Araba Satın Almak Artık O Kadar da “Havalı” Değil

Eskiden “Ev alma, komşu al” denirdi. Şimdi de Y kuşağının başlattığı “satın alma, paylaş” ekolü gittikçe popülerleşmeye devam ediyor. Özellikle yine bu jenerasyon tarafından arabalar artık bir yatırım aracı olarak görülmemesi, bu işi daha ekonomik ve çevre dostu yollardan çözme ihtiyacını doğuruyor. Otomobil üreticileri de bu yeni anlayışa ayak uydurmak amacıyla bir süredir kafa patlatıyor. Çünkü sırada onları yalnızca bu anlayış beklemiyor: Paylaşımlı arabalar ve özellikle yakın gelecekte tüm endüstriyi ele geçirmesi planlanan sürücüsüz arabalar tüm otomobil sektörünün atmosferini baştan yaratacağa benziyor.

Otomobil Sektörünün Mutasyonu

2020 yılı itibariyle, otonom araçlar ve güç nakil organları (araçların enerjilerini alacakları benzin istasyonu benzeri yeni merkezler) sayısının gittikçe artması ve araba satın alma oranlarının yarıdan fazla bir düşüşe geçeceği bekleniyor. General Motors CEO’su ve kurul başkanı Mary Barra da mobilitenin artık yeni bir vizyon kazanması gerektiğine dikkat çekerek; bu konuda çalışmalarına çoktan başladıklarını ve yakın zamanda mobilite anlamında yeni konsept ve fikirler üzerine çalışarak, mobilitenin geleceğini yeniden tanımlamak istediklerini belirtiyor.

Mobilitenin Uzun Soluklu ve Dönüştürülebilir Çözümü

Evet, araba paylaşımı gündelik hayatta size ihtiyaç duyduğunuz çözümü sunabilir ancak hangi noktaya kadar? Mesela;

Uzun yolculuklarınızda bu şekilde seyahat etmek size iyi gelecek mi? Seyahatiniz planladığın tarih ve saatlerde, planladığınız gibi ilerleyecek mi? İşiniz gereği sürekli seyahat ediyorsanız ya da gündelik yaşamınızda sürekli mobil halde olmanız gerekiyorsa, paylaşımlı araçlar gerçekten size bir çözüm mü?

Bir düşünün; diğer tarafta tamamen size ait, tüm ödemeleri ve masrafları önceden belirlenmiş, size özel şekilde fiyatlandırması yapılmış, bakım ve onarımları planlanmış ve aksatılmadan gerçekleştirilen bir mobilite seçeneği mevcut. Üstelik bu seçeneği tek bir araçla denemek durumunda da değilsiniz. Özellikle iş yaşamınızda, çalışanlarınızın da tıpkı sizin gibi çoğunlukla mobil olmaları gereken bir tabloda, onlara sunabileceğiniz ve rahatlıkla takibini yapabileceğiniz bir sistem harika olmaz mıydı?

Üstelik uzun dönem araç kiralama ya da filo kiralama, yalnızca bugünün dinamiklerine değil, yakın geleceğin dinamiklerine de hakim. Araç takip sistemleri yardımıyla, aracınızın fiziksel durumunu an be an kontrol edebilir, size problem yaratabilecek (hem maddi hem de güvenlik anlamında) kimi durumların önüne geçebilirsiniz. Sürücüsüz (otonom) araçlara gelecek olursak… Uzun dönem araç kiralama, bu yeni teknolojiye de şimdiden adapte olmaya başladı. Filo yönetiminin geleceğinde de, sürücüsüz araçların olduğu sürücüsüz filolar tahayyül ediliyor. Tabii ki, bireysel kullanımdaki araçlarda olduğu gibi tüm güvenlik hassasiyetleri giderildikten sonra… Gelecek mobilitede… Bunu çoktan kavrayan Y kuşağının açtığı yola, hızlı adımlarla dahil olabilir; doğa dostu, teknoloji dostu ve en önemlisi de cebinizin dostu olacak bu sistemin keyfini çıkarabilirsiniz.

Araba Satın Almak Artık O Kadar da “Havalı” Değil

Benzer İçerikler