Bugatti Tarihi Çizelgesi

Bugatti Tarihçesi

Bugatti Automobiles SAS, dünyanın en iyi yüksek performanslı lüks otomobil üreticilerinden biridir . Şirket tarafından üretilen tüm otomobiller sınıfları, stilleri, performansları ve konforları ile ünlüdür. Bugatti tarihinin başından itibaren, şirket en pahalı ve lüks spor otomobillerden bazılarını yapmak için efsanevi bir üne sahiptir . Bugatti logosu, tarih zaman çizelgesi ve aşağıdaki en son modellerin listesi hakkında konuşacağız.

Bugatti Logosu

Bugatti otomobillerinin tarihi, Ettore'nun yeni benzinli motorlardan ilham aldığı ve kendi aracını üretmeye karar verdiği 1900 yılına kadar uzanıyor. Bir yıl sonra, Uluslararası Sergi'de ilk kez sahneye çıkan Gulinelli kardeşlerin yardımıyla kendi ve ilk 'Bugatti' otomobilini (aşağıdaki resim) yaptı. Ettore, aracın yapım ve tasarımında T2 ödülünü kazandı

İlk aracının başarısını ve itibarını takiben Ettore, 'De Dietrich Şirketi'ne' aracını yapmalarını istedi. Birkaç ufak sorunla karşı karşıya kaldıktan sonra lisans nihayet verildi. Bugatti, sadece 21 yaşında (küçük) olduğundan, babası adına sözleşmeyi imzaladı. Ancak, birkaç yıl sonra sözleşme sona erdi.

Bu süre zarfında Ettore, Emi Mathias’e katılmaya karar verdi, ancak bu sözleşme de uzun sürmedi. Ne olursa olsun, Ettore sözleşme feshi tarafından ertelenmedi ve kendi tesisini açarak rüyasını sürdürdü. Bu nedenle, 1909'da de Vizcaya'dan maddi yardım istedi ve Fransa'nın Molsheim kentinde 'Automobiles Ettore Bugatti'yi kurdu.

BUGATTİ TARİHİNDE ÖNEMLİ OLAYLAR

1910-1940

1910'da Bugatti tesisinin ilk makineleri teslim edildi. Bu nedenle, şirket yakında araç üretimine başladı. O yıl, tümü satılan toplam beş araba üretildi. Aynı yıl Ernest Fredrich (Ettore Bugatti'nin Asistanı) birçok yarışa katıldı. Bu, yarış pistinde başarılı bir otomobil şirketinin başlangıcını gösterdi.

1911'de Bugatti, 10 Grand Modeliyle Fransız Grand Prix'i de dahil olmak üzere birçok yarış kazandı. Aynı yıl, Bugatti ve Peugeot bir sözleşmeye girdi ve Bebe Peugeot'yu Model 19 Motor ile üretti. İki yıl sonra, Bugatti, savaş çabası için uçak motorları üretimine başladı ve bu, şirketin üretimi arttırmak ve daha fazla çalışan istihdam etmek için sermaye artırmasına yardımcı oldu.

Savaşın sonunda, Bugatti'nin Mosheim Fabrikası'nda 1000'den fazla çalışanı vardı. 20'li yıllarda, Bugatti Voiturettes Grand Prix'yi kazandı, 29/30 yarış arabasını tanıttı ve alüminyum kollu jant kullanan ilk Bugatti model 35'i üretti. Ancak, 30'ların şirket için zor bir zaman olduğu ortaya çıktı.

Şirket vagon ve tren üretimine başladı ve işçiler grev ilan edilinceye kadar sağlam bir finansal zemine geri dönmeyi başarıyla başardı. 1936'da, Bugatti'nin tüm işgücü çalışmayı reddetti ve ücret ve daha iyi çalışma koşullarında bir artış talep etti. Ettore öfkeli ve grev taleplerini şahsen alarak ofisini Paris'e kaydırmıştı.

Bugatti'nin Tarihinde 30'lu yılların sonlarına doğru şirket yine finansal zorluklarla karşılaştı. Bu sırada Ettore Le Mans'a katıldı ve önemli bir galibiyet kazandı. Ancak, Ettore'nun oğlu Jead bir araba kazasında öldüğü sürece mutluluk sürmedi.

1940-1980

Şirket zaten mali kargaşa içindeydi ve Jean'in ölümü Ettore'yi tamamen yaraladı. Molsheim tesisindeki sürtüşmeyi canlandırıp çözemedi ve yeni otomobil üretemedi. 1947'de Ettore, bir akciğer hastalığı nedeniyle öldü ve iş daha da geriledi. Şirket 1952'de Paris Otomobil Fuarı'nda son görünümünü yaptı ve ardından Bugatti faaliyetlerine son verdi.

1955 yılında Roland Bugatti, Type 251 yarış arabasını tanıtarak şirketi yeniden canlandırmaya çalıştı. Ancak araç verilen beklentileri karşılamadığı için araç üretimi durduruldu. 60'lı yıllarda Bugatti 'Boş Dönem'e girdi ve uçak motoru ve parça imalatına devam eden Hispano-Suiza'ya satıldı.

1980-2000 +

1987'de İtalyan girişimci Romano Artioli, Bugatti markasını aldı ve adını 'Bugatti Automobili SpA' olarak değiştirdi. İki yıl sonra, Lamborghini Countach ve Lamborghini Miura konsept tasarımcıları tarafından yeni bir Bugatti otomobilinin planları sunuldu. Yeni şirket 1992 yılında ilk üretim aracı olan Bugatti EB 110 GT'yi tanıttı.

Otomobil şimdiye kadar üretilmiş en gelişmiş spor otomobil olarak ilan edildi. Ancak, ekonomik koşulların zayıf olmasından dolayı, Bugatti 1995'te faaliyetlerini bırakmak zorunda kaldı. Üç yıl sonra Volkswagen AG, Bugatti markasını aldı ve adını 'Bugatti Automobiles SAS' olarak değiştirdi. Yeni şirket, EB118, EB218 ve 18/3 Chiron dahil olmak üzere çok sayıda harika konsept tanıttı.

2005 yılında, Bugatti, 90'lı yılların sonlarında ve 2000'lerin başlarında ortaya konan tüm kavramların bir karışımı gibi görünen Veyron 16.4'ü piyasaya sürdü. Araba anında başarıya ulaştı ve 2013 yılına kadar her biri 1.225.000 € fiyat etiketi ile toplam 420 adet satıldı.

BUGATTİ OTOMOBİLLERİ BUGÜN

Şu anda, Bugatti, Fransız otomobil üreticilerinden biridir ve bir lüks üst sınıf marka olarak sunulan Volkswagen AG'nin% 100 bağlı ortaklığı olarak faaliyet göstermektedir. Ayrıca, şirketin Bugatti Engineering GmbH ve Bugatti International SA olmak üzere iki iştiraki vardır.

İLGİNÇ HABERLER


Normal bir araba bir radyatörle çalışır. Bugatti Veyron, 16.4 litre 987 bhp motorunu soğutmak için 12 radyatör sunuyor.
Sadece Bugatti Veyron'un yakıt deposunun kaynatılması 8 günden fazla sürüyor. Ek olarak, otomobil için bir radyatör inşa etmek 15 saatten fazla sürer.
Bugatti Veyron sadece 14 cıvata ile bir arada tutulur. Arabanın geri kalanı kaynak yapılmış. Bahsedilmez, otomobilin motoruna servis yapmak için, otomobilin arka kısmının tamamı kaldırılmalıdır.
Sadece Bugatti otomobilinin lastiklerini değiştirmek için 70.000 $ gerekiyor. Bunun nedeni, Bugatti otomobillerinin, diğer otomobillerde bulunamayan özel Michelin PAX lastikleri kullanmasıdır. Bu nedenle, bunların değiştirilebilmesi için, aracın Fransa'ya gönderilmesi gerekir.

Bugatti'nin tarihinden de görebileceğiniz gibi, çok sayıda zorluk ve finansal sorunla karşı karşıya kaldılar. Her şeye rağmen, durduktan sonra bile, şirket araçlarının güvenilirliği ve kalitesi nedeniyle ayağa kalkabildi ve bugün dünyanın en iyi lüks yarış markalarından biri olarak var.

 

Bugatti Tarihi Çizelgesi

Benzer İçerikler