Araç Yakıt Türleri ve Avantajları Nelerdir?

Araç Yakıt Türleri ve Avantajları Nelerdir? 

Yeni bir araç satın alırken birçok etmen göz önünde bulundurulur. Şüphesiz ki bu etmenler arasında en önemlisi aracın yakıtıdır. Yeni bir araç satın almak isteyenler için farklı yakıt türlerinin birbirlerinden farklarını ve öne çıkan avantajlarını inceledik.

Dizel Araba Avantajı

Dizel motorlar, diğer yakıt türlerine göre daha fazla tork üretirler. Bu özellikleri sayesinde genellikle SUV ve yük taşıyıcı araçlarda kullanılsa da hususi otomobillerde de sıklıkla tercih edilir. Dizel araçlar, benzinli araçlara kıyasla yakıt ekonomisi açısından %33 daha avantajlıdır.

Türkiye'de ikinci el piyasası oldukça yaygın olan dizel otomobillerde, bio-dizel ve kırsal motorin kullanılması durumunda performans kaybı yaşanabilir.

Benzinli Araba Avantajı

Benzinli otomobiller, diğer yakıt türlerine kıyasla en yüksek performansa sahip araçlardır. Bu özellikleri sayesinde benzin genellikle spor otomobillerde, lüks sedan ve hatchback araçlarda tercih edilir. Benzinli araçlar, kilometre başına yakıt tüketimi açısından dizel ve LPG'ye göre daha avantajlıdır ancak benzin fiyatının yüksek olması nedeniyle yakıt ekonomisi açısından diğer araç türlerinin gerisinde kalır.

Benzinli araçlar, dizel araçlardan yaklaşık 6 bin lira daha ucuz olurlar. Dizel araçların kendilerini amorti etmesi en az 5 yıl sürer. Dolayısıyla satın alınan araca uzun süre binilmeyecekse benzinli araç tercih etmek daha mantıklı bir seçenektir.


LPG'li Araç Avantajı

LPG, fabrika çıkışlı bir yakıt opsiyonu değildir; ancak benzinli araçlar gerekli ekipmanın takılmasıyla LPG ile de çalışır hale getirilebilir. LPG, benzine göre daha düşük performans ve yakıt masrafı demektir. Ayrıca, LPG'nin kilometre başına karbon emisyonu benzinden daha azdır.


Elektrikli Araba Avantajı

Akaryakıt fiyatlarının yüksek olduğu ve her geçen gün yükseldiği göz önünde bulundurulursa elektrikli araçların en büyük avantajı oldukça düşük olan yakıt masraflarıdır denilebilir. Bir elektrikli araç, 3 liralık elektrikle yaklaşık 100 kilometre yol yapabilir. Elektrikli araçların çevreci olmaları ve sessiz çalışmaları diğer önemli artıları arasında yer alır.

Tüm bu avantajlarına rağmen elektrikli araçların yaygınlaşmamalarının birkaç nedeni var. Her şeyden önce, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de yeteri sayıda şarj istasyonu bulmak mümkün değildir. Ayrıca, dizel ve benzinli araçlara kıyasla ikinci el piyasaları daha dardır.

Yakıt masrafı az ve çevreci olan otomobil arayanların bir diğer alternatifleri de hibrit araçlardır. Bu araçlar hem fosil yakıtla hem de elektrikle çalışırlar. Yakıt masrafları benzin ve dizele göre daha azdır ve full elektrikli araçlardaki şarj istasyonu sıkıntısı da yoktur.

Kasko Fiyatlarını Dikkate Almayı Unutmayın!

Sıfır araç satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de aracın kasko masrafıdır. Kasko değeri, aracın satış fiyatı üzerinden hesaplanır. Dizel araçların benzinli araçlara kıyasla genellikle daha pahalı olmaları nedeniyle kasko fiyatları da daha yüksektir.


Araç Yakıt Türleri ve Avantajları Nelerdir?

Benzer İçerikler