Çift Kavramalı Otomatik Şanzıman (DSG) Nedir? Ne İşinize Yarar?

Manuel vitesli araçlar, tahtını çoktan otomatik vitesli araçlara bırakmaya başladı. Öyle ki, yetkililer sürücülerin otomatik vites ile araç kullanmalarına yönelik özel ehliyet talebini dahi hayata geçirmek durumunda kaldı. Türkiye’ye baktığımızda ise otomatik vitesli araçların birçoğunda çift kavramalı otomatik şanzımanın liderliğini koruduğunu görüyoruz. Kısa sürede oldukça popüler hale gelen bu teknoloji ile henüz  tanışmayanlar için, çift kavramalı otomatik şanzımanı yakın markaja alarak nasıl çalıştığını ve sürücülere ne gibi faydalar sağladığını inceledik.

Çift Kavramalı Otomatik Şanzıman (DSG Şanzıman) Nedir?

Dişli otomatik viteslere oranla daha hızlı vites değiştirilmesine olanak sağlayan çift kavramalı şanzımanlar, diğer adıyla DSG (Direct Shift Gearbox) şanzımanlar, geleneksel otomatik ve düz vites sistemlerine göre daha fazla güç ve daha iyi bir kontrol sağlıyor.  Birbiriyle senkronize çalışabilen iki ayrı milde sıralanmış vites seviyeleri, çoklu plakalı çift kavrama ve yüksek kapasiteli bir mekatronik üniteden oluşan bu yapı,  hissedilemeyen vites geçişlerinin, yüksek performans ve düşük yakıt tüketimi ile düşük emisyon değerlerini gerçeğe dönüştürmeyi amaçlıyor.

İlk olarak Volkswagen tarafından hayata geçirilen bu şanzıman türü, sonraları diğer büyük otomotiv üreticileri tarafından da kullanılmaya başlandı. Kökeni 20 yıl öncesine dayanan DSG, klasik şanzımanlara göre daha temkinli güç aktarıyor ve sürücüye daha fazla kontrol sağlıyor. İlk olarak Formula 1 araçlarında kullanılan ve debriyaj kullanmadan yapılan geçişleri mümkün kılan SMT isimli verilen bir sistemden yola çıkılarak hazırlanan  DSG, frenleme ve ani hızlanmalarda optimum geçişler yapmayı sağlamasının yanı sıra, tekerleklere verilen gücü konvektör kullanarak aktarabiliyor.  DSG şanzıman kullanan otomobil markaları arasında;

Volkswagen, Skoda, Audi, Seat, Ford, Renault (Dizel motor), Nissan (Dizel motor) bulunuyor.

Çift Kavramalı Otomatik Şanzımanın Avantajları

Çift kavramalı otomatik şanzımanın en büyük avantajı, manuel hissiyatı veren vitesin geçişlerindeki şok edici hız değerleri. Bilgisayar ve sensör desteğine sahip bu sistemde, vites geçişleri maksimum 8 mili saniyede tamamlanıyor. Alışılagelen otomatik vites sistemlerinin, yüksek yakıt tüketimi, yüksek ağırlık, düşük performans ve yüksek emisyon değerleri gibi negatif yönlerini tamamen ortadan kaldıran DGS, Sport ve Drive olmak üzere iki ayrı sürüş modu sağlıyor. Drive modu, normal kullanımlarda yakıtı ve sesi minimum seviyeye düşürmeyi amaçlayarak aracı yüksek viteslerde tutarken, Spor modu aracın gaz pedalı tepkimelerini hassaslaştırarak motorun güç bandını kısa tutuyor. 0-100 km/h kalkışlar içinde avantaj sağlayan DSG, diğer otomatik vites arabalara göre oldukça kısa bir sürede hızlanmayı sağlıyor. Tüm bu özellikler bir araya geldiğinde ise ortaya tartışmasız bir konfor çıkıyor. Yüksek oranda otomatik vites hissiyatı veren DSG’nin “DSG şanzıman yarı otomatik mi?” sorusuna cevabı büyük bir evet.

DSG Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır?

DGS şanzımanın avantajları kadar çok olmasa da birkaç dezavantajı mevcut. Her ne kadar hız verimli bir şanzıman olsa da, oldukça hassas bir yapıya sahip DSG şanzımanı arızalandığında; ses problemi, titreme problemi, şanzıman uyarı lambasının yanması veya otomobilin ilerlememesi gibi durumlar ortaya çıkıyor.

Dişli şanzımanlarda olduğu gibi sabit vites sayısına sahip DGS şanzımanlar, CVT şanzımanlar kadar gücü aktaramaması ve şanzımanın motoru maksimum güç ve yakıt ekonomisi için en optimum hızda tutamaması sebebiyle yakıt tüketimi anlamında başarı gösteremiyor. Diğer yaygın bir DSG şanzıman  sorunu ise sarsıntı. Kavramalardan herhangi birinin ufak bir çalışma bozukluğu göstermesi halinde, hem kalkışlar hem de sürüşlerde belirgin bir şekilde hissedilen bu titreme, özellikle yüksek tork sağlayabilen dizel araçlarda görülüyor. Bu titremenin asıl sebebinin, 1. vitesten 2. vitese çok seri şekilde geçmesi ve 2. vitesin bir süre sonra aşınarak görevini etkin bir şekilde yapamamasından kaynaklandığı düşünülüyor. DSG şanzımanda sorun yaşamamak için hem kalkışlarda hem de durmadan önce ani hareketlerden kaçınmalı ve herhangi bir problem yaşadığınızda direkt olarak yetkili servisiniz ile görüşmelisiniz.

Çift Kavramalı Otomatik Şanzıman (DSG) Nedir? Ne İşinize Yarar?

Benzer İçerikler