Araç Takip Sistemleri ve Ekonominize Katkısı

Önceleri askeri amaçlarla kullanılan araç takip sistemleri (araç takip cihazları), teknolojinin kişisel ve kurumsal araçlarda da bir ihtiyaç haline gelmesiyle birlikte, özellikle 70’li yılların sonuna doğru yaygın hale gelmeye başladı. Filosunda 1’den hatta 10’dan fazla araca sahip şirket yöneticilerinin, tüm bu araçların tek tek kontrollerini yapabilmeleri ve hem bakım hem de onarım süreçlerini izleyebilmeleri ihtiyacının ortaya çıkmasıyla birlikte, araç takip sistemlerinden yararlanmak onlar için bir zorunluluk haline geldi. Kullanımı 2016’dan bu yana yılda %27’lik bir artışla devam eden araç takip sistemleri, artık yalnızca bakım ve kontroller için değil, filo yönetiminin her aşamasında filo yöneticilerinin yol arkadaşı oluyor. Peki bu sistemlerin yapabilecekleri yalnızca bununla mı sınırlı? Pek sanmıyoruz.

 Araç Takip Sistemleri Nedir, Nasıl Çalışır?

Araç takip sistemi çalışma prensibi, genellikle araçlara monte edilen birim ya da birimler aracılığıyla; GPS uydularından alınan konum bilgilerinin, araç üzerinden toplanan çeşitli algılayıcı ve benzeri bilgiler ile birlikte GSM/GPRS üzerinden bir merkeze iletilmesi ve kullanıcılara kontrollü olarak internet üzerinden sunulması esasına dayanır. Araçlara monte edilen mobil veri cihazları, GPS uygularından aldıkları konum bilgilerini, bağlı algılayıcılardan gelen sıcaklık ve benzeri telemetrik bilgileri GSM/GPRS şebekesi üzerinden kontrol ve haberleşme merkezlerine aktarır. Merkeze ulaşan bilgiler ilgili yazılım sayesinde derlenerek sunular üzerindeki veri tabanına kaydedilir. Bu verilere anlık olarak ulaşılabileceği gibi aynı bilgiler geçmişe dönük olarak da sağlanabilir. Kullanıcılar, kendileri içi özel olarak oluşturulan kullanıcı adı ve şifre ile internet erişimleri bulunan herhangi bir noktadan araçlarını izleyerek, filoları hakkında detaylı bilgi ve raporlara erişebilirler. Dilerlerse, araçların alarm ve program durumlarını da değiştirebilirler.

Maliyetlerinizi Düşürmenin En Pratik Yolu

Özellikle yakıt fiyatlarının değişkenliği sebebiyle, filo yöneticileri için oldukça kritik bir önem taşıyor. Çünkü giderlerin en büyük bölümünü yakıt maliyetleri oluşturuyor. Araç takip sistemleri ise ne kadar yakıt harcadığınız bilgisinin yanında, hangi amaçla ve ne şekilde bir kullanım sonucu bu miktarın harcandığına dair detaylı bilgiler veriyor. Böylece günü kurtarmak yerine, araçtan ya da sürücüden kaynaklı durumların tespit edilerek, gelecekte de benzeri problemlerin yaşanmasının önüne geçiyor. Hangi sektörde olursanız olun, araç takip sistemi size ortalama 6-9 ay içerisinde hem maddi hem de manevi anlamda net bir geri dönüş sağlıyor. Yalnızca aracın takibi değil, filo yöneticileri ile sürücüler arasında da anlık ve net bir iletişim sağlayan bu sistem ya da cihazlar, sürücülerin seçilen rotada ilerleyip ilerlemediği, araç kullanımının uygunluğu, aracın yaptığı maksimum hız ve toplam km miktarı gibi bilgiler üzerinden, filo yöneticisine sürücüsüyle ilgili toplam bir rapor sunmuş oluyor. Üstelik bu bilgiler anlık olarak alınabildiğinden hem güvenliği hem de performansı artırmaya yönelik çalışmalar da mümkün hale geliyor. Gidilecek rotaların önceden hesaplanması, aracın kullanım durumuna göre bakımlarının planlanması gibi seçenekler de yine maliyetinizi büyük oranda düşürebilecek güce sahip.

Proaktif Bakım ve İyileştirme

Filonuzdaki araçlar, düzenli periyotlarla bakım ve onarım görse de, kimi zaman uzun vadede probleme yol açacak bazı küçük belirtileri bu bakım / onarım çalışmalarında saptamanız mümkün olmayabilir. Araç takip cihazları, probleme dönüşebilecek kimi durumları, daha aktif hale gelmeden algılayarak sizi uyarabilir. Üstelik yalnızca uyarı ile kalmayarak bu problemin neden kaynaklandığına dayandırarak nasıl çözeceğiniz konusunda da size rehberlik edebilir. Sürücüleriniz, yaşadıkları problemi anlık olarak ya da o günün sonunda filo yetkililerine bildirmeyi atlayabilir ya da unutabilir. Ancak araç takip sistemleri bunun olmasına asla izin vermez ve anlık olarak bu tarz durumları raporlayarak, size detaylı bir rapor hazırlar. Böylece problemleri ya da muhtemel problemler anlık olarak saptayarak önlemlerinizi alabilirsiniz. Bu durum, bakım ve onarımlarınızla ilgili programınızı da düzenlemenizi sağlar. Böylece sizi bakım ücretleri açısından da hafifletir ve zamandan kazandırır.

Araç Takip Sistemleri ve Ekonominize Katkısı

Benzer İçerikler