Az Sermaye Çok İş: En Kârlı İş Fikirleri

Günümüzün en gözde mesleklerinden biri haline gelen girişimcilik, herkesin aklına aynı soruyu getiriyor: Kısa sürede nasıl girişimci olunur? Her konuda olduğu gibi girişimcilik konusunda da işleri ağırdan almak gerekiyor, ancak bu durum elbette sizi bu yolda atacağınız adımlardan alıkoymamalı. Biraz aceleniz olduğunu düşünüyorsanız işe az sermaye ile yapabileceğiniz kârlı iş fikirleri önerilerimizi okumakla başlayabilirsiniz.

Nereden Çıktı Bu Girişimcilik?

Girişimcilik dünyası gün geçtikçe büyüyor. En genel ifadeyle “kâr amacıyla riski üzerine alan kişi” olarak tanımlanan girişimciler, mevcut iş hayatlarıyla ilgili mutsuzluk duyan ya da kendi hayallerini gerçekleştirmek üzere bu yolda adımlar atan kişiler olarak karşımıza çıkıyor. Dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte, iş kurmak ya da yeni iş fikirleri geliştirmenin çok daha kolay hale gelmesi, girişimciliğe olan yönelimin de artmasını sağlıyor. Diğer yandan Y ve Z kuşaklarının, bu dijital habitat içerisinde ihtiyaç duydukları tüm bilgiyi bulmaları ya da bu bilgileri, ihtiyacı olacak kişilere internet aracılığıyla sağlamaları sonucunda, başarılı girişimlere her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor.

Girişimcilik Yüksek Sermayeyle Doğru Orantılı mı?

Aslında bu sorunun cevabı, hayata geçirmek istediğiniz girişimcilik fikrine bağlı olarak değişiyor. Eğer daha önce hiç yapılmamış orijinal bir fikriniz varsa sizinle ortaklık yapacak bir melek yatırımcı ile çalışmanız gerekebilir. Özellikle teknoloji ve ticaret ağırlıklı iş fikirleriniz varsa kendi başınıza bu süreci başlatmanız zorlayıcı olabilir. Sermayeniz az ise ve yine de girişimciliği denemek istiyorsanız düşük maliyetli iş fikirleriyle çalışma hayatına başlayabilirsiniz. Bu tarz girişimlerin başarısızlık oranı düşük olduğu gibi daha önce tekrar edildiği için çalışmaya başlamadan önce tüm süreci sizin için daha kolay hale getirecek ipuçları ya da asla yapmamanız gereken hatalar konusunda da net bilgiler alabilirsiniz. Yeni teknolojilerin de ışığında, yakın dönemin en az bütçeli ve en kârlı girişimcilik fikirlerine göz atalım.

Mobil Danışmanlık

Kullanıcılar için günümüzde hemen her işlem mobil olarak karşılanabiliyor: Alışveriş, sağlık, hobiler ve hatta kimi zaman eğitim bile. Bu noktada yalnızca kişiler değil şirketler de problemleriyle ilgili hızlı ve etkili çözüm almak isteyebiliyor. Kişiler genellikle vakit bulamadıkları konularla ilgili destek almayı tercih ediyor. Yetkinlik sahibi olduğunuz alanlarla ilgili mobil danışmanlık vererek girişimcilik hikayenize başlangıç yapabilirsiniz. Hukuk konusunda eğitiminiz bulunuyorsa bu konuda şirketlere danışmanlık verebilir ya da sertifika sahibiyseniz diyetisyen olarak bireysel kullanıcılara hizmet sunabilirsiniz. Burada önemli olan nokta, yetkinliğinizi kanıtlamak ve hizmetinizi mümkün olduğunca yaymaktır. Bunlara ek olarak çalışma saatlerinizi belirleyerek müşterilerinize önceden bildirmeniz gerekebilir. Bu iş modelinde evden ya da istediğiniz herhangi bir noktadan çalışmanız mümkündür.

Sanal Asistanlık

Bir önceki örneğe benzer olarak sanal asistanlık da farklı birçok alandaki yöneticiye hizmet vermeniz anlamına gelir. Genellikle bulundukları lokasyon ile iş yaptıkları lokasyonun farklı olduğu senaryolarda sanal asistana ihtiyaç duyan kişiler, ilgili ülkede ya da şehirde yaşayan kişilerin bölgeyle ilgili bilgisine ve deneyimine ihtiyaç duyar. Eğer bu işi yapmayı düşünüyorsanız tekstil, teknoloji ya da moda gibi daha spesifik alanlarda bir iş ağı yaratmayı ve insanlarla tanışmayı deneyin. Böylece sanal asistan olarak iş bulma şansınız daha yüksek olabilir. Aynı anda birkaç kişinin sanal asistanı olabileceğiniz gibi tek bir kişiyle de çalışabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir akıllı telefon, bilgisayar ve internet bağlantısıdır. Kimi yöneticiler kendi zaman diliminde sizinle iletişime geçmek isteyebileceği gibi sizin bulunduğunuz lokasyona bağlı olarak da çalışma saatlerinizi belirleyebilirsiniz. Bu iş modelinde ücretler saatlik olarak belirlenir ve çalışma saatlerinin dışına çıkılmaz.

ChatBot Üretimi

Artık sık sık birçok web sitesinde ve sosyal platformda karşımıza çıkan chatbot’lar, markaların sesi haline gelmiş durumda. Elbette tek becerileri bu değil. Chatbot’lar aynı zamanda müşterilerden aldıkları bilgilerle geri besleme sağlıyor ya da tekrar eden istek ve işlemleri azaltıp iş yükünü hafifletiyor ve çalışanların verimliliğini artırıyor. Sık sorulan soruları 7/24 cevaplama, ürünleri tanıtma, sipariş alma, müşteri desteği sağlama gibi birçok hünere sahip chatbot’lar aynı zamanda oryantasyon, satış ekiplerine sahada destek verme, şirket iç ya da dış toplantıları düzenleme ve tekrarlanan iş süreçlerini hatırlatma gibi şirket içi süreçleri iyileştirmek üzere de kullanılabilir. Chatbot’lar, kullanıcıdan aldığı bilgiler doğrultusunda mantıklı işlemler yaparak cevaplar üreten özel yazılımlardır. Yazılımcılıkla ilgili eğitim alarak ya da varsa mevcut bilginizi kullanarak günümüzün en gözde girişimcilik hikayelerine ev sahipliği yapan chatbot üretici ailesine siz de katılabilirsiniz.

Online Fotoğraf Satışı

Hem tasarımcıların hem de basın-yayın organlarının sıklıkla kullandığı, stok fotoğraf olarak adlandırılan, belirli temalarda özel olarak çekilmiş fotoğraflardan oluşan siteler düzenli olarak fotoğraf alımı yapar. Dijital tasarımlarda da sıklıkla tercih edilen bu fotoğrafları ister kendi imkanlarınızla isterseniz de stüdyoda çekebilir ve fotoğraf başına ücret alarak bu özgün içerikleri satabilirsiniz. Fotoğraf satışının yapıldığı web siteleri dışında sipariş üzerine fotoğraf çekebilir ve farklı konseptlerde üretim gerçekleştirebilirsiniz. İkinci aşamada, yani bu işten sabit bir gelir sağladığınız ya da sermaye oluşturduğunuz noktada, farklı baskı teknik yöntemleriyle yine farklı materyaller kullanarak kendinize ait baskı ürünleri oluşturabilir ve ürünleri internet üzerinden satabilirsiniz.

Paylaşımlı Çalışma Alanları

Dört bir yanımızı saran kahveciler gibi ortak çalışma alanları da gerek çalışanlar gerek öğrenciler tarafından sıkça talep edilen yeni girişimlerden biri haline geldi. Kişilere ilham veren paylaşımlı çalışma alanları, ister günlük ister yıllık olarak kiralanabilen ve kişiye özel şekillendirilen alanlardır. Kullanıcılar ihtiyaçlarına yönelik olarak yalnızca bir masa kiralayabilecekleri gibi kendilerine özel bir oda kiralama imkanına da sahiptirler. Mevcut alanları kiralayarak kendi tasarımınızı oluşturabilir ve bu alanları ihtiyaç duyan kişilere kiralayabilirsiniz. Genellikle üyelik sistemiyle ilerleyen bu süreçte, bir sonraki adımınız farklı birkaç lokasyonda paylaşımlı çalışma alanları oluşturmak ve tüketicilerinize farklı seçenekler sunmak olmalıdır.

Az Sermaye Çok İş: En Kârlı İş Fikirleri

Benzer İçerikler