BMW 'nin Tarihçesi ve İlk Üretilen Uçak Motorları ve Motor Motosiklet Tarihi

Bugünkü makalemizde BMW' nin özelliklerinden ve BMW' nin tarihçesinden bahsetmeye çalıştık. İsterseniz lafı fazla uzatmadan BMW' nin tarihçesine geçelim.

BMW' nin Tarihçesi

Tarih 1929 Berlin' de ilk BMW fabrika satış noktası hizmete sunulmuştur. Markanın ilk üretilen aracı 3/15 yada halk arasında Dixi adı ile satışa sunuldu. Asıl hikaye bundan sonra başlıyor yıl 1916. Bayerische Flugzeug Werke BFM yani Bavyera Uçak Fabrikası' nın kurulduğu tarih 7.03.1916 tarihinde BMW' nin kuruluşu olarak ilan edilmiştir.

BMW IIIa motoru kullanıldığında bir uçak 1919'da 9760 metre ile yükseklik rekoru kırmıştır.

BMW ilk kuruluşunda uçak motorları ve motosiklet üretmeye başladı. Birinci dünya savaşından sonra Almanya'nın uçak motoru üretmesi 5 yıl devam etmesinden sonra yasaklandı bu zaman içerisinde BMW logolu bot, kamyon ve motosiklet motorları aldı. BMW ilk aracı üretmek istediğinde zaman ve para tasarrufu etmek için 1928 yılında Eisenach Taşıt fabrikası' nı satın alındı. O zamana kadar fabrikada Austin lisansıyla üretilen araçların şasisi ve 15 beygir gücünde 749 cclik dört silindirli motoru olduğu gibi alırken modern çelik karoser BMW' nin imzasını yer almaktadır.

 

Tarih 1923 sonbahar aylarında R32 üretildi ve BMW ilk motoru oldu kısa zaman içerisinde efsane olarak yer aldı.

Bugün BMW' nin en temel tasarım unsurları arasında yer alan böbrek formlu ön ızgaranın ilk defa kullanıldığı model olarak bilinen 303, 1933 yılında asfalta cıktı. Marka 3/15'in geliştirmiş olduğu 3/20' nin üzerinde konumlandırmak istediği bir otomobil geliştirmeye karar vermesiyle can bulan 303, aynı zamanda BMW için farklı bir ilke daha imza atmasını sağlıyor Sıralı 6 silindirli motor..

Tarih 1929 yılını gösterdiğinde Berlin' de açılan ilk BMW satış bayisinde BMW markasının ilk aracı olan 3/15 satışa sunulmuştur.

BMW' nin spor tarzını oluşmasında ilk ve en etkili faktörlerden biri olan 328 1936 ve 1939 seneleri arasında üretilmiştir. Fritz Fiedler'nin çiziminden üretilen bu roadster, sadece tasarımıyla göz kamaştırıcı olmakla kalmadı aynı zamanda motor sporlarında da büyük tecrübe ve başarı kazandılar. BMW 326' nın 2,0 lt' lik sıralı 6 silindirli
motorunu gözden geçiren mühendisler daha büyük sıkıştırma oranı elde etmek için üç karbüratörlü yarı küre formlu yanma odakları ve yanda konumlandırılmış eksantrikli dönemi için çok güçlü bir motor üretmek için yola koyuldular ve 80 beygirlik maksimum güç elde etmeyi başarmışlardır. BMW' nin Eisenach Fabrikasıda sadece 464 tane üretilmesiyle eşsiz bir koleksiyon otomobili olan 328 dönemi için sıra dışı bir özellik olan bağımsız ön tekerlekleri hidrolik bir fren sistemi yapmışlardır.

303 1993' de sıralı 6 silindirli motora sahip olan ve böbrek ızgaralı BMW modeli üretildi.

İkici dünya savaşı zamanında askeri otomobillere yoğunlaşmak zorunda kaldı BMW savaş sonrasında üretilen ilk otomobili 1952 yılında üretti. Markanın ilk sırada yer alan hedefi compact bir otomobile imza atmaktı buradan harekete geçen 531 prototipi geliştirdiler. 2 silindirli boxer tipi bir motosiklet motorunun görev yaptığı prototipi seri üretime geçiremediler. BMW bunun yerine daha mütevazı modeli olan sıralı 6 silindirli motoru 501' re karar aldılar. Zarif kıvrımlı hatlarıyla akılda iz bırakan tasarımlarından birine sahip olan BMW 501 için "Barok melek" adlandırması yapıldı. 1954 senesinde yollara çıkan 502 de savaş sonrasında Almanya' nın aynı halde BMW tarihinin ilk V8' i görev yaparken model aslında 501'in daha fazla güç ve lüks versiyonudur. Motorun diğer özelliği de hafif ve metalden yapılmış olmasıdır. 1955 senesinde yollara koyulan Isetta ve 501 - 502' nin tam aksine iki kişilik bir mikro araçtı. Tahminen 160.000 tane satılan araç büyük bir başarı ve öğüt toplamasına rağmen ekonomik darboğaz yaşamasına BMW engel koyamadı.

BMW' nin ikonik bayisinin önündeki kase tasarımlı bina markanın müzesi."İkonik 4 silindirli"

1958 senesinde Almanya Münih' e gelen BMW' nin Avusturya ithalatçısı Wolfgang Denzel BMW tasarımcılarına coupe bir fikir sunumu gerçekleştirdi. İtalyan tasarımcı Giovanni Michelotti'nin tasarımları o dönemde BMW 600' e daha geleneksel bir çizim modeli kabul göreceklerini düşünen BMW yönetimini etkiledi. 30 beygir gücünde 700 cc' lik 2 silindirli boxer motosiklet motoru küçük coupe için kayda değer olması önemli bir açıydı. Coupe versiyonun satışa çıkarılmasından sonra 4 kişilik 2 kapılı "sedan 700" de piyasadaki yerini aldı ve BMW' nin zor günlerinde markaya destek oldu. Ancak BMW' nin lüks ve pahalı bir modelle savaş sonrasındaki senede rekabet etmesi markanın satışlarını düşürmesiyle etkilendi ve BMW' nin rakibi olan Daimler-Benz satılması gündem de yerini aldı. 1959 da gerçekleştirilen senelik hissedarlar toplantısında bu durumun önüne geçmeye karar aldılar.

BMW 3/15 modelinin logosunu taşıyan ilk aracı idi. Halk arasında dixi olarak bilinen bu araç 2,9 metre uzunluğundaydı.

1961 senesi geldiğinde BMW için yeni bir dönemin başlangıcıydı. Markanın Neue Klasse Yeni sınıf adlandırdığı bir süreç 1500 Serisi ile başlamıştı. BMW' nin savaş sonrasında gecen zamanda ortaya çıkan ilk orta sınıf modeli olan otomobil, bir anlamda Isetta ve 501-502 arasındaki boşlukta boşluğu dolduruyordu. BMW' nin 1500 Serisinden beklentisi yüksekti. 1961 Frankfurt Otomobil Fuarı' nda gösteriye sunulan araç fazla ilgiye maruz kaldı ve üretime başlandı 1962 yazlarında 25.000 adetten fazlasını sipariş aldı. 9485 Mark gibi dönem için gayet iyi bir başlangıç fiyatı taşıyan BMW 1500, Tüketiciyle bu bedel karşılığında 80 beygir 1,5 lt' lik modern bir 4 silindirli motor sundu. Bu motor sayesinde BMW 1500'ün 0-100 Km/s hızlanma dönemi için gayet yüksek bir rakamdı 16,8 saniyede sürerken aracın yakıt tüketimi 10,0 lt/100 km'nin altına kalabiliyordu. Daha güçlü versiyonlarla birlikte sportif sürücülerinin beklentilerine de karşılıyor iken Neue Klasse Sedan hariç 1965 senesinde Coupe versiyonlar asfalta cıktı.

1936 senesinde asfalta çıkan 326'da 4 kapılı cabrio karoser de sunuluyordu.

BMW Neue Klasse' nin en değerli özelliklerinden biri ise 1955-1970 seneleri arasında markanın baş tasarımcısı olan Wilhelm Hofmeister Kıvrımını taşıyan ilk otomobil modeli idi. Neue Klasse' nin tecrübesi ve başarısı BMW' ye daha compact modeller geliştirmesi için cesaret ve heyecan verirken buradan hareketlenen 1966 Cenvere Araç Fuarı' nda BMW 3 Serisi' nin ataları olarak kabul gören 1600-02' yi 1968 senesinde 2002 takip etti. Kısa sürede kült statüsüne ulaşan araç çevik dinamik ve hafif performanslı yapısıyla satışta benzersiz bir yere ulaşmayı başarmıştı. Ayrıca BMW' nin Amerika'daki yerini güçlendirmesinde çok önemli bir yer edinmişti.

328 Berlin-Rom standart roadstera nazaran aerodinamik bir karosere ve 56 beygir güce erişti.

1972 senesinde asfalta çıkan E12 kodlu ilk 5 serisi Neue Klasse' nin konumunu alırken aynı anda BMW' nin günümüzde'de kullanılan modeli politikasının ilk üyesi olmuştur. 02 Serisi' nin halefi olan E21 kodlu model ilk 3 Serisi olarak 1975 senesinde asfalta çıkmıştır. Efsane tasarım mühendisi Paul Bracq' ın klasik ve temiz olmaya aday çizgileriyle fazla ilgi gören araç, sıralı 6 silindirli motorlarıyla da sınıfında yüksek derecede fark yarattı. BMW' nin farklı sınıflara adımını attığı 1970 senelerinde 3-5 serilerinden sonra lüks coupe 6 serisi ve lüks sedan 7 serisi de dünyaya ilk merhabasını dedi. 1978 senesinde tanıtılan BMW M1 markanın yan kuruluş Motorsport GmbH tarafından geliştirilen ilk araç olmuşken, tasarımında teknolojisine kadar her detayları dönemine spor araç imzasını attı.

501 ve V8 motorlu türevi 502, BMW' yi yeniden üst kademelere taşıdı.

Genlerindeki motosiklet üreticisi
kimliğini hiç bir zaman unutturmayan BMW 1980 senesinde ilk G/S modelini üreterek yeni bir akım başlatmış oldular. 1983 senesinde üretime başlanmış olan K 100 , markasının sıralı 4 silindirli su soğutmalı motora sahip ilk motosiklet olarak tarihe geçmiştir.
Motorsporlarında hevesli olan BMW 1983 senesinde Brabham BT 52 Formula 1 aracı ile dünya şampiyonasını elde etti. Araçtaki BMW' nin turbo motoru, sıralama turları 1400 Beygiri gecen güç üretiyordu. DTM, yani alman Binek otomobil Şampiyonası' nda yarışacak pist aracının homologasyonu için ilk kez 1986 senesinde gösterilen M3, döneminin E30 kodlu 3 Serisi üzerinden gelişmiştir. İlk M3, dünyanın bugüne kadar en başarılı binek yarış aracı olarak itimat görüyordu.

BMW Isetta 1 Silindirli motoruyla motosiklet seçenegi oldu.

Tarihler 1987 senesini gösteriyorken BMW motor üretimi konusundaki mühendislik harikası motorlarını gösterme fırsatı buldu E32 kodlu 7 Serisi'nin gösterilen 750i versiyonu İkinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya'da üretilen ilk V12 motoruna sahiplik etmiştir. 1990 senesinin sonuna geldiğinde BMW, ilk SUV aracı olan X5 1999'da asfalta çıkarıldı. Türü için hiç alışmadığımız sportif ve dinamik sürüş teknikleri sunan marka geleneklerinden biraz uzaklaşmadan X5' in başarısından sonra bugün BMW compact sınıfında C1 den coupe karakterli X6 ya dayanan beş farklı X modeline sahip oldu.

1500 Serisi hem tasarım harikası hem de felsefesiyle BMW' ye yeni bakış açıları açtı.

Sıralı 6 silindirli motorları ve arkadan itişli gibi kemik unsurları sürdüren BMW bununla birlikte farklı alanlara açılmayı ihmal etmiyorlardı. 2010 senesinde i Projesi'ne hayat bulunduran BMW elektrikli araçlarını bu çatı altında üretip geliştirmeye devam ediyordu. Bu felsefenin ilk konuğu olan İ3 2013 senesinde asfalta çıkan, 4 metrelik karoserinin altındaki teknolojilerle yeni bir döneme giriş temsil etti. İ3 ten bir sene sonra asfalta çıkan İ8 ise spor araç kavramını yeniden belirleyen şarj edile bilir hibrit bir motor yapısıyla tasarımı ve performansıyla da yeni farklara imza atıyor. 2014 senesinde tanıtılan 2 Serisi Active Tourer karoseriyle BMW' nin kitlesini daha da geliştirmeye yardımcı olmuştur.

BMW 'nin Tarihçesi ve İlk Üretilen Uçak Motorları ve Motor Motosiklet Tarihi

Benzer İçerikler