Aracınız Stop Ettiğinde, Yolculuğunuz Stop Etmesin

İnsanın sorunlarla baş edebilme kapasitesi, onu diğer canlılardan ayırmaktadır. İlk insanın var olduğu günden bu yana medeniyetimiz hiç durmadan sorunlarla karşılaşmış ve çözümler üretmiştir. İnsan soğuktan korunabilmek için ateş yakmıştır ve bu sorunu daha kolay aşabilmek için çakmağı bulmuştur. Bir yere rahat ulaşmak için hayvanları evcilleştirmiş, hayvanların çektiği arabaları ve en sonunda motorlu taşıtları icat etmiştir. Filonuzu oluşturan motorlu taşıtlarda en çok karşılaşacağınız sorunların başında ise araçların stop etmesi geliyor. Çözümü ise sandığınızdan çok daha basit kurallara uymaktır.

Enjeksiyon Arızaları

Türkiye’deki otomobillerin neredeyse tamamına yakını içten yanmalı olarak tabir edilen motorlarla çalışıyor. İçten yanmalı motorlar yakıt-hava karışımının yakılması ve karşımın içerisindeki enerjinin mekanik enerjiye dönüştürülmesi ile aracı hareket ettirmektedir. Yakıt-hava karşımı enjeksiyon denilen sistem ile motora pompalanıyor. Enjeksiyon arızası, kötü ya da kirli yakıt kullanımı ve araç bakımlarının aksaması gibi nedenlerle gerçekleşiyor. Eğer aracınız rölantideyken stop ediyorsa büyük ihtimalle enjeksiyon arızası ile karşı karşıyasınız demektir. Aracınızı tekrar çalıştırıp en yakın yetkili teknik servise gitmeniz gerekmektedir. Bu sorun ile karşılaşmamak içinse yapmanız gereken ilk şey kirli yakıtlardan uzak durmak ve mümkün olduğunca güvenilir yerlerden akaryakıt almaktır. Bir diğer önlem ise düzenli olarak araç bakımını yaptırmaktır. Bakımlar aksatıldığında filtreler gibi eskiyen parçalar değişmez ve aracınız olur olmadık yerlerde stop eder. Aracınız stop ettiğini direksiyonun sertleşmesinden anlayabiliyorsunuz. Eğer aracınız çalışmıyorsa zorlamanız daha büyük problemlerle yol açabiliyor. Böyle bir durum ile karşılaştığınız takdir de aracı tekrar çalıştırmak yerine dörtlü flaşörleri yakmak ve yol yardımı çağırmak daha yararlı olabiliyor. Aracınız stop ettiğinde güvenli bir yere park edebilmek için bulunduğunuz vitesten asla başka bir vitese geçmemelisiniz. Aracınızı dörtlü flaşörler yanık haldeyken park edeceğiniz alana kadar hareket ettirmeli ve orada durmanız gerekiyor.

Yokuşta Aracınızın Stop Etmesi

Arabalar ile yeni yeni haşır neşir olanların en büyük korkusu yokuşta otomobili kaldırmaktır. Günümüzde birçok arabanın yokuş kalkış destek sistemi olsa da hala bu sisteme sahip olmayan araçlar bulunuyor. Özellikle manuel vitesli araçlar bir anlık dalgınlıkla yokuşta stop edebiliyor. Ancak fazla heyecan ve stres altında yanlış kararlar almanız, sizi daha kötü durumlara sokabiliyor. Araçlar yokuşta iki şekilde stop ediyor. Birincisi ve en sık karşılaşılanı; araç durur vaziyette ve vitesteyken gaz pedalına basmadan debriyajdan ayağın çekilmesidir. Diğeri ise frene sonuna kadar basarsanız da araç stop eder. Bu hareketleri normal yollarda yaparsanız da aracınız stop edebiliyor. Peki, stop ettiren araç nasıl kaldırılır? İlk olarak yapmanız gereken şey heyecanınızı bir kenara gömmek ve sakin olmaktır. Aracı tekrar birinci vitese aldıktan sonra tekrar hareket etmeye çalışmanız gerekiyor. Bazı dik yokuşlar içinse bu güç yetmiyor. Bu nedenle aracınızın gücünü arttırmanız ve hareket etmeye devam etmeniz gerekiyor.

Aracınız Stop Ettiğinde, Yolculuğunuz Stop Etmesin

Benzer İçerikler