Aracın Kışa Hazır mı?

Kış mevsimi yaklaştıkça ülkemizde hummalı bir telaş yaşanır. Kimileri turşusunu, konservesini kurar; kimi salçasını, tarhanasını yapar. Bir nevi yazın tazeliğini kışa aksettirmenin yolunu ararız. Sadece bu mu? Derlenip toparlanıp göz önünden kaldırılan kışlıklar, gardıroplardaki eski hükümranlıklarına tekrar kavuşur. Evler, yağmura ve soğuğa karşı bir kez daha gözden geçer. Akan çatılar onarılır, rüzgarı içeri davet eden pencere aralıkları kapatılır. Peki, gündelik hayatımızın ayrılmaz parçaları olan araçlarımız kışa hazırlanır mı? Onların da havanın soğumasıyla birlikte değişen yol koşullarıyla başa çıkabilecek; yağmurlu, karlı veya donmuş yollarda performanslarından ödün vermeyecek birtakım ihtiyaçları yok mu? Var elbette. Üstelik araçların ihtiyaçları hayati öneme sahip. Zira farklılaşan hava ve yol koşullarına uygun donanıma sahip olmamaları trafik güvenliğini tehdit eden unsurlardan biri.

Aracının Yüksek Donanımı Kış İçin Yeterli Değil!

Günümüz otomotiv endüstrisi, neredeyse uzay teknolojisiyle yarışır hale geldi. İrili ufaklı markalar, sürücülerin güvenlik ve konforu söz konusu olduğunda çok değil 15-20 yıl önce hayal bile edemeyecekleri gelişmelere imza atıyorlar. Ancak araçlar ne kadar donanımlı olurlarsa olsun en nihayetinde insanlar tarafından kullanılıyor. Dolayısıyla trafikte güvenlik, aracın yüksek donanımıyla değil onu kullananların dikkatleri ve aldıkları önemlerle sağlanıyor. Zaten istatistikler de trafikte yaşanan can ve mal kayıplarının önemli bölümünün, sürücülerin dikkatsizliği ve tedbirsizliğinden kaynaklandığını gösteriyor. Tüm bu gerçeklerden sonra bir kez daha soralım: “Aracımız kışa hazır mı?” Diğer bir ifadeyle mevsim değişikliği nedeniyle farklılaşan yol ve hava koşullarına yönelik gereken tedbiri aldınız mı? Bu sorular ne zaman sorulsa doğal olarak akla ilk gelen konu kış lastikleri oluyor. Çünkü kış aylarında sürücülerin karşılaştıkları en önemli sorun, lastiklerinin mevcut yol koşullarına uyum sağlayamamasından kaynaklanıyor. Nasıl ki biz yoğun yağmurlu, kar yağışlı veya buz tutmuş sokaklarda parmak arası terliklerle yürüyemiyorsak araçlarımız da yaz mevsiminden kalma lastiklerle ilerlemekte sorun yaşıyor. Bu örnek biraz abartılı gelebilir ancak her kış meydana gelen olaylara kabaca bir göz atıldığında görüleceği üzere bu mevsimde trafikteki sıkıntılı durumların büyük bölümü, lastiklerin uygun koşullar barındırmaması nedeniyle oluşuyor.

Kış Lastiği Uygulaması ile Gelen Güvenlik

Farklı hava şartlarına uygun olması için aracınıza mevsimine uygun lastikler taktırmalısınız. Üstelik bunu yasal zorunluluklar nedeniyle değil hem kendinizin hem sevdiklerinizin hem de trafikteki diğer araçların ve sürücülerin güvenliği için yapmalısınız. Başta Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olmak üzere bu alanda söz sahibi olan bakanlıklar ve yerel merciler, kış lastiği uygulaması için aralık ayı başı ila nisan ayı sonunu uygun görüyor.Peki, bu uygulamayı nasıl hayata geçireceksin? İşi uzmanına, yani Praticar’a bırakman yeterli. Hizmetleriyle hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan Praticar, bir vale aracılığıyla aracını bulunduğun konumdan alarak lastik değişim noktalarına götürüyor ve alanında uzman servis danışmanlarına teslim ediyor. Kış lastiği fiyatlarını da dikkate alarak aracına uygun lastikleri kendin satın alabileceğin gibi kurumdaki yetkin personelle iletişime geçebilir, fiyat alma ve seçimi onların tercihine bırakabilirsin. Üstelik yaz aylarında kullanılan lastikleri nerede muhafaza edeceğini de düşünmene gerek yok. Zira dilediğin takdirde bu lastikler Praticar tarafından senin adına depoda saklanabiliyor. Aracın gerekli işlemden geçtikten sonra yine vale tarafından sana teslim ediliyor.Tüm bu avantajlardan yararlanabilmek için tek yapman gerekense www.praticar.com sitesini ziyaret etmek ya da 0850 222 77 27 numaralı telefonu aramak… Sonrasında ise lastikleri uygun koşullarda takılmış aracınla kış mevsiminin kendine özgü büyüleyici atmosferinin tadını çıkarabilirsin!

Aracın Kışa Hazır mı?

Benzer İçerikler