Araçlarda Çekiş Sorunu ve Çözümleri

Sürücülerin en sık şikayetçi olduğu konulardan biri de aracın çekiş gücünün azalması sorunu. Aracınızı düz yolda sürerken pek farkına varamasanız da, uzun vadede başınızı ağrıtabilecek ek problemlere yol açabilecek bu sorun; çoğunlukla sürücü kaynaklı oluşur. Diğer yandan, bu problemin, aracın kimi teknik problemlerinden de kaynaklandığı biliniyor. Özellikle kış aylarında sıkça karşımıza çıkan çekiş sorununu görüş alanınızdan tamamen kaldırmak için, bu sorunun farklı kaynaklarına inmeye ve sorunu kökten çözmeye hazırsanız, başlayalım.

Çekiş Sorunu Sebepleri

Dizel araçlar özeline geçmeden önce, neredeyse tüm araç tiplerinde karşımıza çıkan çekiş sorununa yakından bakmak ve sebeplerini incelemek gerekiyor. Araçlarda çekiş sorunu, genellikle uzun süreçlerde fark edilen ve teknik arızalardan kaynaklanan bir sorun olarak karışımıza çıkıyor. Eğer sorun sürücü kullanım alışkanlıkları sebebiyle geliştiyse çözümü kolaydır ancak teknik arızalardan kaynaklanan çekiş sorunlarının çözümü çok daha zorlu oluyor.

Çekiş Sorununda Sürücü Hataları

Çekiş sorununa yol açan en genel sürücü hatalarından biri yakıt tercihi ve yakıt değişimi. Aracınıza uygun bir yakıt seçimi gerçekleştirmemeniz ya da ihtiyacınız olan yakıt yerine tek seferlik de olsa başka yakıt kullanmanız durumunda aracınız çekiş problemi yaşayabiliyor. Farklı yakıt markaları, farklı değerlere sahip olabiliyor ve bu değerler aracınızın değerlerine karşılık vermeyebiliyor. Bunun yanı sıra kimi benzin istasyonlarının araç yakıtlarıyla ilgili hile yapması sonucu, yine aracınıza zarar verebilecek durumlar ortaya çıkabiliyor. Sürücü kaynaklı en sık yapılan hatalardan bir diğer ise bakımların sık yapılmaması ya da eksik şekilde yapılmasından

kaynaklanıyor. Motor yağının ve filtrelerinin doğru sıklıkta değiştirilmemesi, araç çekişini direkt olarak etkiler.

Çekiş Sorununda Teknik Sorunlar

Yukarıda bahsettiğimiz ve kolayca çözülebilecek sürücü kaynaklı hataların aksine, teknik sorunlar kalıcı zarar verebildikleri gibi, araçlarda çekiş problemini direkt olarak etkiliyor. Yaşanan teknik problemlerdeyse başı debriyaj tahribatı çekiyor. Aracın yaptığı kilometrenin fazla olması, onu aşınmalara karşı savunmasız hale getiriyor. Çekiş problemine ek olarak, yakıt tüketimini artıran bu tip aşınmaları test etmenin çok kolay bir yolu bulunuyor. Yokuşta gaza bastığınızda, devir göstergesi hızlı bir şekilde yükseliyor ama hız göstergeniz sabit kalıyorsa, aracınız debriyaj tahribatı yaşıyor demektir. Aracın çekiş problemi yaşadığını gösteren ikinci büyük gösterge, ateşleme sisteminin zamansız ateşleme yapması. Ateşleme bobini, buji kabloları ya da bujilerin herhangi bir tanesinde sorun olması durumunda ateşleme düzgün olarak gerçekleşemiyor. Buna ek olarak buji değişiminin doğru zamanda yapılmaması, patlamanın kalitesiz bir şekilde gerçekleşmesine sebep oluyor ve çekiş performansını düşürüyor. Bu sorun ve sorunlardan herhangi birini yaşamamanıza rağmen aracınızın çekiş sorunu devam ediyorsa, bu sorunun kaynağı aşağıdakilerden biri olabilir:

Tıkalı enjektör, Eksantrik mil arızası, Motorun yüksek kilometrelere paralel olarak kompresyon değerlerinin düşmesi, Son susturucunun tıkalı olması, Aks bilyelerinin eskimesi Egzoz manifoldunun tıkalı ya da gaz kaçıracak kadar çatlaması.

Aracın her bir parçasının birbirine bağlı olarak çalıştığını ve en ufak bir arızanın, sandığınızdan çok daha büyük problemlere yol açabileceğini unutmayın. Bu nedenle, araçlarınızın dönemsel bakımlarını, vakitlice ve profesyonel şekilde yaptırmaya özen gösterin.

Araçlarda Çekiş Sorunu ve Çözümleri

Benzer İçerikler