BMW EDC Sistemi nedir? | Elektronik Süspansiyon Kontrolü

BMW EDC Sistemi nedir? | Elektronik Süspansiyon Kontrolü |

BMW EDC Sistemi nedir?

BMW EDC Sistemi‘nin Türkçe tam açılımı; ‘Elektronik Süspansiyon Sertlik Kontrolü’dür. Özellikle yeni model, BMW 1 Serisi, BMW 3 Serisi, BMW 5 Serisi vb. modellerde kullanılan, sürüş konforunu olabilecek en iyi sürüş güvenliği ile birleştiren, otomobilin yük durumuna bağlı kalmaksızın her zaman aynı kalan ve elektronik olarak ayarlanabilen, tüm süspansiyonları özerk şekilde kontrol edebileceğiniz konforu sunan BMW sistemidir. BMW EDC Sistemi’nde, otomobilin sürüşünü ve gidişatını etkileyecek her türlü olumsuz hareketler, sensörler sayesinde sürekli gözlenir. Sport olarak nitelendirilen modun dışında, sistem sürekli konfor durumunda çalışır. Sport modun devreye alınmasıyla amortisörler sertleşir ve hız için uygun şartlar oluşturulur. xDrive ile doğru orantıda çalışır.

BMW EDC Sistemi nasıl çalışır?

   Tüm değerler bir mikro işlemci tarafından değerlendirilir, yönetilir ve çıkan sonuçlara göre amortisörlere elektronik komutlar gönderilir. Amortisörlerde bulunan valfler sayesinde sertlik kademesiz olarak ayarlanır ve değişen yol, yük ve sürüş şartlarına göre uyum sağlanır. Frenlemelerde, yol sathından veya virajlı yollarda kullanımdan ya da hızlanmalar sonucunda oluşan gövde hareketleri hissedilir derecede azalır. Bu otomatik olarak sağlanır. iDrive Touch Contreller sayesinde bu konuya dair raporlar alınır. Ayrıca sürücü, iDrive Touch Controller vasıtası ile “Sport” programı yani daha sportif bir süspansiyon ayarını seçebilir. Bu modun seçilmesi durumunda, süspansiyonlar sertleşir ve normalden çok daha hızlı ve sportif bir sürüş için olanak tanır. Bunun tam aksi olan uzun yol seçeneği sürekli olarak aktiftir. Bu durumda Sport modun aksine süspansiyonlar yumuşaktır ve konforlu bir yolculuğa olanak tanır.

BMW EDC Sistemi Sport modu

   BMW EDC sistemi genel olarak, sürekli konfor durumunda çalışır. Konfor durumunda tüm amortisörler özerk şekilde elektronik ortamda yönetilir. Her bir süspansiyon ayrı ayrı şekilde konumlandırılabilir. Bu durum yolun adeta akıp gitmesini sağlar. Araçta herhangi bir sarsıntı EDC Sistemi olmayan bir araca nazaran daha az hissedilir. Darbeler, süspansiyonların akıllı olmasından mütevellit emilir ve konfor odaklı bir sürüş imkanı sağlar. BMW EDC Sistemi Sport moduna alınan akıllı süspansiyonlar, daha hızlı bir sürüş için eskisine nazaran çok daha sert bir duruma gelir. Sistem konfor değil, hız odaklı çalışır. Hızlı giderken aracın sürekli yaylanmasına engel olur. Özellikle viraja hızlı girdiğiniz taktirde hissedebilirsiniz. Normal modda, hızlı girilen virajda otomobil çok yüksek kalacaktır ve tabiri caizse, yola yapışmasına engel olacaktır. Belki çok konforlu olmadığı düşünürsünüz ama şunu unutmamak gerekir; normal modda o virajı o hızda alamazdınız. Savrulurdunuz ve bunu kesinlikle fark ederdiniz. Tüm bu şartları göz önünde bulunduracak olursak, Sport mod hızlı sürüşlerde ihmal edilmemesi gereken bir ayrıntıdır. BMW EDC Sistemi Sport modunda, Yumuşaklık değil, sertlik kanunları geçerlidir.

BMW EDC Sistemi nedir? | Elektronik Süspansiyon Kontrolü

Benzer İçerikler