BMW 5 serisi F10 kasa ile yeni 5 serisi G30 kasa farklılıkları

BMW F10 kasa (2011-2016)

   BMW F10 kasa, 5 serisinin G30 kasadan önceki son modelidir. 2011-2016 yılları arasında üretilmiş olup, 2011 yılından 2014 yılına kadar normal şekilde üretilip, 2014-2016 yılları arasında makyajlanmıştır. Geleneksel hatları taşıması hasebi ile üretilmeye başlandığı yıldan itibaren BMW kullanıcıları tarafından oldukça sevilen bir kasa olmuştur. Halefinin, halefi E39 kasa ile benzer birçok yanı vardır. E39 kasa BMW’nin en çok satan ve sevilen 5 serisi otomobilidir. BMW 5 serisi F10 kasayı, modern çağa uydurulmuş E39 kasa olarak tanımlayabiliriz.

BMW 5 Serisi F10 kasa |

BMW G30 kasa (2017-günümüz)

   BMW F10 kasanın ardından üretilmiş, BMW 5 serisinin 7. jenerasyonudur. 2017 yılında üretilmiştir ve çok ses getiren bir araç olmuştur. Geleneksel BMW hatlarına kesinlikle sahiptir ve 5 serisi E60 kasa gibi aileden dışlanacak herhangi bir özelliği bulunmamaktadır. Kesinlikle yeni nesil otomobiller arasında zirveye oynayacak özelliklere sahiptir. BMW 5 serisi G30 kasada, F10 kasaya nazaran hem performans, hemde iç ve dış tasarımlar adına olumlu değişiklikler yaşanmıştır. Bu değişiklikleri hep beraber inceleyelim.

BMW 5 Serisi G30 kasa |

F10 (2011-2016) – G30 (2017-günümüz) farklılıkları

Aracın dış tasarım konusunda yaşanmış olan değişiklikleri fotoğraflar üzerinden inceleyelim ve detaylı bilgi verelim.

F10 VS G30 | F10 VS G30 |

Dış tasarımda ki değişiklikler

Yeni 5 serisi G30 kasa, halefi F10 kasaya nazaran 4 cm. daha uzun ve aynı genişliğe sahiptir. Eski 5 serisi F10 kasada farlar, mazgal ile ayrı iken, yeni 5 serisi G30 kasada farlar, mazgal ile birleşmiş durumda. Yeni 5 serisi G30 kasanın mazgalları aerodinamik konusunda iyileştirilmek için açılır kapanır duruma getirilmiş. F10 kasada böyle bir özellik mevcut değildi. G30 kasanın ön ve arka tamponlarında eski seriye nazaran daha çok havalandırma ve daha çok krom detay kaplamalar mevcut. G30 kasa yan taraftan bakıldığında, uygulanmış kenar taktikleri sayesinde, F10 kasaya nazaran çok daha oturaklı görünüyor. Yeni 5 serisi G30 kasanın aynaları, eski seri F10 kasaya oranla kör nokta sisteminin uygulanması için daha köşeli ve daha büyük. Halka Angel farlar, 20 seneye yakın bir zamandır 5 serisinin yolunu aydınlatıyor. G30 kasada bu tabu yıkılmış. Köşeli halka farlar uygulanmış. Bu özellik 5 serisine, 7 serisinden esinlenerek uygulanmış. Araç genel anlamda 7 serisine benzetilmiş. Arka stoplar yeni kasada daha uzun ve çok daha keskin, göz alıcı ledlere sahip. Arka bagaj kısmı uygulanan kabartma sayesinde biraz daha kambur durmuş ve daha oturaklı görünmesine sebebiyet vermiş. Bu da 7 serisinden esinlenilmiş bir uygulama. Ön mazgal biraz daha keskin ve köşeli. Eski kasada yuvarlak olan sis farları yeni kasada ince dikdörtgen bir şekilde uygulanmış. Bu da mazgal ile gerçekten tam bir uyum içerisinde olmasını sağlıyor. Ön tamponda ki alt havalandırma kanalı eskiye nazaran daha geniş. 7 serisine benzetilmiş. Araç genel anlamda 7 serisine benzetilmiş fakat boyutlarda neredeyse yok denecek kadar ufak bir oynama var. Arka sisler yine çift olarak uygulanmış. F10 kasada sisler çok yukarıda idi ve çirkin bir görüntüye sebebiyet veriyordu. Yeni 5 serisi BMW G30 kasada arka sisler neredeyse tampon hizasına çekilmiş ve biraz daha genişlemiş. Aracın daha oturaklı durmasına bir sebepte buradan geliyor. Ayrıca sislerin ortasına hizalanmış bir krom detayı var ki, aracın arkadan harika durmasını sağlıyor. Ön tamponun kenarlarına, aracın içeriden, çevresini 360 derece görülmesini sağlayacak kameralar eklenmiş. Arka tamponda ki park sensörleri ve kamera genişliği arttırılmış.

BMW 5 serisi F10 kasa vs. Yeni BMW 5 serisi G30 kasa – İç tasarım farklılıkları (interior) |

İç tasarımda ki değişiklikler

Konsola genel olarak baktığımızda yeni 5 serisi G30 kasanın, 7 serisine benzetildiğine kesinlikle kanaat getirebiliriz. Çünkü Göğüs yapısı, göğsün orta konsolla birleşmesi ve konumlandırmaları tamamen 7 serisine benziyor. Yol bilgisayarı konsolla bitişik durumdayken, yeni kasada üst kısma alınmış ve konsolla bağımsız bir pozisyona getirilmiş. Yol bilgisayarından kalan boşluğu, 7 serisinin aynısı tamamen dijital klima paneli ve göstergesi almış. Aracın dörtlü lambalarının düğmesi yine aynı konumda fakat tam dijital bir düğme olarak işlev görür hale gelmiş. Havalandırma kanalları ve dijital klima paneli birbirine doğrudan bağlı ve eskiye nazaran çok daha keskin bir yapıda. Buda çok karizmatik bir görüntü sergilemesine sebebiyet veriyor. Vites kolunun önünde ki telefon koyma alanı çok daha geniş bir duruma gelmiş. Ayrıca hemen önüne 2 adet bardaklık yeri bile eklenmiş. Telefon koyma yerine android telefonları koyduğunuz takdirde direk olarak şarj etme özelliğine sahip. Evet yanlış duymadınız, kablosuz şarj özelliği getirilmiş durumda. Apple’da ise satın alınabilecek özel bir kılıf ile bu özellik aktif duruma getirilebiliyor. Aracın havalandırma konusunda çığır açmış bir özelliği var. Aracın özel bir haznesinde depolanan parfümü var. Tek dokunuş ile içeriye istediğiniz 2, 3 farklı türde koku verebiliyorsunuz. En çok göze çarpan değişim ise, hayalet göstergeler. Eski tip manuel göstergeler yerine, ECO ve Spor modda değişiklik gösteren harikulade hayalet göstergeler eklenmiş. Aracın göğüs kısmını ve kapı kollarını saran, geceleri otomatik olarak çalışan ultra kaliteli bir led aydınlatma sistemi mevcut. Aracınıza gerçekten harika bir görünüm katıyor. Bu renk 7 farklı seçenek olabiliyor. Modern Recaro koltuklar halen tedavülde fakat buna ek olarak koltuklara, ayarlanabilir başlık eklenmiş. Bu başlık sayesinde kafanızın konumunu ayarlayabiliyorsunuz. Bel şişirme, koltuk ısıtma, koltuk hafızası zaten F10 kasada da vardı fakat, buna ek olarak koltuk soğutma sistemi G30 kasa ile BMW kullanıcılarına sunulmuş. Direskiyon çok daha kullanışlı ve fonksiyonel olarak düzenlenmiş. Sağ ve solda ki havalandırma panelleri biraz daha aşağı bir konuma çekilerek daha güzel ve estetik bir görüntü oluşturulmuş. Pedalların olduğu, ayak altında ki bölüme, göğüs çizgi renklendirmesi ile aynı renkte, değişken aydınlatma ışığı konumlandırılmış.

Değişmeyen tek şey değişim!

   Yeni 5 serisi G30 kasa ile ilgili elbette daha çok fazla şey söylemek mümkün fakat, göze çarpan belirgin değişikliklerden bahsettik. Eğer sizinde eklemek istediğiniz, F10-G30 farklılığı var ise, yorum yapabilirsiniz…

BMW F10 yedek parça ihtiyacınız varsa, yanınızda…

BMW 5 serisi F10 kasa ile yeni 5 serisi G30 kasa farklılıkları

Benzer İçerikler