Citreon 'in Tarihçesi ve Tarihi Bana Citroen 'i Geri Ver !

Citreon Tarihi

Bugün tarihi başarılarla dolu olan bir markayı Citroen 'i yazdık. İyi okumalar

Dünyaya adını duyuran markalar arasında en akılda kalan marka Citroen 'dir. Yenilikçi ve şık tasarımıyla birlikte insanlar tarafından sevilen ve beğenilen bir araçtır. Citreon Tarihçesini incelediğimiz zaman 1919 yılında kurulduğu karşımıza çıkmaktadır.Markanın ismi kurucusu olan Andre Citroen 'e aittir.

34 yaşında iken Andre Citroen dişli takımı üretmek amacıyla şirketini kurmuş ve sektöründe bir dev olmanın temellerini atmıştır. Andre Citroen 'in başarılarından olan üçgen dişli sistem'inden esinlenerek logosu tasarlandığı söylenmektedir.

1919 yılında  10 HP A Type Torpedo 'yu piyasaya sürmüştür.Piyasaya A Type Torpedo aracını sürdükten sonra üretimler daha fazla artacak ve markasının ünü hızlı bir şekilde yayılacaktır.

A Type modelinin çok sevilmesinden dolayı 1924 tarihinde B serisini de üretmeye başladı.1934 yılında önden çekişli arabaların seri üretime alınmıştır.  İlkleri yapmasından kaynaklıdır ki günümüze kadar otomotiv markaları arasında dev olarak anılmıştır.

1938 yılında ise C serisiyle bir ilke daha imza atmıştır. 1938 yılında tekrardan bir ilke imza atan Citroen "Hydropnimatik Süspansiyonlu" otomobili olan La 15 Six 'i icat etmiştir.

1955 yılında DS modelini icat etmiştir. DS tanrıça anlamına gelen "Deesse" kelimesinin okunuşudur.

1978 La CX 2500 Diesel 'i en hızlı turbosuz otomobilini üretmiştir. Aynı yıl içinde yine ilk tam elektronik ateşleme sistemini kullanan LA LNA 'yı piyasaya sunmuştur.

1989 tarihinde Citroen XM 'de hidroaktif süspansiyonu kullanmış ve piyasaya sunmuştur.

1994 yılında AX Eco modeli ile dünyada bir rekor kırarak en az yakıt kullan aracı üretmişlerdir.

2000 yılının Kasım ayında ISO 9001 belgesini alarak yine bir ilke imza atmıştır.

2005 tarihinde ise C serisinin C6 modelini Frankfurt Fuar 'inde sergilenmiştir.

Bana Citroen 'i Geri Ver!

Citreon 'i yazarak anlatamayız başlangıcından bu tarihe kadar ilklere imzasını atmıştır ve atmaya devam edicektir. İlk üretiminden beri çok sevilerek dünyaya markasını duyurmuştur. Modellerinde ki en büyük özelliği tasarımı ve üretimdeki kalitesidir. Andre Citroen 'nin ürettiği araçlara o kadar büyüktü ki hatta yazıldığına göre çocuk yaşlarında elinden oyuncak arabasını aldıklarında "Bana Citroen'i Geri Ver!" demesinden anlaşılıyor.

Citreon 'in Tarihçesi ve Tarihi Bana Citroen 'i Geri Ver !

Benzer İçerikler