Arıza işaretleri / ışıkları / lambaları ne anlama geliyor?

Arıza işaretleri / ışıkları / lambaları ne anlama geliyor? | Tüm araçlar için | Blog

Arıza işaretleri nedir?

   Yeni model olarak nitelendirebileceğimiz, elektronik kadrana ve elektronik yönetim merkezi olarak bilinen ECU’ya sahip olan araçlarda bildiğiniz üzere arıza işaretleri bulunuyor. Bu arıza işaretleri sayesinde otomobilde meydana gelen problemleri anlayabiliyoruz. Otomobillerin teknolojik olarak gelişmesiyle, eklenen özellikler de artmış durumda. Bu özelliklerin arıza vermesi ise günümüz problemlerinden, peki arıza ışıkları ne anlama geliyor, otomobillerin marka ve modellerine göre ikaz lambalarının yerleri değişebiliyor fakat yeni nesil otomobillerin hepsinde geçerli olan arıza işaretleri ve uyarı bilgilerini sizin için derledik.

   Bu arıza işaretleri / arıza ışıkları; Opel Volvo Volkswagen Toyota Tofaş Renault Honda BMW Mercedes Audi vb. birçok otomobil için aynı anlamı ifade ediyor. Otomobillerin marka ve modelleri farklı olabilir ama arıza işaretleri ve uyarı ışıkları tüm dünyaca aynı anlama geliyor. Elektronik kadrana yansıyan bu ışıklar kendi arasında iki gruba ayrılıyor. Bu ışıklardan bir grubu araçta meydana gelmiş veya gelebilecek olan hasarı bildiriyor. Diğer grup ise farların, cam buz çözücünün vb. aktif, yani açık olduğunu; fonksiyonel birçok materyalin çalışıp çalışmadığını bildiriyor. Bu arıza işaretleri / arıza ışıkları / kadranda çıkan arıza ışıkları tarafımızdan şu şekilde açıklanıyor: 

Arıza işaretleri / Arıza ışıkları | ikaz ışıkları / kadran uyarı ışıkları anlamları

Arıza işaretleri / Arıza ışıkları | ikaz ışıkları / kadran uyarı ışıkları anlamları | Blog Arıza işaretleri arasında en popüler olanlardandır. Ön sis lambanızın açık olduğunu bildirir. (EPS) Elektrik kontrollü direksiyon sisteminde arıza olduğunu bildiren arıza lambasıdır. En kısa zamanda servis tarafından kontrol edilmesi gerekir. Şakaya gelecek bir arıza işareti değildir. Hiç beklemediğiniz bir an da direksiyonunuz kilitlenebilir. Arka sis lambalarının açık olduğunu bildiren uyarı ışığıdır. Otomobilinizin, ön camının yıkama sıvısının bitmiş olduğunu gösteren uyarı ışığıdır. Otomobilinizin, fren balataları ile ilgili bir sorunu olduğunu bildiren arıza lambasıdır. Cruise Control, Türkçe ismiyle hız sabitleyicinin aktif olduğunu bildiren uyarı ışığıdır. Sinyalinizin aktif, çalışıyor hâlde olduğunu belirten uyarı ışığıdır. Otomobilinizde eğer varsa yağmur sensörünün otomatik olarak aktif hâle gelmemesi sonucu yanan arıza lambasıdır. Aracınızda yağmur sensörü yoksa sorun edeceğiniz birşey de yok demektir… Buzlu ve kaygan zeminli yollarda kullanılan kış modunun, aktif hâlde olduğunu bildiren uyarı ışığıdır.

Mesaj uyarı lambasıdır. “information” orijinal ismidir.

Otomobilinizin, ısıtma bujilerinde oluşan arızayı bildiren arıza lambasıdır. Acilen gösterilmesi gerekmektedir. Dışarıdaki hava durumunu bildiren uyarı ışığıdır. Arıza işaretleri arasında yer almaz, keza uyarı ışığıdır. Otomobilinizin, Start-Stop sisteminde bir arıza olduğunu bildiren arıza lambasıdır. Bir daha ki sefere marş basmayabilir. Akıllı sistemlerde, anahtarın araç içinde olmadığını gösteren ikaz lambasıdır. Otomobilinizin kumanda pil seviyesinin düşük olduğunu bildiren uyarı ışığıdır. Pili değiştiriniz. Akıllı sistemlerde, öndeki araç ile takip mesafesini aştığınızı bildiren ikaz ışığıdır. Genelde otomatik moda aldığınız zaman yanar. Özellikle otomatik vites olan ve akıllı araç sisteminin bulunduğu araçlarda görülen bir ikaz lambasıdır. Otomobilin çalışması için fren pedaline basmanız gerektiğini anlatır. Arıza işaretleri arasında yer almaz. Otomatik vites olan akıllı araç sisteminin bulunduğu araçlarda bulunan bir ikaz lambasıdır. Otomobilin, vites kolunun aktif hâle gelebilmesi için fren pedaline basmanız gerektiğini bildirir. Otomobilinizde bulunan bu arıza ışığı kırmızı yanıyorsa, direksiyon kilidinin arızalı olduğunu ve direksiyonun kitlenmiş olduğunu bildirir. Sarı renginde yanan arıza lambası direksiyon kitlenmemiş fakat biran önce servise götürülmesi gerektiğini bildiren arıza lambasıdır ve araba arıza işaretleri arasındadır.

Uzun mesafe farlarınızın açık olduğunu bildiren uyarı ışığıdır.

Araç lastiklerinin basıncıyla ilgili bir problem olduğunu bildiren arıza işaretleri arasındadır. Lastiğinizin patlamış olma ihtimali yüksektir. Arıza işaretleri arasında olan lastik basınç uyarısı hafife alınmamalıdır. Kısa farlarınızın veya sinyallerinizin açık olduğunu bildiren uyarı ışığıdır. Kısa, park, sinyal veya stop lambalarıyla ilgili bir problem meydana geldiğini bildiren arıza lambasıdır. Otomobilinizin fren farlarında meydana gelen problemi bildiren arıza lambasıdır. Arıza işaretleri arasında popülerdir. Otomobilinizde bulunan, hava, yakıt, yağ veya polen filtresindeki problemi belirten arıza lambasıdır. Arıza işaretleri arasında en çok dikkat edilmesi gereken ışıklardan biridir. Römork bağlanabilen araçlarda, römorka giden elektrik kabloları ile ilgili meydana gelen sıkıntıyı belirten arıza lambasıdır. Kontrol edilmesi gerekmektedir. Aracınızın arkasına bağlı olan römorkun fren lambalarının yanmama olasılığı yüksektir. Aracınızın hava süspansiyonunun da oluşan arızayı belirten, ikaz lambasıdır. Arıza işaretleri arasında önemli bir yere sahip. Akıllı sistemlerde, sinyal vermeden şerit değiştirdiğinizi belirten uyarı ışığıdır. Aracınızdaki katalizör sisteminin arızalandığını belirten arıza lambasıdır.

Emniyet kemerinizin takılı olmadığını bildiren uyarı lambasıdır. Arıza işaretleri arasında en popüleridir.

Otomatik vites olan araçlarda, vitesin Park durumunda olduğunu bildiren, P harfi şeklindeki uyarı ışığıdır. Akünüzün boş olduğunu ya da akünüzün şarj sistemindeki sıkıntıyı bildiren arıza lambasıdır. Akıllı araçlarda, park yardım sensörünün devreye girdiğini bildiren uyarı ışığıdır. Servis zamanının geldiğini bildiren uyarı ışığıdır. 10 bin bakımının gelmiş olma ihtimali yüksektir. Arıza işaretleri arasından; servis ışığı olarak bilinir. Adaptif ışık sisteminin devrede olduğunu bildiren uyarı ışığıdır. Akıllı sistemlerde, far yükseklik, alçaklık kontrol sisteminin bozulduğunu bildirir. Spoyler mevcut olan yeni nesil araçlarda, spoyler kontrol sisteminin arızalı olduğunu bildiren arıza lambasıdır. Orjinalden Cabrio olan otomobillerde mevcut bir uyarı ışığıdır. Arabanın üstünün açık olduğunu ifade eder. Airbag, Türkçe karşılığı hava yastığı ve emniyet kemerinin optimizasyonunu sağlayan kontrol sisteminde arıza olduğunu, dolayısıyla airbag veya emniyet kemerinin çalışmadığını bildiren arıza lambasıdır.

El freninin aktif olduğunu bildiren uyarı ışığıdır. Arıza işaretleri arasında emniyet kemeri uyarısı kadar popülerdir.

Yakıt filtresindeki su seviyesinin artmış olduğunu bildiren uyarı lambasıdır. Airbag sistemi bazı araçlarda pasif hâle getirilebiliyor. Pasif durumda olduğunu belirten uyarı ışığıdır. Bilinmeyen herhangi bir mekanik sorun olduğunu gösterir. Aracınızın servise götürülmesi gerektiğini bildirir. Kısa mesafe farlarınızın aktif hâlde olduğunu belirten uyarı ışığıdır. Hava filtrenizin kirlendiğini, tıkandığını veya eskidiğinden mütevellit değişmesi gerektiğini bildiren uyarı lambasıdır. Akıllı sistemlerde ekonomik sürüş modu mevcuttur. EKO Modunun açık olduğunu bildiren uyarı ışığıdır. Akıllı sisteme sahip olan bazı araçlarda kullanılmaya başlanan yeni bir moddur, iniş kontrol sistemi (DSC). Aktif olduğunu bildiren uyarı ışığıdır. Hararet göstergesidir. Motorun ısındığını bildiren arıza lambasıdır. Motor rölantili bir vaziyette bir müddet çalışmalıdır. Daha sonra yola devam etmek otomobiliniz açısından en doğru seçenek olacaktır. ABS sistemi ile ilgili bir sorun meydana gelmiştir. Fren sistemiyle doğrudan etkileşim içinde olan bu sistemin arızası, araç servise götürülerek giderilmelidir.

Yakıt filtresi kirli, tıkanmış veya eskimiş olabilir. Değiştirilmesi gerektiğini bildiren arıza lambasıdır. Arıza işaretleri arasında önemli bir yere sahip, keza cebinizin yanmasına engel olmaya çalışan bir uyarı ışığıdır.

Otomobilin, herhangi bir kapısının açık olduğunu bildirir. Yeni nesil araçlarda hangi kapının açık olduğunu bildiren yeni ikaz lambaları da mevcuttur. Otomobilin, motor kaputunun açık durumda olduğunu bildiren uyarı ışığıdır. Aracınızın, yakıtının azaldığını bildiren uyarı lambasıdır. Otomatik vites olan araçlarda, vitesle ilgili bir problem olduğunu bildiren uyarı ışığıdır. Cruze Control aktif durumda olan araçlarda, verilen hız sınırının aşıldığını bildiren uyarı ışığıdır. Cruze Control, pasif hâle getirilerek giderilebilir. Aracınızın süspansiyon sistemiyle ilgili bir sorunu olduğunu bildiren arıza lambasıdır. Aracın yağ seviyesinin, kritik bir durumda olduğunu ve yağ eklenmesi gerektiğini belirten uyarı ışığıdır. Akıllı sistem araçların birçoğunda, ön cam için buz çözme sistemi mevcuttur. Bu sistemin aktif olduğunu bildiren uyarı ışığıdır. Aracınızın bagaj kapağının açık olduğunu bildiren uyarı ışığıdır. ESP sisteminin bozulduğunu veya sizin tarafınızdan devreden çıkarıldığını bildiren uyarı ışıklarından biridir. Arıza işaretleri arasında önemli bir yere sahip. Arıza işaretleri arasından ESP arızası; size bir an evvel servise gitmeniz gerektiğini bildiriyor. ESP devre dışı uyarısı istemsizce yanıyorsa büyük bir problem yaşayabilirsiniz. İstemsizce: Kişinin, buton yardımı ve kendi isteğiyle kapatması.

Akıllı araç sistemlerinde bulunan, yağmur sensörünün aktif hâlde olduğunu bildiren uyarı ışığıdır. Motor arızasıdır. Derhâl servise götürülmesi gerekmektedir. Birçok araçta bulunan, arka cam buz çözme sisteminin aktif durumda olduğunu bildiren uyarı ışığıdır. Arıza işaretleri arasında değil, uyarı ışıkları arasında yer alır. Otomatik cam sileceği sisteminin çalışır vaziyette olduğunu bildiren uyarı ışığıdır.

Yazının bir diğer versiyonunu buradan okuyabilirsiniz.

Arıza işaretleri / ışıkları / lambaları ne anlama geliyor?

Benzer İçerikler