Araç Klimalarını Doğru Kullanmanın Püf Noktaları

Araç klimaları, yazın sıcağında arabanın içine kuzey rüzgarları estirecek, kış soğuklarında kemiklerimizi ısıtacak kadar güçlü iklim uzmanlarıdır. Neredeyse otomobillerde standart donanım haline gelen klima, gücünü bir kayış yardımıyla motordan alan kompresör, klima gazını taşıyan borular ve klima radyatöründen oluşur. Büyük bir mühendislik yetisi gerektirmese de, bir aracın olmazsa olmazı olan klimaların kullanımı da çok kolaydır. Önemli olan bu klimaların verimli ve doğru kullanılabilmesidir. Yolculuklarımızda araç sıcaklığını ideal seviyeye getiren klimalar, her sürücü ve yolcu için önemlidir. Arızalanması ya da doğru kullanılmaması halinde yolculuk keyfini azaltacağından araç klima kullanımlarının püf noktalarını bilmenizde ve seyahatlerinizde bu teknolojiden sonuna kadar yararlanmanızda fayda var. “Araç kliması nasıl çalışır?” sorusunun cevabı oldukça teknik bir konudur. Eğer bu teknik konuya hakim olmak istiyorsanız ayrıca araştırma yapmanız gerekir. Fakat önceliğiniz, “Araç klimaları nasıl kullanılır?” sorusu olmalıdır. Bu soruyu rahat bir şekilde cevaplamanız için araç klimalarını nasıl kullanmanız gerektiğine dair önemli noktaları derledik.

Klimayı İlk Açtığınızda Yüksek Devirden Uzak Durun

Yaz aylarında otomobiliniz saatlerce sıcak havada kapalı kalmış olabilir. Aracınıza bindiğiniz anda eriyecekmişsiniz hissine kapılıyorsanız, klima kullanımında biraz daha dikkatli olmalısınız. İlk etapta otomobilin içindeki sıcak havanın dışarı atılmasını sağlamalısınız. Bunun için aracı kullanmadan önce ya da araca biner binmez camları açın. Klima açılıp sıcaklık düşmeye başlarken, camları kapatabilirsiniz. Asıl önemli olan ise klimayı çalıştırdığınızda otomobilin yüksek devirlerde kullanılmasından kaçınmak olmalıdır. Bu hem klima sisteminize zarar verir hem de yakıt tüketiminizin fazlaca artmasına neden olur. Yani, yüksek devirde klimayı devreye sokmayın, düşük hızdayken klimayı çalıştırın, sonra yavaş yavaş hızınızı arttırın. Aslında bundan önce dikkat etmeniz gereken bir nokta daha bulunuyor.  Aracı çalıştırır çalıştırmaz hemen klima açılmamalıdır. Araç motorunun bir süre ısınması beklemeniz, klimayı daha verimli kullanmanızı sağlar.

Araç Kliması Bakımını İhmal Etmeyin

Araç klima bakımı gerek sürücü ve yolcuların gerekse aracın sağlığı için oldukça önemli bir konudur. Araç klimanızı mevsim geçişlerinde bir servise götürerek kontrol ettirebilirsiniz.

Yılda bir kez klima sistemini ve soğutucu gazının şarjını kontrol etmek gerekir. Klimanın gaz seviyesi çok önemlidir. Bu konuda klimanız size bazı ipuçları verebilir. Filtrenin üzerindeki bölmeden, gaz akışı ve hava kabarcığı olup olmadığına bakabilirsiniz. Akış sürekliyse problem yok demektir. Ancak gazın içinde hava kabarcıkları oluşuyorsa bu, gaz dolum zamanının geldiğinin habercisidir. Klima filtreleri eğer kötü kokular yayıyorsa filtrelerin mutlaka değiştirilmesi gerektiğini de bilmelisiniz. Bahar aylarında hava tam ısınmadan polen filtresinin değişimini ve gaz ölçümlerini yaptırmayı unutmayın.

Klima Çalıştığı Esnada Bunlara Dikkat

Klima çalışırken camların açık olmaması gerektiği bilinen bir gerçektir. Fakat sürücüler tarafından en sık yapılan hata, ortam sıcaklığını hızla ısıtmak ya da soğutmaktır. Aracın ideal sıcaklığı 22 derece olmalıdır. Özellikle işiniz gereği sürekli araçtan inip tekrar araca biniyorsanız hava değişimlerinden dolayı sorun yaşayabilirsiniz. Bunun için bu kritere daha fazla özen göstermelisiniz. Klima direkt yüze üflememelidir. Klima fanının yönünü ayaklara ayarlarsanız hava içeride sizi rahatsız etmeden dolaşabilir. Unutmayın, klima sizi doğrudan ısıtmak ya da ferahlatmak için yoktur. Bulunduğunuz ortamı ideal sıcaklığa getirir ve siz de bunun konforunu yaşarsınız. Aracın içi istediğiniz seviyeye geldikten sonra fanı minimumda çalıştırın. Böylece edindiğiniz sıcaklık seviyesini koruyacak ve yakıt tasarrufu yapabileceksiniz.

Klima açık durumda iken araç içinde sigara içmek, kokunun kalıcı hale gelmesine ve dumanın araç içine yerleşerek kalıntılar oluşturmasına sebep olur. Aracınızın temizliği için bu konuya da dikkat etmekte fayda var.

Araç Klimalarını Doğru Kullanmanın Püf Noktaları

Benzer İçerikler