Aston Martin Tarihi

Aston Martin Tarihi

1903'te Lionel Martin ve Robert Bamford adındaki iki arkadaş bisiklete binmeye olan ortak ilgileri ile tanışacaklardı. 1912'de her iki adam da Singer otomobillerinin yanı sıra GWK ve Calthrope otomobillerini satmaya başlayacaktı.

Lionel Martin, “Aston Hill” Aston Clinton'daki yarışmalarda yarışacaktı. Rekabetten vazgeç, her iki adam da Aston Clinton'da Aston Martin adlı ilk aracıyla rekabet edebilecek kendi aracını inşa etmeye başladı. Tam o sırada iki adam araç üretimine başladıklarında, Birinci Dünya Savaşı'nın başlaması, çünkü hem erkekler hem de Kraliyet hizmetlerine katılmak için kendi yollarını ayırmak ve araç üretim makineleri havacılık parçalarının üretilmesine yardımcı olmak için Sopwith Aviation Company'ye satılacaktı. .

1920'de, Lionel Martin iş ortağı Robert Bamford'u satın alacak ve Kont Louis Zborowski'den fon alacak olan şirket, yaklaşmakta olan Fransız Grand Prix'sinde yarışmak için yarış arabalarında üretime başladı. Önümüzdeki yıllarda şirket, dayanıklılık ve hız rekoru kıracak birkaç yarış arabası üretecekti. 1924'te şirketin yatırımcısı Zborowski, şirketi mali kargaşada bırakarak ve kapılarını kapatmanın eşiğinde kaldı. Şirket, Leydi Charnwood adına büyük bir yatırımcı bulacaktı, ancak ertesi yıl kapıları kapanmakta ve kalan kurucusu Lionel Martin'in iflas eden şirketten ayrılmasıyla 1925'te başarısız olacağı için şirket için yeterli olmayacaktı.

 

Birkaç ay içinde Lady Charnwood ve bir grup yatırımcı, Aston Martin Motors adını vererek şirketi yeniden ele geçirip kontrol altına alacak ve üretimi Feltham'a taşıyacaktı. 1926 yılında, yatırımcılar Augusta Bertelli'nin Aston Martin'in teknik direktörü / tasarımcısı olacağı yıllar geçtikçe yarışacak birçok farklı araç üretecek. Augusta Bertelli, tarih boyunca sadece araç üretimini denetlemekle kalmayacak aynı zamanda rekabetçi bir şekilde yarışacak az sayıda otomotiv tasarımcısından biri olacaktı. Bertelli, tasarım sürecine önemli ölçüde yardımcı olduğu söylenen Aston Martin araçlarında Le Mans da dahil olmak üzere uluslararası yarışlara katılacaktı. Takip eden yıllarda şirket, yarışta itibarınızı artıracak ancak sürekli olarak şirketin el ve kısmi mülkiyeti değiştirmesine neden olacak mali sıkıntılar yaşayacaktır ve 1936'da şirket, ağırlıklı olarak tüketici tabanlı araçlara yoğunlaşmaya karar vermiştir. Aston Martin, II. Dünya Savaşı'nın başlamasından önce 700 araç üretecekti; bu da, havacılık parçalarının üretilmesine ihtiyaç olduğu için araç üretimini bir kez daha durduracaktı.

Savaştan Sonra Aston Martin

Savaştan sonra 1947'de Sir David Brown adına durdu ve sanayiciydiAston Martin şirketine ilgi duyacak, ayrıca Bentley Motors Limited'i başlatmak üzere devam edecek olan WO Bentley'in tasarımlarıyla lüks geçmişi olan Lagonda'yı da satın alacaktı. 1950'de şirket, David Brown'un kısaltmasını taşıyan birçok aracın ilkini üretmeye başlayacaktı. Şirket, çift üstten kamlara sahip 2.6 L düz altı motora sahip DB2 ile başlayacaktı. 1951'de, 125 hp üretecek bir 3.0 L düz altı yerleştirecek Vantage performans paketinin ne sunacağını tahmin ediyorum. Yıllar geçtikçe Aston Martin yarış soyağacına sahip araçlar sunan bir ün kazandı. Şirket 1958'de başlayan araçlar için İtalyan stiline bakıyor ve yakında şirket bu yaklaşmakta olan araçların büyük turne sınıfında olduğunu belirtti.

 

Şirket en ikonik otomobilini 1963 yılında DB5 model numarası altında piyasaya sürecekti. Yıllar boyunca araç James Bond ile eşanlamlı olacak ve dünya çapında bir spor lüks otomobil üreticisi olarak Aston Martin'i kuracaktı. On yıl boyunca kalan yıllar boyunca, şirket şimdi DB6 ve DBS olacak olan büyük gezi araçlarını üretmeye devam edecekti. 1970'lerde, şirketin mülkiyetini birkaç kez değiştirmesine neden olan maddi sıkıntılarla karşılaşacak ve Peter Sprague ve George Minden adındaki Amerikalı yatırımcılara As77 Martin'in 1977'de Aston Martin'e yatırım yapmasını sağlayacaktı. Martin, 80'li yılların başındaki ekonomik durgunluktan çok etkilenecekti. 80'li yıllar boyunca Aston Martin, yatırımcıların elindeki değişmeye devam etmenin yanı sıra genel satış eksikliği de devam edecektir.

1987'de Ford Avrupa’nın başkan yardımcısı, şirketin potansiyelini gördü ve bu nedenle Ford’un şirketin çoğunluğunu satın almasına yol açtı. 1988 yılında, Aston Martin, 20 yıldaki ilk yeni Aston Martin olacak Virage üretimi üzerine çalışıyordu ve yeni tasarlanmış bir V-8 motoru alacaktı. Callaway'in aracına 330 hp ve 364 lb verecek. -Bir tork Ford’un şu an Aston Martin’in mülkiyeti altında, şirket geçmişten nostaljik tasarımları geri getirmeye ve yeni teknolojilerin araçla lüksünü birleştirmeye odaklanacaktı. Henrik Fisker'in tasarımına göre, şirket yakında şirket için ikonik olacak başka bir aracı piyasaya sürecek. Aston Martin DB-9, şirket için amiral gemisi bir araç olacak ve şirkete çok dikkat edecektir. 2005 yılında Aston Martin, 24 saat boyunca Le Mans'da GT sınıfında yarışmak için kuruldu. DBR9, GT1 sınıfındaki ilk yılında bir zafer kazandı.

Aston Martinin Satılışı

2007 yılında, David Richards ve bir grup yatırımcı, Aston Martin'i satın alarak, iflas başvurusunda bulunmamak için kendi şirketini ve bağlı şirketlerini konsolide etmeye çalışıyordu. Yeni mülkiyeti altında, şirket bayi ağı aracılığıyla satış yelpazesini genişletti. 2010 yılında bu araçların üretimi, kısmen şirketin Gaydon fabrikasında inşa edilmesi ile yeni ve ilk dört kapılı Aston Martin Rapide'nin ortak şirketlerinden Magna Steyr'in Graz, Avusturya'daki fabrikasında üretildiği arasında bölündü. 2012 itibariyle tüm Aston Martin araçları, bir Aston Martin fabrikasının havacılık parçaları üretmesine yardım ettiği savaş uçaklarını barındıran eski bir RAF havaalanı olan Gaydon tesisinde üretilecek.

Aston Martin Tarihi
Etiketler:
Aston Martin Tarihi

Benzer İçerikler