Araç Kiralamadan Önce Bunlara Dikkat

Uzun dönem araç kiralamanın faydaları saymakla bitmez. Hem zamandan hem de bütçenizden tasarruf etmenizi sağlayan bu yöntem, iş hayatınızı da kolaylıkla planlamanıza yardımcı olur. Peki, uzun dönem araç kiralamadan önce nelere dikkat etmelisiniz? Bu süreci çok daha pratik ve ekonomik hale getirmenin en hızlı yöntemlerini sizin için sıraladık.

Sürücülerinize Karar Verin

Uzun dönem araç kiralama yapmadan önce kiralayacağınız araç ya da araçları kullanacak sürücülerin bilgilerini sözleşmenizde net olarak belirtmeniz gerekiyor. Ek sürücü adı verilen bu kişiler, ismi belirtildiği sürece, aracın kiralandığı süreç boyunca tüm hizmetlerden ve güvencelerden yararlanabilir. İsmi belirtilmeyen kişilerin aracı kullanması ya da aracı kullanırken kaza yapması halinde ekstra bir ceza uygulanması söz konusu olabilir. Bu nedenle sözleşmede belirtilen isimlerin net olmasına özen göstermelisiniz.

İhtiyaçlarınıza Uygun Sigorta Paketi ile İşinizi Garantiye Alın

Uzun dönem araç kiralamanın en güzel yanlarından biri, kiralayacağınız araçlara ait  tüm ihtiyaç ve güvencelerin araç kiralama şirketi tarafından karşılanması ve bu yorucu süreçle sizi asla uğraştırmaması. Yine de, araç kiralama sözleşmenizde yer alan haller dışında işinizi garantiye almak isterseniz, araç kiralama şirketinizin size sağlayacağı ek sigorta paketlerinden mutlaka yararlanın. Böylece yolda karşılaşabileceğiniz her türlü sürprize karşı hazır olun.

Kendi Ekipmanlarınızı Kullanın, Tasarruf Edin

Kiralayacağınız araçlarda, ihtiyaçlarınıza yönelik halihazırda bulunan tüm ek hizmetler size ekstra masraf yaratabilir. Bu nedenle GPS, çocuk koltuğu, mini bluetooth hoparlör gibi kişisel olarak kolaylıkla sağlanabilecek ek ihtiyaçları kendi başınıza çözün ve masraflarınızdan kolayca tasarruf edin. Ancak bu eklerle ilgili kiralama şirketini bilgilendirmeniz ve varsa bu ve benzeri eklerin araç bünyesinden çıkarılmasını istemeniz gerekebilir. Aracınızı kiralamadan önce tüm özelliklerini gözden geçirmeli ve herhangi bir ek yapmanız halinde de bunun size maddi bir dönüşü olmadığından da mutlaka emin olmalısınız.

Rotanızı Oluşturun, Doğru Aracı Seçin

Uzun dönem araç kiralamadan önce, aracınızı ne amaçla ve hangi yollarda kullanacağınızı ön görmelisiniz. Böylece aracınıza uygun olmayan yollardaki kullanım sebebiyle aracı yoracak ya da uzun vadede araca zarar verebilecek kimi durumların önüne geçmiş olursunuz. Diğer yandan hem ekonomik hem de konforlu bir sürüşü, aracı kiraladığınız süreç boyunca, garantilersiniz. Buna ok olarak planlarınızın istediğiniz şekilde gidip gitmediğini kontrol etmek için araç takip sistemi 7/24 yanınızda olacağını da göz ardı etmeyin. Araçlarınızın yakıt tüketimi ve hız takiplerini mutlaka yapın.

Önce ya da Sonra Değil Tam Zamanında

Araç kiralamak kadar aracı teslim etmek de bu süreçte büyük bir önem taşıyor. İşler planladığınız gibi gitmediğinde, kiraladığınız aracın erken ya da geç teslimi söz konusu olabilir. Öncelikle aracınızı erken teslim etmenizin size ekonomik anlamda bir geri dönüşü olmayacağını belirtelim. Erken teslim halinde, herhangi bir geri ödeme ya da indirim sağlanmaz. Aracınızı geç teslim etmek isterseniz, kiralama şirketinizle iletişime geçip kiralama sürenizi uzatmanıza yarayacak bir ek protokol imzalayabilir, böylece herhangi bir cezai işleme maruz kalmaktan ya da ödeme gerçekleştirmekten kurtulabilirsiniz.

Araç Kiralamadan Önce Bunlara Dikkat

Benzer İçerikler