Araçlarda Güvenlik Teknolojisinin Geldiği Son Nokta

Her sabah yepyeni teknolojiler ile tanışıyoruz ve bu gelişmelerin büyük bir kısmı otomobil sektöründe gerçekleşiyor. Tıpkı akıllı telefon ve cihazlar gibi, otomobiller de bu gelişmelerin ışığında git gide daha “akıllı” hale geliyor. Bu durum, yalnızca konfor ve sürüş keyfini değil, araç güvenlik sistemlerini de büyük oranda etkiliyor. Bundan birkaç yıl önce ekstra paketler dahilinde sunulan birçok sistem ya da özellik, artık neredeyse tüm araç markalarında standart olarak sunuluyor ve her geçen gün bu teknolojilere bir yenisi ekleniyor. Filonuzu daha gelişmiş hale getirmek, araçlarınızın güvenliğini takip etmek ve raporlamak için, pek geç kalmadan bu teknolojilerle tanışmanız gerekebilir. O halde, gelin son dönemin en dikkat çeken araç güvenlik sistemleri ve bu sistemlerin neler yapabildiklerine hızlıca göz atalım.

Akıllı LED Farlar

Özellikle uzun gece yolculuklarında hayat kurtarıcı olan Akıllı LED Farlar, trafını çok daha net ve görünür kılmasının yanı sıra bünyesinde barındırdığı bir dizi akıllı özellik sayesinde kendi ışık seviyesini otomatik olarak ayarlıyor ve böylece güvenliği artırırken araçlara enerji tasarrufu sağlıyor. Bu teknolojiye yer veren markalar arasında Jaguar, Mercedes Benz ve BMW bulunuyor. Temelde aynı prensiplere sahip bu farlar, bazı markalarda fazla ışığı süzme ya da virajlarda ek aydınlatma gibi özel seçenekler de sunuyor.

Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi

Trafik kazalarının büyük bir kısmı şerit değiştirme esnasında gerçekleşiyor. Bunu en aza indirmek isteyen mühendisler, uzunca bir süredir birçok araç modelinde şerit değiştirme uyarı sistemlerine yer veriyor. Bu sistemler basitçe aracınızın doğru şeritte kalması ve doğru anlarda şerit değiştirmesine olanak sağlıyor.  yol yüzeyine bakan sensörleri kullanarak veri toplayan ve aracın düz veya kesik beyaz çizgilerin dışına çıkması halinde sürücüyü uyaran bu sistem uyuyakalan sürücülerin kaza riskini düşürmek için ortaya çıkmış.  Sürücünün yalnızca ses ve titreşim yoluyla uyarıldığı bu sistemde, kontrol yine sürücüde kalıyor. Yani bu sistem sürücü için ufak bir uyarı niteliği taşıyor. Volvo, Volkswagen, Citroen ve Ford başta olmak üzere birçok markanın modellerinde bu özellik bulunuyor.

Kaynak

Sürüş Kontrol Sistemi (Araç Takip Sistemi)

Özellikle uzun dönem araç kiralama tercih eden işverenler ve filo yöneticileri için büyük öneme sahip sürüş kontrol sistemi, hız limitlerini kontrol altında tutarak trafik kuralı ihlalleri ve buna bağlı kazaları en aza indirgemeyi amaçlıyor. Hız limitleri, bu sisteme otoyol, şehir içi ve şehir dışı yol limitleri olarak tanımlanıyor. Sistem sayesinde aynı zamanda yetki belgesi ve eğitimleri eksik sürücülerin araç kullanması engelleniyor ve, izin verilen bölge ve zamanlar dışında araç ya da araçların kullanımı halinde, filo yöneticileri ya da araç sahipleri uyarı mesajı alıyor. Araç ve sürücü özelinde, günlük ve geçmişe yönelik detaylı kullanım raporları, sürüş ihlalleri, günlük araç bakım ve kontrol çizelgelerine ise e-posta aracılığıyla ulaşmak mümkün. Yine olası bir kaza durumunda, kazaya dair tüm detaylar raporlanıyor ve sonradan bu raporlara erişme imkanı bulunuyor. Bunun yanı ıra GPS özelliği bulunan kimi sistemler, araçları anlık olarak takip edebilme ve lokasyon belirleme gibi seçenekler de sunuyor.

Bu sayede trafik kazaları büyük oranda engellenirken, sürücüye bağlı kullanım hataları belirleniyor ve, yakıt, zaman ve iş gücü kaynaklarından aynı anda tasarruf sağlanıyor.

Acil Durum Yardımcıları

Farklı birçok modelde karşımıza çıkan güvenlik teknolojilerinden biri de acil durum yardımcıları. Genellikle modele özel olarak hazırlanan ve akıllı cihazlar aracılığıyla kullanılabilen yazılımlar içerisinde bulunan bu yardımcılar, aracı ya da içindekileri tehdit eden durumlarda gerekli noktalara haber vermek için kullanılıyor. Acil durum sistemi olarak da adlandırılabilecek bu sistem, kendisine eşlenen akıllı telefon ya da cihaz aracılığıyla aktif hale geliyor. Kaza ya da çarpma sonrası, hava yastığının açılmaması ya da yakıt pompasının devreden çıkmaması gibi güvenliği zedeleyen durumlarda devreye giren bu yardımcılar, acil durum çağrısında bulunarak acil servise ulaşır. Nerede bulunduğunuzun bilgisi ise GPS bilginiz üzerinden belirlenir. Bu özelliğin atası sayılan Ford’un yanı sıra, Mercedes Benz, BMW ve Volkswagen modellerinde de bu sisteme standart olarak yer veriyor.

Kaynak

Akıllı Ön Cam Paneli

Yolculuk halindeyken sık sık ön panele bakmanız gerekebilir bu da sürüş anında konsantrenizi büyük oranda düşürür. Kimi modeller bu durumu engellemek için, sürücünün tam önünde duran ön konsoldan yararlanmayı düşünse de, önceleri askeri araçlarda da sıkça yer verilen Akıllı Ön Cam Panelleri ( Head-Up Display Özelliği) bu sorunun en güncel çözümlerinden biri oldu. Bu özellik sayesinde aracınızın ön kısmında bulunan ekrana yansıyan tüm değer ve bilgiler sayesinde, gözünüzü bir saniye bile ayırmadan yolculuğunuza devam edebiliyorsunuz. Kimi modeller, araç bilgi sistemlerinin yanı sıra, eğlence sistemlerini de bu bölgeye dahil ediyor, böylece sosyal medya hesaplarınıza ya da rehberinize dahi buradan ulaşabiliyorsunuz. Ekranların bazıları ise dokunmatik yüzey kontrolüne sahip ve araçta oluşan herhangi bir arızayı sürücüye ileterek, size bu arızayı nasıl tamir edebileceğinizi tarif eden yönergeler de sunabiliyor.Bu özelliğin öncüsü olarak sayılan askeri araçların haricinde, özellikle BMW serilerinde ve Land Rover modellerinde göze çarpan akıllı ön cam panelleri, bu özelliği taşımayan araçlara da eklenebiliyor. Bu durumda, kullanıcı araç içi bilgi ve eğlence sistemi yerine, telefon ekranındaki bilgileri bu ekrana taşıyabiliyor. Bu şekilde kullanıldığında, bu özelliğin ne kadar güvenli olacağı ise tartışma konusu.

Şehir İçi Fren Desteği (SCBS) ya da Akıllı Fren Sistemleri

Otomobilinizi sürerken, adeta sizin ikinci gözünüz olacak akıllı fren sistemleri, sensör, kamera, radar, frekans yayıcı ve GPS sinyali birleşimiyle yolunuzdaki neredeyse tüm cisimleri algılayabiliyor ve olası çarpışmaları haber verebiliyor. Şayet araç çarpışmadan kurtarılamayacak durumda ise, sistem araç koltuklarının duruş ve konumlarını aracın çarpışacağı açıya göre en az hasar alınacak şekilde düzenliyor. Araç güvenliğini odağına almış Mazda tarafından ortaya atılan bu sistem, Volkswagen, Ford, Honda, Mercedes Benz E Serisi, Volvo ve Mitsubishi modellerinde de yer alıyor. İlk olarak 2012 yılında kullanılmaya başlayan bu sistem, farklı markaların çatısı altında; Acil Fren Desteği, Otomatik Fren Sistemi ve Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi gibi farklı isimlerle anılıyor. Önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde özellikle elektrikli otomobillerin de artışa geçmesiyle, bu tarz sistemlerin çok daha gelişmiş versiyonlarının hayat bulması bekleniyor.

360 Derece Görüş Özelliği

Teknolojiden yararlanıyor ancak ona asla tamamen güvenemiyor musunuz? Belki artık bunu değiştirmenin zamanı gelmiştir. Aracın içinden görülemeyen birçok engelin belirlenebilmesi ve sürücülerin  manevra yapmasını kolaylaştırarak kazaları en aza indirgemeyi hedefleyen 360 Derece Görüş Özelliği fikrinizi değiştirmeniz sağlayacak en güçlü adaylardan biri. Aracın etrafında bulunan kamera ve sensörler yardımıyla, sürücünün kör nokta kalmayacak şekilde, aracın her bir noktasını görebildiği oldukça net bir tablo sunan bu sistem, aynı zamanda tüm trafik senaryoları için çarpışmadan kaçış yolları belirleyen bir yazılım içeriyor. Otomobilin çevresindeki tehditleri sürekli olarak analiz eden sistem, sürücülere otomatik frenleme ve otomatik direksiyon kumandası gibi yardımlar da sunuyor. 360 Derece Görüş Özelliğinin yer aldığı otomobil modellerinden bazıları ise şu şekilde; Volvo modelleri, Nissan Qasqhai, Kia K900, Jaguar XF, BMW X6.

Araçlarda Güvenlik Teknolojisinin Geldiği Son Nokta

Benzer İçerikler