Aracin icin en iyi servisi secmek için 10 oneri

araba-servis-secimi

Er ya da geç aracın bir servise gitmesi gerekir ve bunların hepsi aynı değildir. Arabanın güvenliğini, bu şekilde de sürücüyü ve içindekileri tehlikeye sokmayacak, yasal olmanın asgari şartlarını taşıyan servisler aramak gereklidir. Öte yandan, en iyi servisi seçmek için bu 10 öneriyi göz önünde bulundurarak riskli durumların önüne geçmek basittir. 

En iyi servisin en pahalısı olması için bir sebep yoktur fakat en ucuzu olması da gerekmez; ekonomik etken, değerlendirilmesi gereken tek şey değildir; en tatmin edici servise sahip olmak  için değerlendirilmesi ve göz önünde bulundurulması gereken, en iyi servisi seçmek için bu 10 öneride bir araya getirilen başka belirleyici unsurlar vardır. 

  1. Belli bir iş için birkaç serviste maliyet istemek.Uç fiyatlar tarafından yönlendirilmemek; genellikle ne en ucuz olanlar ne de en pahalısı en iyi olanla kesişmez. Kesin ve doğru tek karşılaştırma şekli bir servisin kendisi üzerine olandır: örneğin yağ değişimi ya da bir fren balatası değiştirme. 
  2. Servisin, tamir veya bakımın genel ve belirli gerekliliklerini kapsayan ustalıklarını ve hizmetlerini bilmek.
  3. Servisin eve veya çalışma yerine yakınlığını gözetmek. Bu, en iyi servisi seçmek için 100’de 100 pratik ve faydalı bir öneridir. Aracı en hızlı biçimde ve diğer araçlara ya da toplu taşımaya başvurmadan alabilmek için çok önemli bir zaman ve para tasarrufu öngörür.   
  4. Servis sorumlusu ve/veya çalışanlarıyla konuşmak.Servis çalışanları baştan savma davranıyorlarsa veya ayrıntıları vermekten kaçınıyorlarsa ya da ne soru sormaya ne bilgi almaya izin vermiyorlarsa, bu servisin güvenilir olmadığı hissini verir. 
  5. İnternette, hizmet ve görüşleri araştırın. Eğer servis büyük, resmi veya bir zincirin parçasıysa internet ağında resmi bilgiler veya diğer kullanıcıların olması daha olasıdır. 
  6. Diğer müşterilerin deneyimlerini dinlemek ve daha yakın çevredeki iş arkadaşları, aileden olanlar, komşular ve/veya arkadaşların deneyim ve tavsiyelerini değerlendirmek. 
  7. Aracın sigortalı olduğu sigorta şirketine danışmak. Bunların çoğu, sigorta şirketinin müşterilerine fazladan teminatlar ve ayrıcalıklı avantajlar sunan, güvenilir ve işbirliği içindeki bir dizi servise itimat ederler.   
  8. Genellikle her bir dönemin gerekliliklerine uyum sağlayan tek seferlik ve sezonluk teklifleri değerlendirmek.
  9. Ne maliyet ne fatura sunan servislere güvenmemek. Bir sorun olması durumunda yasal yoldan bir şikayet veya ihbar yapılamaz. Kullanıcı bu gibi durumlarda tüketici olarak tüm haklarını kaybeder.  
  10. Arabayı bırakmadan önce, her iki tarafça imzalanmış ve/veya mühürlenmiş olması gereken tamir koşullarını yazılı olarak istemek. Ücretlendirmede nihai ücretin ve KDV dahil toplam ücretin, teslim süresinin bulunması esastır, öngörülmeyen bir durum olduğunda, daima önceden araç sahibine danışılır.   

En iyi servisi seçmek için bu 10 öneri göz önünde bulundurulursa, kötü bir deneyimin önüne geçilmesi, güvenilir ve sağlam bir bakım veya onarım sağlanması garanti altına alınmış olur. 


Araç bakımlarınızı özellikle uzun yola çıkmadan, tatil öncesi yaptırmanız, yolculuk esnasında yaşayabileceğiniz olası sorunların önüne geçmesi açısından oldukça önemlidir. Yolculuk öncesi araç bakımı adına dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenmek için “Aracını tatile hazırlamak için 10 öneri“ adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.


Aracin icin en iyi servisi secmek için 10 oneri

Benzer İçerikler