BMW Satın alırken dikkat edilmesi gerekenler | E30 E36 E46>>

BMW Nedir?

   BMW, 7 Mart 1916 yılında, Almanya’nın Münih şehrinde havacılık üzerine kurulan, daha sonraları savaş sebepleri yüzünden hava araçları sektörüne veda ettikten sonra, seri olarak kara taşıtları üretimi yapan, uzun yıllar ekol olmuş bir otomotiv firmasıdır. BMW yıllarca farklı Serileri (3 Serisi, 5 Serisi, 7 Serisi vb.), bu serilerin farklı kasa modelleri (E30, E36, E39, E46, E60, E90, F30, F01, G11 vb.)  ve bu modellerin paketlerini (Sport Line, Luxury Line, M Sport, İndividual vb.), Türkiye’de kullanıcıları ile buluşturmuştur. Bu paketler, özellik ve donanım artışı ile fiyat artışı orantısında hayat bulmuştur. Peki, BMW satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

BMW Satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

   Birçok insanın hayali olmasına rağmen, etraftan duyduğu olumsuz şeyler yüzünden BMW satın almaktan vazgeçen insanlar var. Bir BMW satın alırken dikkat edilmesi gereken şeyler çok fazla. Eğer ki, bu hususlar konusunda dikkatli olursak, BMW bizim için güzel bir otomobil olacak, fakat aksi olursa, bizim için büyük bir külfet olacaktır. BMW çok iyi ve kaliteli bir marka olmasına karşın, hor kullanımlar ile çok sıkıntılı bir otomobil olma potansiyeline sahip. Bu yüzden özellikle 10 yaşının üstünde bir BMW satın alırken tüm detaylara dikkat etmemiz gerekiyor. Şimdi bu detayları ana arterler üzerinden inceleyelim;

BMW Satın alırken; Motor durumu

   BMW’nin tüm araç kasalarında, yıl bazında eşleşme gösteren motorları var. Örnek verecek olursak, 1990 yıllarında 3 Serisi ve 5 Serisi otomobillerde BMW M50 motor kullanıldı. 1990 sonlarında BMW M52 motor ve 2000 başlarında BMW M54 motorlar kullanıldı. BMW motor kodlarının detaylarını buradan okuyabilirsiniz. Bu motorlar da dikkat edilmesi gereken en önemli husus, motorun ne kadar yıprandığıdır. Motorda üfleme, rektifiye ve revizyon durumu varsa, o otomobilden uzak durmanız gerektiğine işarettir. Özellikle 2006 model öncesi motorlar tüm BMW tarihine bakacak olursak, eski nesil olarak nitelendirilebilir. Motorda üfleme, rektifiye durumu son derece istenmeyen bir durumdur. Eğer şüphe varsa, uzak durulmalıdır. Çünkü otomobil her gün alınıp, satılan bir nesne değildir.

   Eğer ki motordan anlamıyorsanız, bir ustaya göstermeniz size verilebilecek en iyi tavsiye olacaktır. Eski nesil motorlar için bile, motor revizyonunun 5 bin liradan aşağı düşmediğini göz önünde bulundurursak, rektifiye isteyen bir aracın elinizde tuttuğunuz bir saatli bomba olduğunu söyleyebiliriz. Yağ yakma safhasına dönüşmüş olan üfleme durumları, artık revizyonun kaçınılmaz bir durum olduğuna delalettir.

BMW Satın alırken; Şasi direkler ve podyalar

   Motor durumundan sonra en çok dikkat edilmesi gereken şey, aracın gönyesini oluşturan elemanlar. Bunlardan ilki tabiki şasi direkleridir. Otomobilin alt kısmında, boydan boya uzanan ve aracı taşıyan şasi direklerinin sağlam ve düzgün olması gerekir. Araç alt kısımdan çok darbe aldıysa veya yan kısımlardan ağır bir kasa durumu yaşamış ise, şasi direkleri düzgün ve sağlam olmayacaktır. Bu durum, araca tüm pozisyonlarda ofsayt bayrağının kaldırılmasına sebep olacaktır.

   Bir diğer eleman ise aracı boydan boya tutan, kapı aralarında ki direklerdir. Sağdan veya soldan ağır bir kaza durumunda bu direkler oynanmış olarak görünecektir. Check Up yaptırırken bunları kesinlikle sormalısınız. Direklerden sonra sıra podyalara gelir. Podya nedir? Podya aracın motor kısmında sağda ve solda tekerleklerin üstünde bulunan, tekerlekleri tutan parçalardır. Araç ön kısımdan ağır bir kaza geçirmişse, bu podyalarda çekiç izleri olacaktır. Böyle bir araçtan kati olarak uzak durmak gerekir. Tüm bu faktörlerin noksanlığı sonucunda, araç viraja girerken yolda durmayacak, düz ilerlerken sürekli sallanacak vb. birçok sıkıntı peşinizi bırakamayacak, dolayısıyla BMW’ye her gün lanet edeceksiniz.

Check Up ekspertiz yaptırmanın ayrıntıları nelerdir?

BMW Satın alırken; Kaporta durumu

   Aracın motor durumu ve şasi elemanlarından sonra dikkat edilmesi gereken en önemli husus kaporta durumudur. Otomobil 10 yaşından küçükse, önden olmamak şartıyla bir parça değişen ve etek altı boyalar çok önemli değildir. Aracın ön taraftan ağır bir kazası olmaması gerekir. 10 yaşından büyükse, tampon harici ön taraftan ve tavan olmamak şartıyla 2-3 parça değişenin olması doğaldır. Aracın tavan harici boyalı olması da oldukça doğaldır. Tavanda boya her zaman için şüphe uyandırmalı. Her ne kadar güneş yanıklarından dolayı boyandığı beyan edilse de, araç takla atacak kadar büyük bir kaza geçirmiş olabilir. Bu sebeple tavanda boya olan bir araca bakmamanız tavsiye edilir.

BMW Satın alırken; Elektrik aksamları

   Öyle ki, elektrik aksamı çok önemli faktörler arasında yer alır. Aracın uzaktan kumanda sistemi, klima sistemi ve ekstra olarak eğer mevcutsa, elektrikli aynaları, koltuk ısıtmaları ve hız sabitleyicisi aktif olmalıdır. Kliması çalışmayan otomobilden uzak durun. Herşey olabilir. 100 lira masrafı da olabilir, 3 bin lirada. Akü ömrünü kontrol ettirin ve zayıfsa gerekirse bu durumu pazarlık payı olarak kullanın. Elektriksel problemler sizi bir BMW’den soğutabilir.

   Özellikle klima panelinde veya klima musluğu gibi elemanlarda sorun varsa, bunların değişimi size pahalıya mal olacaktır. Yeni otomobillerde bu ihtimal çok zayıftır. Eğer ki on yaşından küçük bir otomobilde klima ile ilgili problem varsa, o otomobilden kesinlikle uzak durun, çünkü masrafının büyük olacağı aşikardır. Eski otomobiller bu rakam biraz daha insaflı olsa da, yinede otomobilin tüm ücretine kıyasla pahalıya bitecektir. Klimayı yaptırmadığınız takdirde, sıcak havalarda sıcaktan, kalorifer peteği gibi arızalar varsa, soğuk havalarda soğuktan şikayetçi olursunuz, değiştirmek zorunda kalırsınız ve yeniden çok para harcadığınız için BMW sizi bana uzak, Allah’a yakın moduna sokabilir…

BMW Satın alırken; Ön düzen ve alt takım

   BMW Satın alırken ön düzenin ve alt takımın eksiklerini kontrol ettirin. Eskimiş rotlar veya porya bilyaları sizi tehlikenin ortasın atabilir. 200 km hızla seyahat ederken bir anda aks kırabilir, teker bir yana otomobil bir yana savrulabilir. Eğer ki değiştirilmesi acil ise, bu durumu bir pazarlık payı olarak kullanabilirsiniz. Ön düzen ve alt takım her ne kadar şasi, podya ve direkler kadar mühim olmasa da, önemlidir. Şasi direkler ve podyalar değiştirebilecek parçalar değillerdir. Ön düzen ve alt takım maliyeti yüksek olsa da, sonradan değiştirelebilecek olan parçalardır.

BMW Satın alırken; Diferansiyel

   BMW’nin diferansiyeli eski ve yeni modeller de dahil olmak üzere sıfır parça olarak üretilmez. Çok zor bozulan bir elemandır. Bu yüzden sıfırı fabrika tarafından üretilmez. Bunun sonucunda BMW Diferansiyelinin çok pahalı olduğunu anlamışsınızdır. Tamiri çok ama çok zor, Türkiye’de çok az sayıda ustanın yapabileceği ve çıkma bir diferansiyel bulmanızdan daha pahalıya patlayabilecek bir tamir bedeli vardır. Diferansiyelden ses gelmemeli. Çok iyi dinlemeli ve eğer varsa cartlama olarak tabir edilen sesi duymalısınız. Eğer ki diferansiyeli bozuk bir BMW satın alırsanız, bu sizi çok uğraştıracaktır. Hiçbir şüpheniz olmasın.

BMW Satın alırken; Lastik durumu

   Satın alacağınız otomobilin en az 17 inc janta sahip olduğunu düşünürsek, 4 lastiğin bedelinin en az bin lira olacağını atlamamak gerekir. Lastik durumu çok kötü ise, bunu pazarlık konusunda lehinize kullanmanız tavsiye edilir. 1 cm derinliğin altına inmiş lastik dişleri sizi tehlikenin ortasına atacaktır. Bu durum yalnızca BMW için değil, tüm otomobiller için geçerlidir.

   Genişlik, uzunluk vb. lastik boyutlarına göre, basınç psi değerlerinin ne kadar basılması gerektiğini açıklayan makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Bonus

BMW E36 320i satın alırken nelere dikkat edilmeli? | Motor özellikleri | İç ve dış tasarımı

BMW E36 318is satın alırken nelere dikkat edilmeli? | Motor özellikleri | İç ve dış tasarımı

BMW Satın alırken dikkat edilmesi gerekenler |

BMW Satın alırken dikkat edilmesi gerekenler | E30 E36 E46>>

Benzer İçerikler