bu araç modellerinden sonra GT ve Brera  modelleri ile 8 farklı uluslararası tasarım ödüllerini kazanacaktır.

155 modeli

Tarih 1992'de Fiat Tempra  Platformu kullanılarak dizayn edilmiştir. Üretimi 1998 yılına kadar devam etmiştir. 4x4 Q4  modeli en tanındık modellerindendir.

 156 modeli

1997 yılı sonunda 155 modelinin  yerini almıştır. Farklı tasarımı ve önceki üretmiş olduğu modellere kıyasla daha kaliteli olan bu model markanın yeniden geri dönüşünü sağlamıştır. 1998 yılında Avrupa'nın en iyi otomobil unvanını elinde tutmaktadır. 2004 yılında ise tekrardan tasarım ödülü almıştır. Yıl 2005 'e geldiğinde ise 156 modelinin yerini 159 model almıştır.

159 modeli

2005  tarihinde üretilen geniş aile tip bir otomobildir. 4 kapılı Sedan ve 5 kapılı Station Wagon olarak iki farklı gövde tasarımına sahiptir. 2006 tarihinde ise Auto Bild  en iyi tasarım ödülünü kazanmıştır.

147 Modeli

Yukarıda söylemiş olduğunuz gibi Alfa Romeo yarış pistinden kazandığı tecrübeleri günlük yaşantıda kullanılan otomativ araçlarına entegre etmektedir. 147 modeli 2000 yılında üretilmeye başlanan küçük aile tipi bir otomotivdir. 3 kapılı ve 5 kapılı hatchback  olmak üzere iki tip gövde tasarımına sahiptir. 1.6 litre benzinli 120 HP, 2.0 Litre benzimli 150 HPi 1.9 Litre Dizel 150 HP ve 3,2 litre V6 250 hp GTA modelleri mevcuttur. Blackline ve Collezione isimleri altında 2 farklı modeli bulunmaktadır. Bu modeller iç ve dış opsiyonlar ve küçük  tasarım farklılığından oluşmaktadır.

GT Modeli

2004 tarihinde üretilmeye başlanan  spor araba modelidir. Coupe gövde tasarımına sahiptir. 2.0  Petrol motoru ile 3,2 V6 petrol motoru arasında motor seçenekleri ile sunulmuştur .

Brera Modeli

2005 senesinde üretilmeye başlanan spor araba modellerindendir. 2006 ve 2007 tarihleri arasında farklı ödüller kazanmış  olan Alfa Romeo Brera modeli şık tasarımı ve yüksek performansıyla dikkat çeken bir spor otomobildir.

Alfa Romeo 'nun Tarihçesi Rakipsiz Bir Kral

Benzer İçerikler