Chevrolet 'in Tarihçesi ve Tarihde İzi Olan Modelleri

Chevrolet 'in Tarihi

Günümüz tarihinde en çok tercih edilen   otomotiv markalarından birisi Chevrolet tir. Markanın tarihçesini incelediğimiz zaman 3 Kasım 1911 tarihinde Amerika Birleşik Devletlerinde  kurulduğu karşımıza çıkmaktadır. Firmanın ismi kurucusu olan Louis Chevrolet isminden gelmektedir. Aynı zamanda Chevy denilmektedir. Tarih 1918'de marka %54.6 sını  satarak General motorsun grubuna katılmıştır.

yıl 2015 itibariyle Doğu Avrupa ve Batı Avrupa'da  ayrılma kararı almıştır. Markanın logosunda bir Papyon simgesi görülmektedir.  Aynı zamanda kamyonet ve kamyon üretiminde de başarılı bir firmadır. Tarih 2005 yılında Türkiye'de  bir buçuk milyar dolar kazanç elde ettiği bilinmektedir. Firmanın en büyük başarılarından birisi Ford markasının T modelini en çok satan araçlar listesinden çıkarmasıdır.

Firmanın kurucusu olan Louis  Chevrolet çocukluğundan beri makine parçalarını ilgisi olan bir  kişiliğe sahipti. Bisiklet üzerine çalışıyordu. Vanderbilt isimli  kişinin tavsiyeleriyle büyük bir otomotiv firmasında teknisyen olarak işe başladı.  İlerleyen zamanlarda bir yarışçı haline geldi. Zamanımızda birçok kişi Louis  Chevrolet 'i bir yarışçı olarak bilmese de onun bıraktığı bu firma dünya üzerindeki en büyük firmalardan biri haline gelmiştir.

Tarihte  iz bırakan modelleri

Yıl 1912 de Classic Six , İsveçli yarış pilotu olan Louis  Chevrolet ve William Durant’ın ortaklaşa firmayı kurduktan sonraki ilk aracıdır. Bu model dönemindeki en büyük  kapasitesine sahip V8 motoru ile lüks güçlü ve büyük sayılan bir modeldir. Dönemindeki diğer araçların kıyasla fiyatı daha pahalıydı. Bu modelin üretimi 1914 de daha uygun fiyatlı bir model üretebilmek için üretime sonlandırılmıştır. Bu zaman zarfında toplam 5987 adet Chevrolet Classic Six üretilmiştir. Bu modelle ilgili Ed Welburn “ Bu model markanın ilk modeli olması sebebiyle çok büyük önem taşımaktadır. Louis  Chevrolet, tüm birikimini ve tüm deneyimini bu araç üzerinde harcamış ve bir dünya markasının tarihçesi oluşturmuştur” demiştir.

Suburban ‘dan Captiva ‘ya 

Tarih 1936 Chevrolet suburban  üretilmiştir, bu üretilen model Chevrolet için önemli ve otomotiv  sektörü için de önemli bir model olmuştur. Küçük Kamyon şasesi üzerine bir vagon gövdesinin yerleştirilmesiyle hem sportif hem de yük taşıma amaçlı için kullanılan SUV  araçlar segmentini oluşturmuştur. Suburban modeli o dönemin kamyon ve araç arasındaki köprü olarak görülmektedir. Sevilen bu model yıllarca kullanılmıştır. Onun üzerine Chevrolet Captiva modelini Suburban ‘ın   tecrübelerinden faydalanılarak piyasaya sürülmüş başarılı modellerindendir. Captiva 7 koltuklu standart ekipman ve güvenlik özellikleriyle başarısını dünyaya duyuran 4x4 bir modeldir.

1967 Chevrolet  Pick-Up

Yıl 1967'de Pick-Up  modelini otomotiv piyasasına sunmuştur.  Bu model işe yönelik tasarlanmış pratik ve güçlü bir modeldir. Ulaşım ve taşıma işlerinde müşterilerine kolaylık sağlaması açısından üretilen bu model birçok kesime hitap etmektedir.

2010 Chevrolet Camaro

Ed Welburn  bir Camaro hayranı olan ve kendisinin de  1969 senesinde üretilen Camaro araca sahiptir.   Hatta Bu konu üzerinde “ İlk başlarda Bu listede 1969 senesinde  üretilen kamera vardı ama 2010 senesinde üretilen Camaro modelini bu listeye yerleştirmeye karar verdim. Çünkü Camaro dünyanın her bir bölgesinde büyük değere sahip bir otomobil modelidir. ilk Konsept Camaro yu müşterilerimize gösterdiğimizde çok heyecanlandığını görmüştük”  demiştir.

Chevrolet 'in Tarihçesi ve Tarihde İzi Olan Modelleri

Benzer İçerikler