Araç Muayenesinden Geçmeni Garantileyecek Muayene Rehberi!

Şüphesiz ki aracı olan herkes, araç muayenesinin zorlu ve yorucu bir iş olduğunu bilir. Fakat bu işlem her ne kadar uğraşılması zor olsa da trafik güvenliğinin sağlanması için yapılması gereklidir. Araç muayenesini ilk defa yapacak olan sürücülerin takip edeceği adımlar bulunur. Araç eksiklerini tamamlamaktan randevu almaya, masraflardan muayane sırasında uygulanan kontrollere kadar tüm detayları önceden bilmek, olumlu sonuç almanı kolaylaştırır.

Araç Muayenesi Neden Yapılır?

Araç muayenesini gerek ailenin gerekse de trafikteki diğer bireylerin can güvenliği için düzenli ve eksiksiz bir şekilde yapman gerekir. Başarılı bir şekilde yapılan kontrollerden sonucunda aracının hem ömrü uzar hem de bütçen için artı kazanç sağlarsın. Unutma ki özenle yaptıracağın periyodik araç muayenesi, vatandaşlık görevidir ve trafikte can güvenliğini arttırırken aynı zamanda aracının eksiklerini gidermene, ikinci el fiyatını yükseltmene yardımcı olur.

Araç Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Eğer aracın herhangi bir resmi kuruluşa bağlı ve sıfır ise aldığın tarihten itibaren 2 yıl süren bulunur. Daha sonraki senelerde her 2 yılda bir muayene yapman gerekir. Lastik tekerlekli traktör ve buna bağlı römorka sahipsen 3 yılda bir muayene yolu seni bekler. İki ya da üç tekerlekli araçların ilk muayenesi 3 yılda, ikincisi ise her 2 yılda bir olur. Diğer tüm motorlu taşıtların ve ticari araçların muayeneleri, araç alındıktan itibaren 1 yıl içerisinde yapılır. Sonraki periyotlarda yılda 1 olarak gerçekleştirilir.

Araç Muayenesi için Randevu Nasıl Alınır?

Muayene istasyonuna gitmeden önce TUVTURK sitesine girmeli online randevu almalısın. Eğer istersen telefon aracılığı ile de iletişime geçebilir ve bu adımı kolay bir şekilde halledebilirsin. Randevunu aldıktan sonra yapacağın bir diğer işlem aracının borç durumunu kontrol etmek olsun. Eğer daha önceden OGS kaçak geçiş ya da trafik cezan var ise aracının muayene işlemleri başlatılmaz. Bir diğer önemli konu ise egzoz emisyon ölçümü olup eğer aracında yoksa ağır kusurlu grupta sayılırsın ve bu da muayeneden geçememene neden olur.

Muayene Sırasında Yanında Olması Gereken Belgeler Nelerdir?

Ruhsat, (trafik sicil belgesi) Trafik sigortası, Vekalet durumu, LPG/CNG’li araçlar için yakıt sistemi montaj belgesi.

Araçta Bulunması Gereken Ekipmanlar Nelerdir?

İlk yardım çantası, Üçgen reflektör, Yangın söndürme cihazı, Stepne.

Muayene Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Kusursuz: Aracında herhangi bir sorun olmadığını gösteren sonuçtur. Aracınla gönül rahatlığı ile trafiğe çıkabilirsin.

Hafif Kusurlu: Aracında küçük sorunlar bulunsa da bunlar trafik güvenliğini tehlikeye atmadığından bir sonraki muayeneye kadar aracını özgürce kullanabilirsin.

Ağır Kusurlu: Trafik için tehlike oluşturan kusurlar bulunur ve tespit edilen kusurları halletmen için 30 gün süre verilir. Eğer bu sürede hasarları yaptırırsan aynı muayene istasyonunda 1 kereye mahsus ücretsiz muayene hakkın olur.

Araç Muayenesi Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Sürücülerin en çok merak ettiği sorular arasında şüphesiz ki araç muayenesi yaptırmamanın cezası olup olmadığı yer alır. Aracının muayene süresi gelmiş ve geçmiş ise trafik memuru tarafından durdurulacağın ilk kontrolde ceza alman kaçınılmaz olur. Cezan ise ilk etapta ehliyetine işlenecek ceza puanları olup sonrasındaki kontrolünde aracının bağlamasına kadar gider.

Araç muayeneni güvenilir ve profesyonel ellerde yaptırmak için sen de seçimini Praticar’dan yana yapabilirsin. Almak istediğin hizmeti söylediğinde Çözüm Merkezi sayesinde beklentilerine uygun cevapları kısa sürede alabilirsin, ayrıca www.praticar.com sitesinden veya Praticar mobil uygulamalarından da muayene hizmetini satın alıp, tüm sürecini telefonundan takip edebilirsin. En iyi hizmeti alacağın Praticar, tüm markaların yetkili servisleri ile çalışır ve aracın için en iyisini düşünür. Ayrıca senin hiçbir şeyle uğraşmaman için servis zamanı geldiğinde aracını alıp servise götürür ve tüm işlemleri halleder. Güvenilir bir hizmet almak için hemen Praticar yetkilileri ile iletişime geçebilir ve istersen ödemelerini kredi kartı ile kolay bir şekilde yapabilirsin.

Araç Muayenesinden Geçmeni Garantileyecek Muayene Rehberi!

Benzer İçerikler