Apex çizgisi nedir? | En hızlı viraj dönme taktiği (Apeks)

Apex çizgisi nedir? | En hızlı viraj dönme taktiği (Apeks) | Blog

Apex çizgisi nedir?

Apex çizgisi nedir? | Blog

   Apex, ikizkenar bir üçgenin, piramidin veya koninin tabanından; en uzakta bulunan noktasına verilen geometrik isimdir. Özellikle günümüz yarışlarının en önemli unsuru olan Apex çizgisi (1.A Sol taraftaki resim): İdeal sürüş çizgisi olarak nitelendirilebilir. Amaç herhangi bir virajı en hızlı şekilde geçmekse, mutlaka Apex çizgisi üzerinden geçilmelidir. Oldukça hızlı ve Apex çizgisinin dışında geçilen bir viraj sonucu, ya hız kesmek zorunda kalırsınız, ya da savrulursunuz. Apex çizgisini kullanarak virajlar oldukça hızlı bir şekilde geçilebilir. Apex çizgisi kullanarak viraj geçmenin en güzel benzetmesi “virajı ok gibi geçmek” olacaktır.  Önemli olan Apex çizgisinin başına ve sonuna dikkat etmektir. Mutlaka çizgiyi seyreden bir geçiş yapmak zorundasınız, şayet viraja çok sert girmek gibi bir düşünceniz varsa. Çizginin pas geçilmesi sonucu yüksek hızdan mütevellit araç önden veya arkadan kayma yaşayabilir. Bu tür kaymalar çok risklidir. Aracın özellikle önden kaydıktan sonra toplanması çok güçtür. Apex çizgisi özellikle Formula 1 gibi araba yarışlarında en büyük rolü oynar. Çizginin düzgün ve virajın optimum hızda geçilmesi daha iyi bir tur zamanı, daha iyi tur zamanı ise yarış kazanmaya işarettir. Lewis Hamilton gibi usta pilotların Apex çizgisini, İstanbul Park vb. bir F1 pistinde adeta gözünün önünde canlandırması gerekmektedir. Bu kurgunun yapılmaması durumunda iyi tur zamanı hayalden öteye gidemez.

Apex çizgisinin mantığı

   Mantıksal, matematiksel ve fiziki olarak baktığımızda tek bir sonuç ortaya çıkıyor. Bir virajın en hızlı şekilde dönülebilmesi için; direksiyonun en az şekilde oynatılması, yani tekerelerin mümkün olduğunca karşıya bakması ve aracın mümkün olduğunca düz ve hızlı bir şekilde virajı tamamlaması, keza direksiyon düz oldukça, hızın yükselmesi; hızın yüksek oldukça direksiyonun düz tutulması gerekmektedir. Direksiyon ne kadar kırılırsa, hız da bir o kadar düşer ve kaymalar yaşanır. Direksiyonun düz bir şekilde geçmesi için mutlaka Apex çizgisi rotası izlenmelidir. Aksi takdirde direksiyonda reaksiyon gösteren yanal ve ani hareketler sonucu güçten kayıp verileceği için sürücü virajı yavaş dönmek mecburiyetinde kalır. Bu çizgiyi geçmek tabiri caize “ok gibi geçmek” olarak nitelendirilebilir.

Apex çizgisi ile viraj dönme

Apex çizgisi ile viraj dönme | Blog

   Apex çizgisini kullanarak viraj dönmek; hem en hızlı şekilde virajı tamamlamak açısından, hem de en zevkli seçenek olduğundan mütevellit oldukça adından söz ettiriyor. Apex çizgisisini şu şekilde açıklığa kavuşturabiliriz: Virajın orta noktasını, Hedef Noktası olarak düşünelim. Ayrıca Apex burasıdır. Viraja girmeden öncesini 1. Nokta ve sonrasını da 2. Nokta olarak addedelim. Viraja girmeden önce hız kesilir, viraja mümkün olduğunca dışarıdan girilir, direksiyonun çevrilme zamanı tam olarak hedef noktası olan virajın orta noktasını sıyırıp geçecek şekilde ayarlanmalıdır. Araç hedef noktasını sıyırıp düz bir şekilde devam eder, virajın sonuna varır ve düzlüğe devam eder. Formula 1 araçları bu taktikle yarışmak zorundalardır.

Sol taraftaki örnek: Virajın orta noktası “Hedef Noktası”, viraja girmeden önceki nokta “1. Nokta”, viraj sonu “2. Nokta”.

Popüler Sorgular:

Apex çizgisi Apex çizgisi nedir Apex çizgisi mantığı Apex çizgisiyle viraj dönme En hızlı viraj dönme En iyi viraj dönme Viraj en iyi nasıl dönülür En hızlı viraj dönme taktiği Profesyonel viraj dönme taktiği Formula 1 viraj dönme F1 virajları nasıl dönülüyor F1 araçları virajı nasıl dönüyor Formula 1 araçlarının viraj dönme taktiği Yarış çizgisi Yarışlarda viraj dönme Yarış çizgisi nedir Yarış çizgisinin adı Apex ibiza Apex çizgisi anatomi Apex nedir anatomi Apex taktiği ile viraj dönme Apex Line BMW viraj  Mercedes viraj Audi viraj En iyi nasıl viraj dönülür Virajı alamayan araba Virajlı yollar Apex Apex

Apex çizgisi nedir? | En hızlı viraj dönme taktiği (Apeks)

Benzer İçerikler