Çocuklar için Araba Koltuğu ve Emniyet Kemeri ile Çocuğunuz Güvende

Çocuk Araba Koltuğu ve Emniyet Kemeri ile Çocuğunuz Güvende 

Bebeklerin ve çocukların araç içi güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılan araba koltuğu ve emniyet kemeri, bugün birçok hayatı kurtarmaktadır. “Keşke” demediğiniz güven dolu yarınlar için çocuklarınızın güvenliğini ihmal etmeyin ve ailece huzur dolu seyahatlere gidin!

Çocuk Araba Koltuğu Nedir?

Çocuklu ailelerin mutlaka aracında bulundurması gereken çocuk oto koltuğu, çocukların yol boyunca emniyette olmasını sağlayan ve güvenlik amacıyla kullanılan önemli bir ayrıntıdır. Aracın kapasitesi ve çocuğun boyu baz alınarak seçilmesi gereken araba koltuğunun; boyun desteğine, konfora ve pratik kullanıma sahip olması gerekir. Çocuk koltuğunun özellikle beş noktalı emniyet kemeri özelliğini taşıması oldukça önemlidir. Oto koltuğunun tam anlamıyla araca bağlanmasını bu kemerler sağlar. Çocuklarınızın güvenle seyahat edebilmesi ve kaza durumunda olayın en küçük hasarla atlatılabilmesi için sizin de aracınızda çocuk araba koltuğu bulundurmanız şarttır.

Neden Emniyet Kemeri Kullanmalıyız?

Emniyet kemeri hem kendiniz, hem de çocuklarınızın için kurtarıcı bir özelliğe sahiptir. Meydana gelebilecek kazaların önüne geçemese de, yaralanma riskini azaltarak hayat kurtarır. Günümüzde en sık karşılaşılan hatalardan biri, sürücülerin yanı sıra araç içinde seyahat edenlerin de kısa mesafeli yolculuklarda emniyet kemeri kullanmaya özen göstermemesidir. Siz ne kadar temkinli olursanız olun zorlu hava koşulları, trafikteki diğer araçlar, zemin yapısı ya da ani hamleler yapmanıza neden olacak beklenmedik durumlar hayatınızı tehlikeye atacak unsurlardır. Tüm bu olumsuz koşullara karşı tedbir almadığınız takdirde ailenizi tehlikeye attığınızı ve acı sonuçlar ile karşılaşabileceğinizi unutmamanız gerekir.

Emniyet kemeri kullanmak sizleri belli bir seviyede korusa da başlı başına yeterli değil; önemli olan boy ve kilo dikkate alınarak doğru şekilde kullanılmasıdır. Kaza anında araçtan savrulmayı önleyecek şekilde bağlanan kemerin sizi ve çocuğunuzu sıkı tuttuğundan emin olmanız gerekir. Gün içinde birçok kez araba kullanıyor olsanız dahi, üşengeç ve dikkatsiz davranmanın size pahalıya patlayacağını hatırlarsanız, emniyet kemerini her koşulda dikkatle kullanabilirsiniz.

Çocuk Araba Koltuğunun Önemi

Ani hamleler ya da kazalar sonucu çocukların araçtan fırlamasını önleyen oto koltuk çeşitlerinin seçiminde oldukça dikkatli ve bilinçli olmak gerekir. Bebekler ve çocuklar için her yaşa göre farklılık gösteren araba koltuklarını doğru kullanmak da, en az koltuk seçimi kadar önem taşımaktadır. Aksi halde emniyet kemeri de çocuğunuzu korumaya yetmeyebilir. Emniyet kemerinden daha güvenli olan ISOFIX özellikli çocuk araba koltukları da çelik bağlantılara sahip olması nedeniyle araca tam anlamıyla monte edilebildiğinden tercih sebebidir.

Her araç sahibinin yaptırması gereken zorunlu trafik sigortası kaza sonrası uğradığınız hasarı maddi olarak karşılar ve özellikle çocuklu araç sahipleri için büyük bir önem taşımaktadır. Emniyet kemeri ve çocuk araba koltuğu sizi ve ailenizi yaralanmalara karşın korusa da, oluşabilecek trafik kazalarının önüne geçemez; dolayısıyla araç sigortası yaptırmak kendiniz ve aileniz için alabileceğiniz en büyük tedbirdir. Araç kasko değeri hakkında bilgi almak için trafik sigortası sorgulama yönteminden faydalanarak kasko değer listesine göz atabilir ve trafik sigortası fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Aracınızın marka, model ve yaşına göre değişkenlik gösteren kasko fiyatlarına, trafik sigortası teklif opsiyonlarından yararlanarak ulaşmanız da mümkün.

Sizi ve ailenizi düşünen Mapfre Sigorta’nın sigorta sorgulama seçeneğinden araç sigorta fiyatları hakkında bilgi alabilir ve daha fazla geciktirmeden önleminizi alabilirsiniz. 15 yıldır birçok insanın hayatına dokunan Mapfre Sigorta’nın yıllık hayat sigortası, konut sigortası ve özel sağlık sigortası hizmetlerinden de faydalanabilir ve hem kendinizi, hem de sevdiklerinizi güvence altına almanın rahatlığını yaşayabilirsiniz.


Çocuklar için Araba Koltuğu ve Emniyet Kemeri ile Çocuğunuz Güvende

Benzer İçerikler