Araba Park Etmenin Güvenli Yolları

Araçların ve kimi zaman sürücülerin zarar gördüğü kazaların büyük bir kısmı, park esnasında gerçekleşiyor. Her ne kadar araç park etme esnasında araçlar yüksek hızda hareket etmiyor olsalar da dikkat edilmeyen küçük ancak oldukça etkili noktalar sebebiyle büyük hasarlı kazalar yaşanabiliyor. Evet, artık neredeyse tüm otomobillerde park sensörü yer alıyor, ancak kazalara yol açan dikkatsizliklerin önüne tamamen geçilemiyor. Bu nedenle aracınızı en güvenli ve hızlı şekilde park etmeniz için araç park etmenin inceliklerine dair birkaç ipucu hazırladık…

“Aslan Yattığı Yerden Belli Olur” ya da Park Yerinizi Nasıl Seçersiniz?

Bazen yoğun trafik ve iş temposu sebebiyle aracınızı park edecek bir yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Özellikle otopark bulunmayan kimi bölgelerde, park etmekten ziyade park yeri bulmak sizi daha fazla zorlayabilir. Park yeri için ilk kriteriniz, seçeceğiniz alanın aracınıza uygun olması. Peki, bu ne anlama geliyor? Aracınızın park edeceğiniz yere boyut olarak uyum sağlaması elbette yeterli değil, seçtiğiniz alanın hem yasal hem de fiziksel anlamda güvenli olması gerekiyor. Yani bisiklet yolu ya da garaj çıkışı gibi noktalara park etmemeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra seçeceğiniz noktanın kavşak ya da yokuş gibi riskli bölgelerde yer almamasına da özen gösterin. Genellikle aracınızın ön, yan ya da arka kısmında park alanı bırakabilmenize olanak tanıyan noktaları seçin. Eğer SUV ve türevi araçlara sahipseniz dar park alanlarını asla tercih etmemelisiniz. Ufak da olsa şüpheye yer bırakacak noktalar hem aracınızın zarar görmesine hem de potansiyel bir kazaya yol açabilir.

Park Öncesi Kısa Bir Mola

Park edebileceğinizi düşündüğünüz bir noktaya geldiğinizde hemen harekete geçmeden önce arabınızı durdurun ve hangi şekilde park etmenin en kolay ve güvenli olacağına karar verin. Bu ufak mola için bekleme pozisyonunuz, seçtiğiniz park yeri ile hali hazırda bulunduğunuz yolun kesişeceği, çaprazlama olacak bir şekilde olsun. Bu sayede paralel ya da dikey park etmeye karar verirseniz aracınızı kolaylıkla ihtiyacınız olan pozisyona sokabilirsiniz. Ayrıca bu pozisyonu korumanız halinde siz park etme işleminizi tamamlamadan önce başka bir aracın bu alana yerleşmesinin de önüne geçebilirsiniz. Park etmeye hazırlandığınız anda mutlaka tüm aynalarınızı kontrol etmeli ve yolun ya da bulunduğunuz alanın müsait olması halinde harekete geçebilecek şekilde beklemelisiniz.

Sihirli “Dörtlüler”

Park yerinize karar verdiniz ve en doğru park şeklini belirlediniz. Sıra geldi aracınızı hızlı ve düzgün bir şekilde park etmeye. Şimdi, park etme süreci boyunca sizi potansiyel kazalardan koruyacak, sihirli kalkanınız “dörtlüleri” yakma zamanı! Dörtlüleri yaktığınızda, civardaki sürücüler park aşamasında olduğunuzu görebilecek ve önceden önlemlerini alabilecekler. Bunun yanı sıra dörtlülerinizi yakmak, park esnasında ihtiyacınız olan hareket alanını kazanmanızı da sağlayacak. Kimi zaman dar sokaklarda ya da kalabalık otoparklarda araçlarını park etme amacıyla aynı rota üzerinde dönüp duran araçlar, bir süre sonra hızlanabiliyor ya da diğer araçlarla “yer yarışına” girebiliyor. Bu nedenle kendinizi güvende tutmak ve alanınızı korumak için sihirli dörtlülerden yardım alabilirsiniz.

Park Komşularınızı Dikkatli Seçin

Bazen her ne kadar aracınıza uygun, güvenli bir park alanı bulduğunuzu düşünseniz de yanına ya da arkasına park ettiğiniz araçlar da sizin için potansiyel risk taşıyor olabilir. Örneğin, boyut olarak aracınızdan çok daha büyük ya da küçük olan araçlar ya da bebek oturma koltuğu bulunan araçlar bu gibi durumları yaratma potansiyeline sahiptir. Görüşünüzü zorlaştıran büyük araçlar ya da görüşünüzün dışında kalan küçük araçlar park etmenizi zorlaştırırken fazla eşya yüklenmiş ya da çocuk koltuğunun yer aldığı kimi araçlar da anlık olarak gelişebilecek kazalara gebedir. Aynı şekilde aracınızı diğer araçlara çok yakın olarak park etmemeye özen gösterin. Böylece araçtan çıkışta zorluk yaşamamış ve aracınızın yüzeyinin zarar görmesini önlemiş olursunuz. Ayrıca aracınızı sokağa park etmek ya da otoparkın daha boş ve tenha bir yerine park etmek hırsızlık gibi olayları kolaylaştırabilir. Mümkün olduğunca merkezi ve güvenli noktaları tercih edin.

Park Etmek Kadar, Park Alanından Çıkmak da Önemli

Tüm aşamaları başarıyla tamamladınız ve aracınızı güvenli bir park alanına yerleştirdiniz. Ancak park etme süreci elbette burada bitmedi. Park etmek kadar, aracınızı bulunduğu park alanından güvenle çıkarmak da oldukça büyük bir önem taşıyor. Bu esnada temel kural, acele etmemek ve ilk aşamada uyguladığınız tüm adımlardan, bu aşamada da yararlanmak. Aracınızı çalıştırmadan önce nasıl çıkacağınızı planlamalı, çıkmadan önce tüm aynalarınızı kontrol ederek gelen yaya ve araçları gözden geçirmeli ve son olarak hızlanmadan, sakin bir biçimde bulunduğunuz alandan çıkmalısınız. Ve tabii ki yine sihirli dörtlüleri unutmadan…

Araba Park Etmenin Güvenli Yolları

Benzer İçerikler