Bir seyahatte araba paylaşmanin avantajlari

yolculukta-araba-paylasimi

Kısa veya uzun mesafeli seyahatler için araba paylaşmak her geçen gün daha yaygın hale gelen bir girişimdir, bu alışkanlığın bazı problemleri ve eksileri olsa da, temel faydaları araba paylaşmak için bu 5 avantajda özetlenebilir.  


1.Tasarruf, bütün sürücülerin ileri sürdüğü, araba paylaşmanın 5 avantajının ilkidir. Arabanın sadece bir yolcu taşıması veya bütün koltuklar dolu olarak gitmesinin, benzin veya mazot harcamasını belirgin bir şekilde arttırmadığı barizdir; bununla birlikte, eğer yakıt harcaması beş kişi arasında bölüştürülürse kayda değer bir tasarruf sağlanır. 

2.Kendi arabanın daha az yıpranması. Bu avantaj aynı güzergahta giden birkaç araba sahibinin – örneğin iş arkadaşları – aracı paylaşmaya karar vermesi durumlarında oluşur, bu şekilde, her bir arabanın yaptığı yolculuk daha az olur, arabanın kilometresi azalırken bunun sonucu olarak ömrü uzar. Özellikle, örneğin lastiklerin ve fren balatalarının aşınmasını azaltır.  

3.Daha fazla güvenlik.Uzun mesafeli bir seyahat gerçekleştirmek için diğer sürücülerle araba paylaşmak uzun süre tek bir kişinin araba kullanmak zorunda kalmasını önler, bu şekilde sürüş güvenliğini arttırır, sürücünün stresini ve birçok kazanın ve hasarın sorumlusu olan yorgunluğu azaltır.

4.Çevrenin korunması.Bütün koltuklarını doldurarak bir aracı karlı hale getirmek havaya CO2 salımını azaltmak için mükemmel bir yoldur. Ayrıca, yolda daha az sayıda araba olması ile daha az trafik, sıkışıklık ve daha fazla park yeri olmasına etkili bir şekilde katkı sağlanır. 

5.Araba yolculukları boyunca başka aktiviteler yapmak veya dinlenmek için fazladan zaman. 


Bu avantaj, sürekli olarak arabalarını paylaşan sürücüler tarafından çok değerli bulunur. Birlikte gittikleri arkadaşları arabayı sürerken uyuyabildiklerini, okuyabildiklerini, işlerini ilerletebildiklerini veya tatil yolculukları söz konusu olduğunda turistik güzergahlarını hazırlayabildiklerini itiraf ederler.  

Araba paylaşmak için bu 5 avantajın yarıda kalmış görünmemesi için, paylaşılacak araba tarafınızdan sürülecek olsa da olmasa da aracın tüm evraklarının ve izinlerinin usule uygun olarak yaptırıldığını teyit etmek esastır: Gününde araç muayenesi ve ödemesi yapılmış bir oto sigortası. 


Özellikle kış aylarındaki uzun yol seyahatlerinizin güvenliği için kış lastiği kullanımı oldukça önemlidir. Bir diğer yazımız olan “kış lastikleri kullanmanın avantajları” adlı yazımızı da okumanızı öneririz.


Bir seyahatte araba paylaşmanin avantajlari

Benzer İçerikler