BMW DBC (Dynamic Braking Control) nedir? nasıl çalışır?

BMW DBC (Dynamic Braking Control) nedir? nasıl çalışır? |

BMW nedir?

BMW nedir? | BMW tarihi |

   BMW 7 Mart 1916 yılında, Almanya’nın Münih şehrinde havacılık üzerine kurulan, daha sonraları savaş sebepleri yüzünden hava araçları sektörüne veda ettikten sonra, seri olarak kara taşıtları üretimi yapan, uzun yıllar ekol olmuş bir otomotiv firmasıdır. BMW yıllarca farklı segmentte birçok modelini Türkiye’de kullanıcıları ile buluşturmuştur. Bu modeller, özellik ve donanım artışı ile fiyat arasında doğru orantıda artış veya düşüş gösterir. 1 Serisi, 3 Serisi, 5 Serisi, X Serisi gibi alt sınıf sedan, orta sınıf sedan, lüx sınıf sedan, arazi aracı sınıfı gibi birçok otomobil sınıfı BMW bünyesinde bulunmaktadır. BMW DBC gibi, vanos gibi, valvetronic gibi, xDrive gibi birçok teknolojinin baş mimarıdır.  BMW’nin sloganı, “Ultimate Drive Machine” Türkçe karşılığı, “Gelişmiş Sürüş Makinesi” anlamını taşımaktadır. BMW kurucuları Karl Rapp, Camillo Castiglioni, Franz Josef Popp ve Gustav Otto’dur. Şirketin CEO’su, 13 Mayıs 2015 tarihinden beri Harald Krüger‘dir.

BMW DBC (Dynamic Braking Control) sistemi nedir?

   Dynamic Braking Control sistemini kısaltması DBC‘dir. BMW DBC sisteminin Türkçe karşılığı, “Dinamik Fren Kontorlü” anlamını taşır. BMW DBC sisteminin mühendisleri  John D. D’Atre ve William P. Giewont‘dur. BMW DBC sistemi, sürücünün panik anında ani olarak ayağını gazdan çekip frene basması ile devreye girer. Normalden çok daha sert mekanik bir fren ile aracın daha erken durması amaçlanır. DBC fren pedalı basıncını ve ayağın gaz pedalından çekiliş hızını parametre olarak kullanır. Sürücü aniden ayağını gazdan çekip frene yüklendiğinde, sistem bunu panik durumu olarak algılar ve normal şartlar altında yapılabilecek frenden çok daha güçlü bir fren uygular. Kısacası tehlikeli durumu algılayıp sürücüden daha önce fren sistemini insan gücünden daha yüksek bir basınçla harekete geçirir ve bu işlem, hidrolik etkeni sayesinde çalışır.

BMW DBC (Dynamic Braking Control) sistemi nasıl çalışır?

   Sistem çalışmazdan önce, bir hazne içerisinde toplanmış olan yüksek hidrolik basıncı, ani bir gazdan ayak kesme ve frene dokunma durumunda, serbest bırakılarak, çok hızlı bir şekilde tekerleklere dağıtılır. Bu gücü alan tekerlekler normalden daha hızlı bir frenleme uygular. Temel çalışma prensibi bu şekildedir. Doğal olarak BMW DBC özelliği sayesinde önünüze aniden fırlamış bir çocuğa vurma ihtimaliniz çok daha azdır. BMW teknolojisi bunu gerektirir.

BMW DBC (Dynamic Braking Control) nedir? nasıl çalışır?

Benzer İçerikler