Audi'nin Tarihçesi ve Tarihi Yeniden Doğuş Hikayesi

Bugün size Audi' nin tarihçesini yeniden doğuş hikayesini anlatmaya çalışacağım.

Audi' nin Tarihçesi

Audi' nin halkaları 1932 yılında önceden birbirinden bağımsız olan dört araç üreticisinin göstermektedir: DKW, Audi, Horch ve Wanderer. Auto Union Gmbh NSu Motorenwerke AG ile 1969 yılında birleşmiştir.

Audi AG firmasının hakkında kısa bilgiler sunulmuştur:

Horch

O zamanlarda Almanya'da birkaç adet araç üreticisi mevcuttu. Bunlardan biri olan August Horch & Cie, 14 Kasım 1899 yılında Körn' de kurulmuştur. Kendi firmasını kurmadan önce Manmheim' deki Carl Benz'de 3 yıl boyunca araç üretiminden sorumluydu.Yıl 1904 gösterdiğinde August Horch firmasını Zwickau'ya taşımış ve firmasını anonim şirket olarak değiştirmiştir.1909'da ise August horch kurduğu firmasından ayrılarak 'Audi' markasının yanında çalışmaya başlamıştır.

Audi

Audi August Horch tarafından 16 Temmuz 1909 tarihinde Zwickau'da kurulan şirket rekabetlerden dolayı firma kurucusunun ismini alamadı.Bundan dolayı şirketin adı "dinle" anlamına gelen almanca Horch soy isminin Latincesi olan karşılığı kullanıldı.İkinci şirketi ise faaliyetlerine 25 Nisan 1910 yılında Zwickau' da "Audi Automobilwerke Gmbh" adıyla ticari faaliyetlerine başlamıştır.

Wanderer

Wandererlar 1885 yılında, iki bisiklet tamircisi tarafından kurulmuştur. Fohan Baptist Winkhofer ve Richard Adolf Jaenicke Chemnitz bir bisiklet tamircisi açmaya karar verir. Dönemin' de talebin yoğunluğundan dolayı bisikletleri kendileri üretmeye başlarlar. Bu üretilen bisikletleri "Wanderer" Markası altında pazarlamaya başlarlar.1896 yılında Wanderer Fahrradweke AG adıyla ticari hizmetlerine başlamış olurlar. Wanderer ilk motosikletini 1902 üretirler.1913 yılında ise küçük bir, iki koltuklu "Puppchen" model araçlarını çıkarırlar.

DKW

Chemnitz' de 1902 yılında Rasmussen & Ernst adında kurulmuştur.1907 yılında ise Erzgebirge bölgesinde bulunan Zschopau' ya taşınır.İlk olarak araç çamurlukları,Kauçukla pişirme ekipmanları,Farlar ve her türlü santrifüj için egzoz buharlı yağ ayırıcısı üretip sattılar.Yıl 1916' yı gösterdiğinde Jörgen Skafte Rasmussen DKW (Dampfkreftwagen) markası altında buhar tahrikli aracı test etmişlerdir.
1919 yılında şirket iki zamanlı motor üretimi alanında faaliyetlerini sürdürdü.İlk DKW motorlu aracını 1928 yılında çıkarmıştır.

Auto Union AG, Chemnitz

Audiwerke,Zschopauer ve Motorenwerke/DKW Saksonya eyalet baknasının girişimleriyle Auto Union AG firmasını kurdu. Bu şirketin konumu Chemnitz' de bulunuyordu. Almanya'nın ikinci büyük araç üreticisi konumuna yükseldi Auto Union AG Şirketi.Bu birleşimin simgesi olan 4 adet birbirine bağlanmış halka firmanın logosu ve amblemi olmuştur. Audi, Horch, DKW ve Wanderer bu dört firmanın her biri guruplar halinde bölümlere ayrılmıştır. Wanderer orta boy araçlar, DKW motosikletler ve küçük araçlar, Audi de lüks orta boy araçlar ve Horch piyasanın en lüks araçları üretiyordu.

Alplerin Fatihi Audi

Audi firması başından beri sportif başarı geleneğini meydana getirdi. August Horch, Avusturya' da yapılan Alp Yarışlarında 1911-1914 tarihlerinde zafer alarak Audi markasını dünyaya duyurdu.Başarılı olan Audi'nin Lakabı "Alpler' in Fatihi" lakabıyla adlandırıldı. August Horch birinci dünya savaşı' ndan sonra işini bırakmıştır. Berline yerleşerek bağımsız otomotiv uzmanı olarak yaşamıştır.

Audi' nin öne çıkan özelliği önden çekişli olmasıdır. DKW firması orta boy olan araçlara kolay bir şekilde uygulayabiliyordu. Güç kaynağı ise Ferdinand Porsche tarafından üretilen Wanderer 2 litre, 6 Silindirli motor, Kaportası ise Horch'un sedan versiyonu ve üstü açılır tavan ise Glaser tarafından üretilmiştir.

Audi "Front"Type UW (Wanderer motorlu) sonunda 1933 yılında üretilmiştir.Yıl 1934' de Audi' nin üretiminden sorumlu DKW önden çekişli modellerini Horch tesislerine gönderdi.2.3 litre Wanderer motor ile birleştirilen yeni Audi Front 225 , Berlin 'de Motor Show da 1935 yılın'da pazara çıkarıldı.1938 yılında ise satışı yapıldı. Audi 920 de kullanılan parçalar sisteminin gücünü göstermekteydi.Klasik arkadan çekişli şasi ve modern karoseri dizaynıyla Wanderer W23 6 silindirli modeliyle neredeyse aynısıydı. Bu araç Audi Union' un Horch fabrikasında üretilmeye 1938 yılında başlandı. Audi 920 otomotiv piyasasında başarı elde etti ve kullanıcılarına unutulmaz hayranlık bırakmıştır.

Tabi bu başarısı uzun sürmedi.İkinci Dünya savaşı'nın çıkmasıyla sekteye uğradı.
Sivil araçların üretimi minimum düzeye indirgenip askeri cephane üretimine başlandı.Bu dönemde en son üretilen 1940 yılında üretilmiştir.25 sene süre zarfında Audi hiç bir binek otomobil üretmeyecektir.

Üretimin 1927' de durduğu zamanda 1940' a kadar olan sürede 42 bin , 8 silindirli Horch Üretilmiştir. Horch, 1942 ye kadar üretime devam etmiş ve 1942 tamamen durdurulmuştur. Alman firmalarını geride bırakan Horch 70 bin' den fazla 8 silindirli modelini üretmiştir.

Yıl 1945' den sonra Auto Uniob AG' nin yerleşim yeri Sovyet kuvetlerince işgal edilmiştir.

Savaştan sonra Bavyera'ya taşındılar ve 1945 yılının sonlarında Ingolstadt' da parçaların depolanması için bir yer ayarlanmıştı. Faaliyetlerini tekrardan canlandırmak için 3 Eylül 1949'da Auto Union Gmbh'nin kurulmasına öncülük etmiştir.

Bu dönemde ilk ürünlerinden olan iki zamanlı motorlu DKW modelleriydi. Güvenilir ve dayanıklı olan bu araç savaştan sonra ideal bir seçimdi.Bu araçlar sayede Ingolstadt' daki otomotiv üretimini başlatmıştı.1950 yazında Düsselldorf' daki fabrikasında DKW otomobilinin üzerinde çalışmaktaydılar.

Friedrich Flick Auto Union Gmbh'nin büyükçe hissesini satın almıştır..1958 de ise Daimler Benz Auto Unionun 88% li hissesini satın aldı ve takip eden senelerde Ingolstadt' da bulunan firma tamamen Daimler-Benz ait olmuştur.

DKW'nin ürettiği iki zamanlı motorlara karşıydı ve 1960 senesinin başlarında araçlarının satılmalarında düşmeler yaşanıyordu.Bu sebep den dolayı Daimler-Benz mühendis olan Ludwig Kraus'u Yönetici olarak görevlendirdi. Asıl görevi DKW F 102 modeline 4 zamanlı motoru adepte etmekti.

Yıl 1965'i gösterdiğinde şirket dört zamanlı motoru üretmişlerdi.Bu haber Audi'nin tekrardan doğuşuydu.

Audi bu ürünüyle kapsamlı bir başarı elde etti.Bu modelde bir kaç değişik yaparak 1972 yılına kadar üretimine devam edildi.1965 yılında Volkswagen Guruplarına katılan Audi, Yeni Patronlarının bu ürünü geliştirmesini reddetiler. Fakat Ludwing Kraus Wolfsburg' da bulunan grup yönetiminden onay alarak 1968 Kasım'ında basına "Audi 100" Tanımıştır.

Audi'nin Tarihçesi ve Tarihi Yeniden Doğuş Hikayesi

Benzer İçerikler