Başarılı Rutinler: Başarılı Girişimcilerin Sabah Rutinleri

Başarı, tanımı günden güne yenilenen ve aslında herkes için olmazsa olmaz haline gelen terimlerden biri. Bu nedenle, tıpkı mutluluk gibi başarı da kişiden kişiye farklı anlamlara ya da biçimlere bürünebiliyor. Bu da, başarıya ulaşan yolda herkesin kendine has bir yöntem yakalamasını sağlıyor. “Başarılı bir girişimci nasıl olunur?” sorusunun cevabı ise tam anlamıyla bu çeşitliliğin merkezinde yatıyor. Girişimcileri başarıya ulaştıran sabah rutinleri de en az başarı tanımları kadar farklılık gösteriyor. İşte dünyanın en başarılı girişimcileri olarak görülen isimlerin ilham verici sabah rutinleri. Uygulayıp uygulamayacağınız ise tamamen size kalmış.

Mark Zuckerberg

Her gün aynı tişörtü giymesi tartışıladursun, Zuckerberg başarı basamaklarını bu garip karşılanan rutinleri vasıtasıyla tırmanmaya devam ediyor. Zuckerberg güne -tahmin edeceğiniz üzere- Facebook ana sayfasını kontrol ederek başlıyor. Her gün saat 8.00’de uyanan Zuckerberg, uyanır uyanmaz cep telefonundan Facebook’a girerek haberleri ve gelişmeleri kontrol ediyor, ardından WhatsApp’a geçiş yaparak gelen mesajlarını kontrol ediyor. Bunların tamamı, söylediği üzere 5 dakikasını alıyor. Zuckerberg daha sonra mutlaka egzersiz yapmak ya da koşuya çıkmak üzere evden ayrılıyor. Her ne kadar erken kalkmayı sevmese de, küçük kızının onu ister istemez güne daha erken başlamasına sebep olduğunu da ekliyor.

Steve Jobs

Tam bir sabah kuşu olan Jobs, güne erken başlamayı sevenlerdendi. Güne saat 6 gibi başlayan Jobs, ofisine geçmeden önce mail kontrollerini ve yazışmalarını mutlaka evden gerçekleştiriyordu. Çocukları uyandıktan sonra ise sıra onlarla kahvaltı etmeye ve ödevlerine yardımcı olmaya geliyordu. Eğer şanslıysa 1 saat daha evde kalıp işlerini toparlama vakti buluyordu. Her pazartesi ekibiyle 3 saatlik bir değerlendirme toplantısı yapan Jobs, toplantıda yeni çıkan ürünleri, satış rakamlarını ve mevcut ürünleri nasıl geliştirebileceklerini ürün ekibiyle paylaşıyordu. Gününün büyük bir kısmı ise görüşmelerle geçiyordu. Bu nedenle evde geçirdiği vaktini işe ayırsa dahi, kendi istediği şekilde değerlendirmeyi tercih ediyordu. Gelelim Jobs’un sabah rutininin en popüler kısmına. Jobs, evden ayrılmadan önce her sabah aynanın karşısına geçerek şu cümleyi tekrar ediyordu: “Eğer bugün hayatımın son günü olsaydı, yine yapmayı düşündüğüm şeyleri mi yapardım?”

Kaynak

Sir Richard Branson

Sabah erkenden kalkmayı eskiden kalma kötü bir alışkanlık olarak kabul eden Sir Richard Branson, blogunda bu “kötü” alışkanlığı şu şekilde anlatıyor: “Hayatım boyunca her zaman erken kalktım. 50 yıllık iş hayatımda elde ettiğim tecrübelere dayanarak söylüyorum, erken kalkan yol alır. Tabii ki hayatınız yoğun bir tempo içinde geçiyorsa mutlaka düzenli olarak sağlam bir uyku çekmeniz gerekiyor. Bu yüzden nerede ve ne zaman olursa olsun uyumaya çalışıyorum, özellikle de uçuşlar sırasında biraz kestiriyorum. Ama iş kurmak ve yönetmek gerçekten çok büyük bir sorumluluk, dolayısıyla sürekli erişilebilir olmam da şart. Bu yüzden sabah erkenden kalkıp enerjimi topluyorum, sonra da tüm günümü verimli bir şekilde değerlendirebiliyorum.” Branson’ın günü değerlendirmek için uyanmayı tercih ettiği saat ise 5.00, biraz radikal duruyor öyle değil mi? Branson, bu kadar erken kalkarak hem kendine hem ailesine daha fazla zaman ayırabiliyor. Mutlaka her sabah egzersiz yapan Branson, kalan zamanında ailesiyle kahvaltı etmeye gayret ediyor. Bu sayede, iş temposuna girmeden önce kendini çok daha iyi hissettiğini söylüyor.

Bill Gates

Sabah sporunu olmazsa olmazlarından biri olarak belirleyen Bill Gates, spora ara verdiği zamanlarda genellikle eğitim videoları ile sabah rutinini tamamlıyor. Günde maksimum 7 saat uyuyan Gates, yaratıcılığa ihtiyaç duyduğu zamanlarda mutlaka bu uyku süresini yakalamaya gayret ediyor. Ancak bir toplantı ya da panelde konuşma gibi ona göre “fazla çaba sarf etmeyeceği” bir etkinliğe katılacaksa, uyku süresini daha aşağı çekebildiğini söylüyor. Sabah sporunda ise genellikle koşu egzersizini tercih ediyor. Gates, tüm başarısına rağmen yeni şeyler öğrenmekten ve kendine yeni hedefler belirlemekten çekinmiyor. Kim bilir, belki de yıllar süren başarısının ardında bu rutini ve bu rutine uyan kararlı yapısı vardır?

Başarılı Rutinler: Başarılı Girişimcilerin Sabah Rutinleri

Benzer İçerikler