Bentley 'in Tarihçesi ve Tarihi Motor Sporları

Bentley Tarihi

Araç birçok insan için otomobil olarak düşünülse de bazıları içinde sevgiyi ve aşkı ifade eder. Bir yaşam tarzıdır. Bu büyülü dünyayı var eden firmaların arasında genellikle büyük ülkeler yer almaktadır. Bunlar içinde en iyi örnekleri veren ülkelerden birisi de  İngiltere tir. Bu şehirde var olan gelmiş geçmiş en iyi araç örneklerinden birisi “Bentley” markası tüm dünyayı kasıp kavuran birbirinden lüks otomobiller ile sevenlerin başını döndürüyor.

Motor Sporları

Bentley fabrikasının motorlarındaki 24 saatlik le mans yarışlarında barınıyor.  1923 senesine dayanan bu geçmiş 1930 senesine kadar büyük başarılar la devam ettirmiştir. Firma başarısını 2003 senesinde tekrarlayarak takımlar şampiyonluğu elde etti.

Bentley modelleri

İngiliz fabrikası’nın 94 senelik geçmişinde yaptığı araçlara  göz gezdirecek olursak ilk modeli 1922 tarihinde Indianapolis 500 dür. Daha sonrasında 2 lt modelini  yapan firma ilerleyen zamanda mk-vı-azure-turbo, r-continental, r-continental, s-corniche-continental, gt-continental gtc  gibi modellerini yapan Bentley fabrikası konu olarak mulsanne ve flying spur modellerini üretti. İngiliz fabrikası ileri zamanda SUV modelini de  piyasada yerini almayı hedefliyor.

Bentley Tarihçesi

Bir vagon mühendisi olan yani tren mühendisi Walter Owen Bentley tarafından kurulan günümüzde Volkswagen AG grubu altında yoluna devam eden İngiliz markadır. 1910 senesinin  başlarında araç en lüks ve prestijli modellerini yapmasıyla tanınmıştır.

Savaş esnasında Kraliyet Hava Kuvvetleri ‘de  uçak motorları için alüminyum subaplar üreten Walter Owen  kazandığı tecrübelerinin yardımıyla 1919 senesinde Bentley Motors ‘a can vermiştir.

1980 senesi aynı zamanda firmanın yeniden yükselişe geçtiği yıl olmuştur.İngiliz Havacılık Şirketi Vickers Gruop tarafından satın alınmak istenen şirket için dönüm noktası olmuştur. 1997 senesinde Vickers Gruop Rolls-Royce Grubunu satmaya karar almıştır.

Yapılan görüşmeler sonun da sağlanan anlaşma ile Rolls-Royce markası BMW ile aynı üretim sahasına girerken Bentley markasıda Wolkswogen AG ‘ye katılmıştır.

2002 tarihini içinde Wolkswogen AG grubu altına resmi olarak giriş yapmıştır. Ve Rolls-Royce ile yollarını tamamen bölmüştür. Prestij sahibi olan İngiliz markası, tekrardan başladığı Le mans yarışları , retro tasarımlı lüks sportif ve Continental R - Continental GTC - Continental Flying Spur gibi yeni modelleriyle geçmiş günlerdeki başarılarının üstüne çıkmayı başaran bir performans göstermesiyle ilgiyi kendi üzerine çekmeyi beceriyor.

Bentley 'in Tarihçesi ve Tarihi Motor Sporları

Benzer İçerikler