BMW Hava akışmetre arızası nedir? E30 E34 E36 E39 E46 E90

BMW Hava akışmetre arızası nedir? E30 E34 E36 E39 E46 E90 | Blog

BMW Hava akışmetre arızası nedir?

   BMW; 1 Serisi, 3 Serisi, 5 Serisi, 7 Serisi gibi araç sınıfları olan ve köklü bir Alman otomobil üreticisidir. Bu köklü üreticinin araç motorları oldukça sağlam, fakat her güzel şeyin bir noksanlığı olduğu gibi BMW’nin de hava akışmetre problemi kronik bir sorun haline gelmiş durumda. Neredeyse her on araçtan birinde hava akışmetresi arızası zuhur ediyor. Hava akışmetre arızasının en çok sirayet ettiği araçlar E30 kasa, E34 kasa, E36 kasa, E39 kasa, E46 kasa ve E90 kasa. Bu kasalar içinde en çok hava akışmetre, bir diğer ismi ile debimetre problemi yaşayan motorlar BMW M50 motor, BMW M52 motor ve BMW M54 motor. Peki BMW hava akışmetre arızası neden olur?

   BMW hava akışmetre problemi kronikleşmiş bir durumda. Miladının erken dolması, aracın çok yüksek devirde kullanılıyor olması da cabası. Hava Akışmetre, diğer isimleri ile; Debimetre, Hava Kütle Ölçer ve Maf Sensörü Otomobilin motorunda bulunur ve konumu, emme manifoldunun ucunda bulunan gaz kelebeği ila hava filtre kazanının arasında bulunur. Hava filtresi kazanından motora ulaşan havanın kütlesini ve sıcaklığını ölçmek hava akışmetresinin görevidir. Bu bilgileri sürekli olarak ölçer ve motor beyni olan ECU’ya bildirir. Motorun içerisinde hava-yakıt karışımının, zengin olarak nitelendirilen en iyi düzeyde tutulabilmesi için motor içine optimum miktarda havanın alınması gerekmektedir. Bu havanın yeterlilik miktarını hava akışmetre belirler. Kaliteli bir hava-yakıt karışımı olmazsa, motor istenilen düzeyde çalışmaz. Zor çalışır, sürekli mantıksız şekilde devirlenir, istemsizce stop eder vs.  Buna göre hava akışmetresi, yani debimetre, özetle motorun içerisine giren hava miktarına karar veren mekanizmadır. 

BMW Hava akışmetre arızası belirtileri

Zengin yakıt karışımı olmayacağı için araç çok isteksiz çalışacaktır. Aracın içine optimum düzeyde hava giremeyeceği için motor çekişi düşük olacaktır. Yakıt tüketimi çok yüksek düzeyde artacaktır. Eski yakıt tüketiminin iki katına kadar çıkabilir. Araç motoru istemsiz şekilde kendi kendine devirlenebilir ve stop edebilir. Motorun içine yeterli hava alınamayacağı için araç motor ömrünün düşmesi de yol açabileceği sorunlar arasındadır. Araç motorunuz eskiye nazaran daha sesli çalışabilir. Bu durum normal sesinden farklı olmasıyla da açıklanabilir. Aracınıza giren havanın miktarı ayarlanamayacağı için araç hiç bir zaman rölanti de durmaz.

HAVA AKIŞMETRE PROBLEMİNİ GENİŞÇE ELE ALDIĞIMIZ MAKALEMİZİ BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ.

BMW Hava akışmetre arızası nedir? E30 E34 E36 E39 E46 E90

Benzer İçerikler