Araç Takip Sistemi Filo Yönetimini Nasıl Değiştirdi?

Filo yönetimi, her an her yerde filonuzun kontrolünü sağlamanızı ve olası senaryolar için zemin yaratabilmenizi neredeyse zorunlu kılıyor. Çünkü, kötü yol şartları, kazalar ya da  aniden gelişen aksaklıklar asla zaman ve mekan ayırt etmiyor. Tıpkı bedeninizin bir uzvuymuşçasına, araçlarınızdan aynı anda, anlık olarak bilgi alma ya da onlarla iletişime geçebilmenize olanak sağlayan araç takip sistemi teknolojisi, 15 yıldan bu yana, gün geçtikçe genişlemeye devam ediyor. Bu sistemde 4 temel bileşen bulunuyor;

Araçlara monte edilen Mobil Araç Terminalleri Haberleşme altyapısını sağlayan GPS Uyduları Sistemin yönetimini sağlayan Network Yönetim Merkezi Kurum merkezinde kurulu Filo Yönetim Sistemi Yazılımı

Ortalama bir araç takip sistemi, yukarıdaki bileşenler sayesinde, filonuzda yer alan tüm araçlarla ilgili olarak; toplam tüketilen yakıt bilgisi, servis zamanı, motor saati, motor ısısı, yakıt seviye bilgisi, kilometre bilgisi ya da araç aks ağırlığı gibi ince detayları anlık olarak edinmenizi sağlıyor. Filo yönetimine adeta bir devrim yaşatan ve her geçen gün yeteneklerine bir yenisini ekleyen bu sistemi madde madde inceleyerek, bu devrimin detaylarına biraz inmek istedik.

Minimum araç, maksimum performans

Filonuz, gücünü araç sayısından değil araç veriminden alıyor. Verimli araçlardan oluşan bir filoya sahip olduğunuzda, iş hayatınızda kaza ve riskler kendine çok daha seyrek yer buluyor. Filoda yer alan her bir aracınızın; günlük, haftalık ya da aylık olarak ne kadar kullanıldığı bilgisi dahi, tek başına filo giderlerinizi iyileştirmek anlamında size olumlu geri dönüş sağlayabiliyor. Diğer yandan araçların anlık konumlarının bilgisayar ekranından görüntülenebiliyor olması çok daha az personelle bütün filonun kontrolünü sağlamayı mümkün kılıyor ve yalnızca yakıt tüketimi ile değil başka önemli gider kalemlerinizi de ortadan kaldırıyor.

Sürücü performansları bir tık uzağınızda

Filo yönetiminde, araç seçiminden sonra en kritik noktayı kullanıcı (sürücü) davranışları oluşturuyor. Araç takip sistemi öncesinde bu davranışları ölçebilecek herhangi bir metrik yokken artık filo yöneticileri her çalışanın sürüş davranışlarını takip edebiliyor ve raporlayabiliyor. Böylece filo yöneticilerine her bir araç özelinde; yakıt kullanımı takibi, hız takibi, kazaya sebebiyet verebilecek durumları saptama ya da kazaya anında müdahale edebilme, raporlar sonucu sürücülere gerekli eğitimler verme gibi birçok yapıcı seçenek doğuyor. Böylece araç performansı kadar çalışanlarınızın sürüş performanslarından yola çıkarak, olası problemleri henüz oluşmadan ortadan kaldırma şansınız doğuyor.

Tek programla kapsamlı yönetim

Söz konusu filo yönetimi olduğunda, artık tek ihtiyacınız tüm süreci tek bir kanal üzerinden takip etmek ve raporlamak olacaktır. Özellikle geniş filolara sahip şirketlerde, her bir aracın detayına inmek zahmetli olabilir ve vakit alabilir. Ancak araç takip sistemleriyle birlikte bu durum ortadan kalkıyor. Önceleri filo yönetimi için birçok program ve modüle ihtiyaç duyulurken, artık tek bir program üzerinden filo yönetiminde ihtiyaç duyulan tüm detaylar tek bir program üzerinden sağlanabiliyor. Böylece hem şirket hem de çalışan tarafında hataya yer kalmıyor.

Kural ihlaline yer yok

Araç takip sistemleri tek bir sistemde oluşturulmuyor, şirketlerin ihtiyaçlarına özel olarak özelleştirilebiliyor. Filoda yer alan her bir aracın dahil olduğu bu sistemle ilgili olarak; sistemin dışına çıkan ya da  kural ihlali gerçekleştiren tüm araçlarla ilgili olarak, firmaya anlık SMS ya da e-mail bilgisi ulaşıyor.

Çalışan ve İş Akışı Takibi

Artık araç takip sistemi sayesinde, yalnızca filonuzu kontrol ederek çalışanların mesai başlangıcını ve bitişini de kontrol etmeniz mümkün. Diğer yandan, iş akışının takibi ve zamanlaması gibi konular da, yine aynı sistem üzerinden kontrol edilebiliyor. Kimi çevrelerde etik olup olmadığı tartışıladursun, bu sistemin hem şirket hem de çalışan tarafında verimliliği artırdığı kesin.

Araç Takip Sistemi Filo Yönetimini Nasıl Değiştirdi?

Benzer İçerikler