Araç Muayenesi Kaç Gün Gecikebilir?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi gereğince belli zaman aralıklarında yapılan araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz taşıtların teknik yeterliliklerinin kontrol edilmesi amacıyla yapılır. Bu kontroller ile otomobillerin trafik ve yolcu güvenliğine uygun olup olmadıkları tespit edilir. Arabaların düzenli olarak muayene edilmesi ile hem araçların ömrü uzar hem de ikinci el değeri artar. Araç muayenelerinin düzenli olarak yapılması ile bakım masrafları azalacağı için de ekstra masraflar önlenilir.

Araç Muayenesi Yapılmazsa Ne Olur?Araç sahiplerinin arabalarına karşı belli bazı sorumlulukları vardır. Araç muayenesi yapmak da trafikte can güvenliği için uygulanması gereken sorumluluklar arasında yer alır. Gerekli muayeneyi yaptırmayan otomobil sahipleri trafiğe çıkamazlar. Eğer muayene yaptırmayan araba trafiğe çıkar ve görevli kişiler tarafından tespit edilirse araç sahibine belirli cezalar uygulanır. Kanuni geçerliliğe göre trafiğe çıkan her otomobilin, belirlenen periyotlarda muayene olması şarttır. Muayenesi olmayan otomobillerin son muayene süreleri itibari ile faizli bir şekilde toplam muayene ücreti hesaplanır ve bu ücret, nakit olarak araç sahibi tarafından ödenir. Bu süreç uzun bir zaman dilimini kapsıyorsa araba trafikten çekilir ve araç muayene cezası kesilir.

Araç Muayene AffıSon çıkan yasal düzenlemeler gereğince araç muayenesinin gecikmesi durumunda geciktirilen her ay için araç muayene ücretinin %5 fazlası alınır. Fakat bu faiz durumu, muayenesi olmayan arabanın trafik polisine yakalanmaması durumunda yalnızca istasyonlarda geçerli olur. Ancak trafik polisine yakalanan muayenesiz arabaların cezai işlemleri ise farklılık gösterir. Muayene süresi geçen araçlar, trafik görevlileri tarafından yakalanırsa araç sahipleri 108 TL araç muayene gecikme cezası ödemek zorunda kalır. Belli aralıklarda vergi ve cezalara af gelse de bu durumun ne zaman olacağı kesin bir şekilde bilinmediğinden, affı beklemek yanlış olur. Aksi taktirde araç sahipleri, trafikten men edilme problemi ile karşı karşıya kalır. 2018 yılı itibari ile de güncel bir af yoktur.

Araç Muayenesi SüreleriAraç muayene süresi her araç tipi için farklılık gösterir. Resmi otomobiller ve bunların her türlü römorkları ilk iki yaş sonunda ve devamında iki yılda bir, lastik tekerlekli traktörler ve bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında üç yılda bir, iki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir muayeneye tabi tutulurken; taksi, otobüs ve kamyon gibi diğer tüm motorlu taşıtlar ve bunların her türlü römorkları ise ilk bir yıl sonunda ve devamında yılda bir defa muayene edilir.

Araç Muayenesi Kaç Gün Gecikebilir?Aracın muayene zamanı geldiyse ve sadece bir gün bile geciktirdiyse araç muayene gecikme cezası kesilir. Araç sahiplerine trafik yetkilisi tarafından muayene yapılması için bir süre tanınır. Bu süre içerisinde araç sahipleri, arabalarını muayene ettirmezlerse bir sonraki durumda trafikten men edilir. Otomobil muayenede ağır kusurlu çıktıysa bir ay sonrasına randevu verilir. Bu işlem bir ay içinde yapıldığında yeniden muayene ücreti ödemek gerekmez. Ancak ikinci muayenenin günü de geçirirse ya da yine muayeneden kalırsa belli bir ücret ödenir. Praticar ise bu aşamada araç sahiplerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya çalışır. Eğer araç sahibinin aracı muayeneden geçemezse Praticar, aracı tekrardan en iyi şekilde ve en kısa sürede hazırlar. Muayenesi geçmiş araçların trafiğe çıkması yasak olduğu için, aracını çekici ile muayene istasyonuna götürür. Güvenli alışveriş imkanı yaratan Praticar ile istersen ödemelerini kredi kartı ile de kolaylıkla yapabilirsin. Kaliteli bir hizmet almak için hemen Praticar yetkilileri ile iletişime geçmeli ve praticar.com adresinden detaylı bilgi edinmeyi unutmamalısın.

Araç Muayenesi Kaç Gün Gecikebilir?

Benzer İçerikler