BMW ASC Nedir? ASC Sistemi nasıl çalışır? BMW ASC Arızası

BMW ASC Nedir? ASC Sistemi nasıl çalışır? BMW ASC Arızası | Blog

BMW ASC Sistemi nedir?

   BMW ASC Sistemi, orijinal ismi Automatic Stability Control olan ve Türkçe’ye Otomatik Kararlılık Kontrolü olarak çevrilen anti patinaj sistemidir. BMW‘nin hayatımıza sokmuş olduğu ASC Sistemi, doğrudan diferansiyelin tekerleklere vereceği gücü tayin eder. Bu gücün otomatik olarak ayarlanması sonucu araç istemsiz bir şekilde patinaj yapmaz, virajlarda aracın arka kısmı kaymaz ve sağlıklı bir sürüş için gerekli zemin hazırlanır. Genellikle yağışlı havalarda ve zor koşullarda aracın patinaj yapmasını önler ve kolay bir kalkış sağlar. Bununla beraber aracın sağa ve sola yanal kaymasına engel olarak kullanıcısına konforlu ve güvenli bir sürüş sunar. Özellikle önden çekişli araçlarda bulunan ASR Sistemi ve ESP Sistemi ile aynı görevi görür. ASC Sistemi; özellikle 1996 ve üzeri araçlarda kullanılmaya başlanmıştır. BMW’nin tasarlamış ve araçlarına entegre etmiş olduğu ASC Sistemi, birçok otomobilde, özellikle BMW E30, BMW E36, BMW E39, BMW E46 gibi modellerde inaktif edilebilir. Bu sistemin inaktif edilmesiyle, yani kapatılmasıyla birlikte drift yapmak oldukça kolay bir hal alır. ASC Sistemi’nin kapatılması neticesinde araç çok rahat bir şekilde kayacaktır, çünkü diferansiyel oranları otomatik olarak ayarlanmayacak, patinaj önlenmez olacaktır. Birçok drift sever için ASC tuşu vazgeçilmezdir. Halk arasında “yan vermek” veya “spin atmak” veya “sıfır çizmek” olarak nitelendirilen gösteri amaçlı hareketlerin en büyük müsebbibi; ASC Sistemi’nin kapatılması olarak gösterilir.

BMW ASC Sistemi nasıl çalışır?

   Elektronik diferansiyel kilidi olarak anılan ASC Sistemi, tekerleklere verilecek olan gücü ayrı ayrı tayin eden diferansiyelin elektronik olarak kontrol edilmesi göreviyle çalışır. Tekerleklere iletilen gücü, ağırlık dağılımına göre ayarlayan bir sistemdir. Bu sistemde aracın patinaj yapmaması için gerekli tekerleğe, gerekli oranda güç verilir. Bu işlev sırasında aracın güç dağılımı sürekli olarak kontrol edilir. Tam güç verilmesi durumunda patinaj meydana gelecektir. Bunun önlenmesi ASC’nin görevidir. Özellikle yağmurlu bir hava ve yokuş yollarda aniden gaza basılması neticesinde araç sağa veya sola arka kısmı atmak suretiyle kayacaktır. Bu gibi istenmeyen durumların yaşanmaması için tekerleklere tam gaz verilmemesi iktiza eder. Bu sayede araç rahat ve güvenli bir şekilde kalkar ve yoluna devam eder.

BMW ASC Arızası nedir?

   Otomobil birçok parçanın bir araya getirilmesiyle meydana getirilmiş bir bütündür. Bu bütün zaman geçtikçe dağılmaya, yıpranmaya ve bozulmaya başlar. ASC Sistemi arızası da bunlardan biridir. ASC arızası özellikle sistemin çok fazla ve sürekli olarak kapatılıp açılmasından kaynaklanır. Drift severler için vazgeçilmez olan bu sistemin, sürekli olarak aktif-inaktif edilmesi; sistemin bozulmasına olanak tanıyan en büyük faktördür. ASC ışığı sönmüyor, gibi sorunların birçok sebebi olabilir. Aracın birkaç sefer start-stop edilmesiyle birlikte çözülmesi muhtemeldir. Aracı birkaç kez stop edip, çalıştırın. Işık sönmüyor veya yanmıyorsa birkaç gün bekleyin ve tekrar deneyin. Problem düzelmemişse bunun iki ayrı neden kolu vardır. Bunlardan biri mekanik, diğeri elektik. Mekanik olarak bir problem meydana gelmiş olabilir. Örnek olarak ASC Sisteminin kabloları yerinden çıkmış veya beyinle ilgili bir problem meydana gelmiş olabilir. Çok basit bir sorun da olabilir, çok sıkıntı verecek bir sorun da. Elektriksel problemler de doğmuş olabilir. Sistem yeterince beslenemiyor veya ECU ile haberleşme sağlayamıyor olabilir. Hepsinden ziyade vitesin hemen önünde bulunan ASC tuşunuzun yapısı bile bozulmuş olabilir, yani tuş basmıyor bile olabilir. ASC Sistemi’nin kapatılması çok büyük bir problem teşkil etmese de, ASC Sistemi’nin aktif edilemiyor olması; yani ASC ışığı sürekli yanıyor durumda olması büyük sorunlar doğurabilir. En kısa sürede servise gösterilmesi şarttır.

BMW M3 DSC Key | Blog

BMW ASC | BMW ASC+T | BMW DSC | BMW DTC

   BMW’nin ASC Sistemi’nin geliştirilmiş versiyonlarıdır. ASC+T Sistemi, normal ASC’den farklı olarak patinaja çok ağırlık verir. ASC+T tuşuna birkaç saniye basmanızla aracın yalnızca patinaj önleyici sistemi devre dışı kalır. 5 saniyeden uzun müddet bastığınızda ağırlık dağılımı dengeleri de göz edilmez ve aracın, ABS Sistemi dışında tüm güvenlik sistemleri devre dışı kalır. DSC ve DTC gibi sistemler için de aynı şey geçerlidir. Sistem aynıdır. ASC Sistemi’nin güncel versiyonlarıdır. Biraz daha detay eklenmiş, daha fazla güvenlik sistemleri dahil edilmiştir, fakat mantık hepsinde aynı çalışır. 

BMW ASC ışığı | BMW ASC tuşu

   BMW ASC ışığı yalnızca iki durumda yanar. Bunlardan ilki; aracınızın ASC Sistemi devre dışı kaldıysa ışık sürekli olarak yanar. Bir diğeri ise aracın kayma veya patinaj yapma durumunda meydana gelir. Aracın kayıyor olduğunu size bildirmek için kadranın ortasında ışık sürekli olarak yanıp söner. Kayma bittiğinde bu ışık kendiliğinden otomatik olarak söner. Işığın sönmemesi durumunda sistemin arıza görmüş olma ihtimali yüksektir. Aracı birkaç sefer stop edip çalıştırın. Düzelmiyorsa ASC Sistemi tamamen inaktif durumda kalmış demektir ve acilen bir servise gösterilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde aracın sürekli olarak kayması ve patinaj durumunda olması muhtemel. Bu durumun sebebiyet vereceği en korkunç olay da tabiki trafik kazası.

   BMW otomobillerinde ASC tuşu çok büyük oranda hemen vitesin üzerinde, konsolda ve elinizi vites kolundan kaldırmadan yetişebileceğiniz bir konumda olur. ASC tuşuna basmanıza mütekaip sistem açılıp, kapanacaktır. Sistemin açılıp kapandığını bildiren bir uyarı sesi duyarsınız. Aynı zamanda kadranın orta kısmında bir ışık yoluyla sistemin açık veya kapalı olduğu size bildirilir. Işık yanıyorsa sistem kapalı demektir. Işık yanmıyorsa sistem aktiftir. 

Popüler Sorgular

BMW ASC nedir BMW ASC Sistemi nasıl çalışır BMW ASC kapatma açma ASC tuşu nerededir BMW BMW E30 ASC tuşu BMW E36 ASC tuşu BMW E39 ASC tuşu BMW E46 ASC tuşu BMW E90 ASC tuşu BMW ASC+T nedir BMW DSC nedir BMW DTC nedir ASC tuşu fiyatları BMW ASC arızası nedir ASC arızası nasıl giderilir ASC arıza ışığı nedir ASC arıza ışığı yanıyorsa ASC ışığı nasıl yanar ASC yarı açma ASC tam açma ASC sistemi özellikleri BMW BMW E36 ASC sistemi uyarısı BMW E39 ASC sistemi uyarısı BMW E46 ASC sistemi uyarısı BMW E36 ASC ışığı yanıyor ASC ışığı nasıl söner ASC hangi yılda üretildi BMW hangi yıllarda ASC var Hangi model yılında ASC var BMW 2007 DSC BMW DSC sistemi nedir BMW ASC+T nerededir BMW anti patinaj sistemi BMW BMW

BMW ASC Nedir? ASC Sistemi nasıl çalışır? BMW ASC Arızası

Benzer İçerikler