Başarılı Bir İş Fikri Nasıl Bulunur?

Girişimcilik yalnızca risk almak ya da planlama yapmaktan ibaret değil. Aklınızda uçuşan yüzlerce fikirden hangisinin başarıya ulaşacağını keşfetmek için de alim olmanıza gerek yok… Fikirlerinizi netleştirmek, iyi bir araştırma yapmak ve yaratıcılığınızı kaybetmemek gibi, sizin için küçük ancak iş hayatınız için büyük adımlar atmanız yeterli olacak. Daha fazla ipucuna ihtiyaç duyuyorsanız, listemize bir göz atın.

Problemlerle Aranız Nasıl?

Başarılı bir iş fikri bulmanın temel kuralı iyi bir problem çözücü olmaktır. Çünkü girişimler genellikle problemler vasıtasıyla ortaya çıkar ve bu problemlerin çözümüne odaklanırlar. İşe, kendinize uğraşılması hoş bir problem bularak başlayın; uğraşması keyifli, ilginizi çeken ve gerçekten merak uyandıran bir problem. Bu problemi çözecek iş kolunu keşfetseniz dahi onunla işiniz tam anlamıyla bitmeyecek. Çünkü çalışma hayatınız boyunca karşınıza her an ya da her koşulda çıkabilecek problemlerin tamamına aynı sakinlik ve yapıcılıkla yaklaşabilmeniz gerekir.

Yeteneklerinizi Keşfedin

Burada klasik bir sağ beyin – sol beyin tartışmasına girmeden basit bir noktaya odaklanmanızı isteyeceğiz: En başarılı olduğunuz alanlar nelerdir? Burada başarıdan kastımız, ilgilendiğiniz ya da yetenekli olduğunuzu düşündüğünüz alanları birer potansiyel olarak algılayıp, bu alanları iş deneyiminizde yer verip vermeyeceğinizle ilgili. Gerçekten yetenekli olduğunuz ya da hakkında daha fazla şey öğrenmek istediğiniz alanları listeleyerek ilk adımınızı atabilirsiniz. Böylece daha yaratıcı fikirler üretebilir ve fark yaratabilirsiniz. İş fikrinizin başarıya ulaşması için yaratıcı ve özellikle yenilikçi fikirlere bolca ihtiyacınız olacak.

Zayıf Noktalarınızı Belirleyin

Pozitif yönleriniz kadar zayıf noktalarınızı da listelemenizde fayda var. Bu listedeki her madde, fikrinizi hayata geçirmeniz halinde karşınıza çıkabilecek potansiyel engelleri barındıracak. Öyle ki, belki de zayıf noktalarını inceledikten sonra, fikrinizin aslında pek de size uygun olmadığını ya da hayat bulduğunda uzun süre canlı kalamayacağını görmenizi sağlayacak ve sizi çok büyük bir zaman ve emek kaybından kurtaracak. Bu nedenle, listenizi oluştururken kendinize karşı dürüst olun ve hiçbir maddeyi atlamadığınızdan emin olun.

Yaratıcılığınıza Sarılın

Heyecanınızın en büyük kaynağı o. Bu nedenle, henüz fikir aşamasındayken dahi, heyecanınızı kıracak, mutsuz ve depresif çevrelerden uzak durun. Vaktinizi üreten ve araştıran kişilerle geçirin. Bu kişilerle fikir alışverişinde bulunmayı ihmal etmeyin. Kendi başınıza yapacağınız beyin fırtınalarını 5’e katlayacak bu alışveriş fikri, sizi hiç beklemediğiniz bir biçimde motive edebilir. Bu aşamada çocuklarla da bolca vakit geçirmeyi deneyebilirsiniz. Çünkü iyi bir fikir bulma aşamasında en çok ihtiyaç duyacağınız şeylerden biri de merak olacak. Hangi aşamada olursanız olun, merak etmeye ve bu merakınızı giderecek cevapları bulmaya her zaman açık olmalısınız.

Trendleri Takip Edin

Günümüzde bir şeyin “trend” ya da “moda” olabilmesi çok kısa zaman zarfında gerçekleşebiliyor. Bu nedenle trendlere takılı kalmadan, onları analiz ederek takip etme yoluna gitmelisiniz. Bir fikrin ardından hızla türeyen kopyalar, ne yazık ki yalnızca aslını yaşatmaya yarıyor. Bu nedenle, yapmanız gereken, kimi zaman neden trend olduğunu dahi anlayamadığımız fikirleri gözlemlemek ve aklınıza gelen fikirleri bu çerçevede değerlendirmek olmalı. Hiçbir fikri küçümsememeli ya da olduğundan daha yüksek bir yere koymamalısınız. Unutmayın: Fikirleri değerli yapan içerikleri olduğu kadar, bu fikirlerin doğduğu koşullar ve zaman dilimidir.

Daha Dar Pazarlara Odaklanın

Piyasanın derya,- taze bir girişimci olarak- sizin de kepçe olduğunuz bu düzlemde aklınıza ilk gelecek çözüm, daha önce denenmemiş ya da kimse tarafından fark edilmemiş dar alanlara nüfuz etmek olacaktır. Ancak bu şekilde bir fikir üretim süreci sizin için oldukça sancılı olabilir. Kendinize uygun bir ayakkabı yapmak yerine mevcut bir ayakkabıya ayağınızı sığdırmaya çalıştığınızı hayal edin… Hangisi daha kolay olurdu? İlgi duyduğunuz pazara yönelik sıkı bir araştırma yapmak, rakipleri, ürünleri, hizmet kapsamlarını ve müşterileri iyice inceleyerek, ihtiyacınız olan fikri bulma şansınızı artırabilirsiniz. Diğer yandan, iyi bir nokta atışıyla eksikliğini gözlemlediğiniz bir ürün ya da hizmeti keşfetmeniz halinde, direkt sonuca giden yola ulaşmanız da mümkün.

Başarılı Bir İş Fikri Nasıl Bulunur?

Benzer İçerikler