Araç Klimanızın Ömrünü Uzatma Yöntemleri

Bunaltıcı hava, egzoz gazları, insan ve araba sesleri yüzünden trafikte camları açmak bazen çekici olmayabiliyor. Klimalar da bizi bu olumsuzluklardan mümkün olduğunca kurtarıyor ve sıcak yaz aylarında hayatımızı kolaylaştırıyor. Özellikle metropollerde yaşayanlar için iyi bir otomobil kliması lüks değil, ihtiyaç halini alıyor. Peki klimaların bizi yalnız bırakmaması ve uzun süre yüksek performansla çalışabilmesi için neler yapmamız gerekiyor? Araç kliması bakımı, otomobilin içerisinde yapmanız gerekenler ve diğer püf noktaları sizin için derledik.

Profesyonel Destek Alın

Her işte olduğu gibi araç klimalarında herhangi bir sorun yaşadığınızda da işin ehli olan teknik servise gitmeniz öneriliyor. Her yıl düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyan araç klimaları, kapalı bir sisteme sahip olduklarından kontrolleri oldukça zor oluyor. Soğutma için kullanılan klima gazının büyük bir kısmı yıl içerisinde tükeniyor, bakım esnasında ise filtreler ve gaz yenileniyor. Araçlardaki klimalar sadece sıcaklık için değil, aynı zamanda havadaki polen ve toz gibi maddeleri filtrelemek için de kullanılıyor. Bakımları aksatmanız halinde polen, toz ve kir gibi maddeler sebebiyle kalıcı sorunlar yaşayabilir ve klimanızın ömrünü istemeden de olsa kısaltabilirsiniz. Ayrıca düzenli bakımın ihmal edilmesi durumunda tam olarak filtrelenemeyen hava, araç içerisinde kötü kokuya ve sağlıksız bir atmosfere sebep olabilir. Bu da klimanızın daha yoğun çalışmasına ve normalden daha fazla yakıt tüketmesine yol açabilir.

Alışkanlık Edinmelisiniz

Mevcut sıcaklık sizi rahatsız etmese de gaz basıncı ve kompresörün düzgün çalışması için her hafta en az iki kez klimayı kısa süreler çalıştırmanız gerekiyor. Klimaların en önemli parçası olan kompresör, soğutucu gazı pompalıyor ve klimanızın adeta kalbi gibi çalışıyor. Bu nedenle klimanızın sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde çalışması için bu alışkanlığı edinmeniz şart. Bunun yanı sıra klimanızın uzun ömürlü olması için araç içinde sigara kullanmamanız gerekiyor. Şayet, araba çalışırken sigara içerseniz hava kanalları içerisine sinen koku, tek seferlik olsa bile kalıcı hale gelebiliyor ve klimayı her çalıştırdığınızda bu kötü koku araç içerisine yayılabiliyor.

Buz Çözme Sistemini Çalıştırmalısınız

Klimalar, araç içerisindeki ısıyı dengelemenin yanı sıra, iç mekandaki havanın nem oranını da düzenliyor. Buz çözme sistemini her hafta kısa süre de olsa çalıştırmanız, nem oranını düzenlemenzi sağlayacaktır. Sistem çalıştığında, hava akışını sağlayan boru içerisinde biriken fazla nem dışarı çıkıyor ve böylece fazla nemden oluşabilecek kötü kokularında önüne geçebiliyorsunuz.

Önemli Püf Noktalar

Yukarıda bahsettiğimiz rutinlerin yanı sıra, klima kullanırken dikkat etmeniz gereken belirli noktalar da bulunuyor. Bunlar hem klimanızın ömrünü hem de yakıt performansınızı etkiliyor;

Aracınızı çalıştırdıktan sonra motorun ısınmasını beklemelisiniz. Klima çalışırken kesinlikle camları açmamalısınız. Dışarıdan hem sıcak ya da soğuk hava gelecektir hem de klimanız nemi dengelemekte zorlanacaktır. Ayrıca klimanız her zaman kapalı ortamlarda çalışmak için tasarlanmıştır. Böylelikle en verimli şekilde çalışmasını sağlarsınız. Otomobilinizde rahat edebileceğiniz bir serinliğe ulaştığınız zaman fanları birinci ve ikinci kademeye almalısınız. Ayrıca fan konumlarını aşağı ve yukarı ayarlayarak; hava sirkülasyonunu ve her yerin eşit şekilde klimadan etkilenmesini sağlayabilirsiniz. İç ve dış sıcaklık farkına önem vermelisiniz. Otomobilinizin içerisindeki sıcaklıkla dışarıdaki sıcaklık arasındaki fark, 8 ile 9 derece arasında olmalıdır. Eğer dayanamayacağınız bir havaysa aracınızdan inmeden kısa bir süre önce klimayı kapatmalısınız. Böylece araçtan indiğiniz zaman, ani hava değişiminden etkilenmemiş olursunuz. Bu yöntemle klimanızın fazladan çalışmasının da önüne geçebiliyorsunuz. Aracınızla seyir halindeyken yüksek devirlerde klimayı açmamalı ya da kapamamalısınız. Gerekirse yavaşlayana kadar beklemeniz gerekiyor.

Araç Klimanızın Ömrünü Uzatma Yöntemleri

Benzer İçerikler