Aracınız Çalışmadığında Neler Yapmalısınız?

Oto Teknik Servisinden Hangi Durumlarda Destek Alınabilir? 

Günlük yaşantınızda kullandığınız teknolojik ürünlerden biri de otomobildir. Gereksinimlerinizi karşılamada rahatlık ve zaman tasarrufu sağlayan araçlarınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için düzenli periyotlarla gerekli bakımlarını yaptırmanız gerekir. Aksi takdirde araçlar, sizi en acil durumda zor durumda bırakacak arızalar çıkarabilirler.

Aracınızın Çalışmamasının Sebepleri Neler Olabilir?

Aracınız, ister LPG ister benzinli ya da dizel olsun, motor sayesinde çalışır ve araç bakımı yaptırmazsanız aracınız zamanla motor arızası verebilir. Bu, son derece can sıkıcı bir durum olsa da ortaya çıkan bu sorunun nedenlerini bilmeniz, motor tamiri noktasında büyük önem arz eder. Motor stop etmeden önce tekleme belirtisi gösteriyorsa, arazınızda yeterli miktarda yakıt kalmamış anlamına gelir, zira bu durum aracınızın çalışmamasına neden olur. Yağmurlu havalarda ya da ıslak zeminde aracınızı uzun süre kullandıysanız, motor aksamı içerisinde yer alan bujiler ve elektrik kabloları ıslanmış olabilir. Böyle durumlarda aracınız, ateşleme yapamayacağı için çalışmayabilir. Otomobilinizin motor yağı azaldıysa veya aracınıza uygun olmayan bir yağ konulduysa, ciddi arızalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Önemli parçalardan biri olan marş motoru, aracın ilk hareketini sağlar ve gücünü aküden alır. Kontağı çevirdiğinizde motor her zamankinden farklı çalışıyorsa ya da çalışma sesinde bir farklılık varsa, hiç ummadığınız bir anda araç çalışmayacağından en yakın araba tamiri yapan yere götürerek gerekli kontrollerin gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Araçtaki her bir bileşenin önemli bir yeri olduğu için tamir işlemi, yetkili servis tarafından arabanıza en uygun şekilde yapılmalıdır.

Siz de, 65 yıllık deneyimi ve uluslararası gücüyle sektörde güvenle hizmet veren Mapfre Sigorta sayesinde kasko, araç ve trafik sigortası için en uygun teklifleri alabilir, Mapfre Sigorta bünyesinde bulunan Genel Servis ile aracınız için onarım ve orijinal yedek parça temini dahil olmak üzere pek çok hizmeti avantajlı koşullarla gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Çalışmadığında Ne Yapılmalı?

Dizel motorlar hariç, içten yanmalı motorların hepsinde buji bulunur ve yakıt - hava karışımını ateşlemede görev alır. Bujinin neden olduğu motor arızalarının önüne geçmek için bujinin, en az on bin kilometrede bir değiştirilmeli ve gerekli temizlik bakımları yaptırılmalıdır. Araç LPG’li ise benzinden gaza geçerken sorun yaşıyorsanız, aracınızın benzinden LPG’ye geçişi ısıya göre olduğundan dolayı ısı ayarında veya enjektörde sorun olabilir. Bu tür sorunlar, aracınızın stop etmesine sebebiyet verdiğinden vakit geçirmeden bir teknik servis bulmanız gerekir. Araç sahibi olanlar, beklenmeyen arıza durumlarıyla karşılaşmamak için düzenli olarak araç bakımlarını yaptırmalıdır. Hiç istemeseniz de trafik kazalarının çok sık yaşandığı ülkemizde can ve mal kayıplarının önüne geçmek amacıyla zorunlu olarak yapılan trafik sigortasının yanı sıra kasko yaptırmak da sizin yararınıza olur.

Ana teminatlar olan çarpma, çarpışma, çalınma veya yanma gibi durumların yanında ek teminatlarla sel, deprem, fırtına, kemirgen hayvanlar, halk hareketleri vs. durumlardan dolayı oluşabilecek zararlar ve daha pek çok güvenlik konusu güvence altına alınır. Araç sigortaları, bütçenizi korumanıza ve olası risklere karşı büyük bedeller ödememenizi sağlamak için oluşturulur. Bu noktada servis seçimi, en güncel servis bulma yöntemleri ile kolayca gerçekleştirilebilir. Seçeceğiniz araç bakım servisi, aracınızın bakımını yapmalı, acil yol yardım desteği sağlamalı, ücretsiz oto kurtarıcı ve kiralama hizmeti sunabilmeli, gereksinim duyduğunuzda modifiye işlemlerinizi yapabilmesinin yanı sıra ufak hasarları iz bırakmadan onarabilmelidir. Yetkili servis bu niteliklere sahipse, aracınızın markasına göre gerekli yedek parçaları da karşılayabileceğiniz servisleri, internet üzerinden veya sigorta yaptırdığınız servis aracılığıyla bulabilir, karşınıza çıkabilecek farklı senaryolarda “Araç bakım servisi nasıl seçilir?” gibi soruların yanıtını düşünmek durumunda kalmazsınız.


Aracınız Çalışmadığında Neler Yapmalısınız?

Benzer İçerikler