Araç Takip Sisteminin Yakıt Tüketimine Etkisi

Filo giderlerinin %28-30’luk bölümünü yakıt giderleri oluşturuyor. Yakıt fiyatlarında yaşanan sık değişimler ise bu giderleri azaltmayı neredeyse zorunlu kılıyor. Araç model ve performansının yanı sıra, yakıt giderlerini en çok etkileyen nokta şüphesiz ki sürücü davranışları… Aracı gereğinden hızlı ya da ihtiyaç dışı kullanmak gibi “ufak” ihmaller yakıt giderlerini %5 ile %15 oranında etkileyebiliyor. Tüm bunların önüne geçmek içinse çok basit ve etkili bir yol var: Araç takip sistemi.

Araç Takip Sistemi Nasıl Yardımcı Oluyor?

Araç takip sistemi; GPS ile araç takibi, en ekonomik rotayı bulma, aracın yakıt ve performans durumu gibi detayları belirleyerek, filo yöneticisinin, filosundaki tüm araçlara dair detaylara anlık ve en doğru şekliyle ulaşmasını sağlıyor. Araç takip sisteminin sunduğu datalar ile filoda yer alan araçların verimliliği artırılabilirken, yakıt tüketimini azaltmada en önemli noktalardan biri olan sürücü davranışlarının kontrol altına alınması da sağlanıyor.

Haylazları Fark Edin

Araçların farklı amaçlarla kullanımı ve kurallara uyulmaması gibi durumları içeren “haylaz” kullanımlar, araç takip sistemleri vasıtasıyla kolayca denetlenebilir ve önlenebilir. Aracın 60 dakikalığına “haylaz” kullanımı, aracın sürüş ömründe 80 – 120 dakikalık bir kayıp anlamına geliyor, bu da yakıt tüketimi anlamında neredeyse 2 kat fark demek. Araç takip sistemi sayesinde aracın anlık olarak hangi lokasyonda olduğu, hangi noktaya gittiği, bu esnada ekstradan yol kat edip etmediği gibi önemli detaylar filo yöneticisine iletiliyor. Haylaz kullanımların önüne geçerek, yakıt tüketiminizi %50 azaltabilir ve yılda ortalama kârınızı 2 katına çıkarabilirsiniz.

Filonuzun Hız Limitini Kontrol Altına Alın

Yakıt tüketimini azaltmak için ikinci önemli adımınız, filonuzdaki araçların hız limitlerini belirlemek ve bu limitleri korumak olmalı.

Sürücülerinizin hız limitlerini korumaları halinde, aracın yakıt tüketiminde %14’lük bir azalma yakalamanız mümkün. Her ne kadar oldukça küçük bir detaymış gibi gözükse de, bu konuda alacağınız her önlem size yakıt tasarrufu olarak geri dönecek. Örneğin; hız limitinin çok az da olsa, uzun süreler boyunca aşılması, yakıt tüketiminizde %2 artış yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle, filonuzdaki her araç için, model ve performanslarını gözeterek bir hız limiti belirlemeli ve bu limitlerin aşılmaması için önlemlerinizi almalısınız. Araç takip sistemi ile aracın ortalama hızı, hız limitinden saptığı süreler ve hızın gerçekleştiği noktalar gibi birçok detaya erişmeniz mümkün.

Her An Takipte Kalın

Filo trafiğiniz kimi zaman oldukça yoğun olabilir. Dönüş yolunda olan ya da kullanımı pek de acil olmayan araçları, ihtiyacınız olan noktaya yönlendirmek istediğinizde, size en yakın aracı belirlemeniz yeterli olacaktır. Bu noktada da devreye, araçların anlık konum bilgisini veren GPS sistemi girer ve en düşük yakıt tüketimiyle operasyonel anlamda en etkili sonucu yakalamanıza yardımcı olur. GPS sistemi aynı zamanda araçların ekstra (izinsiz) kullanımlarını tespit etmede ve mesai saatlerinin denetimlerinde de kolaylık sağlar. Araçlarn tahsis edildiği kişilerin yolda olup olmadığı, yani mesailerine olması gereken saatlerde başlayıp başlamadıkları ya da araçlarını teslim edip etmediklerini kolayca izleyebilir ya da raporlayabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak hangi aracın kaç km kullanıldığını, ne kadar yakıt tükettiğini ve ne kadar etkili kullanıldığını ölçümleyerek, sonraki süreçte hangi aracın sizin için daha kullanışlı olduğunu öngörmeniz de mümkün.

Sizin İçin Uygun Olanı Bulun

Araç takip sistemleri değişkendir ve ihtiyaçlarınıza göre şekillenebilir. Bu nedenle ilk olarak filonuzun ihtiyacı olan araç takip sistemi araçlarını seçin. Unutmayın ihtiyaçlarınız zaman içerisinde şekillenebilir. Dolayısıyla seçim yaparken aceleci davranmanızı gerektirecek bir durum yok. İlk adım olarak yalnızca ihtiyacınız olan araçları kullandığınızdan emin olun. İhtiyaçlarınızı belirlemede size yardımcı olacak noktalar ise şöyle;

Raporlama: Araç takip sistemlerinin en önemli özelliklerinden biri şüphesiz ki raporlama. İhtiyacınız olan raporların anlık ve doğru şekilde oluşturabilen, aynı zamanda bu raporları arşivleyebilen bir sisteme sahip olduğundan emin olun. Eş zamanlı uyarılar: Seçeceğiniz araç takip sisteminin olmazsa olmazlarından. Bu uyarılar hız limiti, izinsiz kullanım vb. Farklı birçok konuyla ilgili oluşturulabilir ve takip edilebilir. Kolay entegre ve kullanım: Karışık bir yazılıma sahip araç takip sistemleri size kolaylık değil zorluk getirecektir. Filonuzda bulunan her araca uyum sağlayabilecek, sürücülerinizin kolaylıkla anlayabileceği bir arayüze sahip yazılımları tercih etmelisiniz. Müşteri servisi: İstediğiniz tüm bilgilere ulaştınız ancak anlık aksaklıklar yaşadınız ya da bu bilgilerle ilgili profesyonel bir yoruma ihtiyaç duydunuz. Bu noktada da müşteri servisi devreye giriyor. Filonuzla ilgili soru ve sorunlarınızla ilgili size 7/24 destek verebilecek bir müşteri servisi listenizin en başında yer almalı.

Araç Takip Sisteminin Yakıt Tüketimine Etkisi

Benzer İçerikler