Araç Filonuzu Daha Çevre Dostu Hale Getirmenin Yolları

Filo yönetimi, yalnızca müşterilerinizi ya da çalışanlarınızı memnun etmekten ibaret değil, aksine bu iki hedefe ulaşabilmek için önünüzde çok daha ciddi ve büyük bir hedef var: Çevre. Çünkü verimli bir araç filosunun ilk şartı çevreci bir araç filosuna sahip olmak. Filonuzu oluştururken yapacağınız seçimler (araç model seçimi, seçilen araç sayısı vb.) ve filonuzu oluşturduktan sonra onu ne şekilde değerlendirdiğiniz (araç kullanım sıklığı, araç kullanım şekli vb.) aynı zamanda filonuzun ne denli doğa dostu olacağını belirleyen etkenlerdir. Araç filonuzun ne denli çevre dostu olduğunu öğrenmek ya da onu biraz daha “yeşil” hale getirmek isterseniz bu ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Filonuzu Oluşturmadan Önce;

Amaçlarınızı belirleyin

Oluşturacağınız filoyu hangi amaçlarla, ne sıklıkta ve ne şekilde kullanacağınızı belirlemek, gerçekten ihtiyacınız olan filoya sahip olabilmeniz için büyük bir önem teşkil ediyor. Seçeceğiniz araçların hem ekonomik hem de pratik anlamda ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığı konusunda gerçekçi olmanız gerekiyor.

Doğru teknolojiyi kullanın

Akıllı telefonlar kadar akıllı araçlar da her geçen gün daha da popüler hale gelmeye başlıyor. Sürücüsüne her anlamda yardımcı olan bu araçlar, hem yakıt hem de zaman tasarrufu sağlıyor. Böylece hem çalışanlarınız hem de siz, daha ilk dakikadan itibaren filonuzu etkili şekilde kullanabilir hale geliyorsunuz. Elektrikli otomobiller, hibrit otomobiller gibi alternatif enerjiyle çalışan çevre dostu seçimler güvenli sürüşleri garantilerken, yakıt tüketiminde de ciddi bir farkla tasarruf sağlıyor.

Filonuzu Oluşturduktan Sonra;

Araç takip sistemine güvenin

Araçların anlık olarak takibi, raporlamasını yapabilen; herhangi bir online sisteme ihtiyaç duymadan, cihazların geçmişe yönelik konum bilgilerini arşivlediği ve istenildiğinde raporlama yapabilen araç takip sistemleri, filo yönetiminin olmazsa olmazlarından. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, bu akıllı sistemler mal/can güvenliği konusunda %10, maddi tasarruf anlamında da %25’e kadar büyüyen iyileşme sağlıyor. Sürücü davranışını takip eden ve raporlayan bu sistem sayesinde, filonuzdaki tüm araçları gözünüz arkada kalmadan takip ederken, yeşil filonuzu koruma altına alacak.

Sürücülerinizi eğitin

Filo yönetiminde çevre dostu olmak amaçlanıyorsa; araçlar ve sistemler kadar, sürücülerin aracı kullanış süre ve şekilleri de dikkat edilmesi gereken noktalardan. Filonuzda yer alan araçların uzun süreli ve verimli çalışabilmeleri için aracın fiziksel yapısına uygun olarak, minimum hasar görecek şekilde kullanılmaları gerektiğinden, onları emin ellere bıraktığınızdan emin olmalısınız. Bu nedenle filonuza ait araçları kullanacak sürücülerinize, trafik kurallarına uymak gibi basit adımların yanı sıra sürüşle ilgili “iyi davranışlar” edinmek gibi zorlu görevler de verin ve bu görevleri başarıyla tamamladıklarından emin olun. Filonuzdaki araçlar gerçekten ihtiyaç duyulduğunda mı kullanılıyor? Sürücü aracı gerçekten anladı ve doğru şekilde mi kullanıyor? Aynı araç birden fazla kişiye yardımcı olabilir mi? Bu ve benzeri sorulara tatmin edici cevaplar almayı hedefleyin. Son olarak; “Gri Filo”ya (Grey Fleet) göz yummayın, filodaki araçların özel amaçlı kullanımının önüne geçin. Bu sayede filo yönetiminde minimum hata sağlarken çevre dostu olma hedefinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Filonuzu Daha Çevre Dostu Hale Getirmenin Yolları

Benzer İçerikler