Dacia'nın Kısa Tarihi

Dacia ne zaman araba yapmaya başladı?


1966 yılında kurulan Dacia, Uzina de Autoturisme Pitesti (UAP) adı altında kuruldu. Ana fabrika 1968 yılında şimdi Mioveni'deki Colibasi'de inşa edildi.

Dacia, Renault 12'nin temel tasarımını ve takımını aldı. Ancak, takım hazır oluncaya kadar, Renault 8'i lisans altında üretme kararı alındı . Bu Dacia 1100 olarak biliniyordu ve ilk Dacia üretildi. Dacia 1100'ün 37.546 modeli üretildi. Başka bir versiyonu da vardı, 1100S, ancak sınırlı sayıda üretildi ve polis için üretildi ve motor yarışlarında kullanıldı. Bu ikiz farlar ve daha güçlü bir motora sahipti.

1301 Lux Super 1974'te tanıtıldı ve radyo, ısıtmalı arka ekran ve her iki tarafta ön cam aynaları gibi özelliklerle birlikte geldi. Ancak, bu model Komünist Parti Nomenklatura'ya aittir. Dacia 2000, aslında Renault 20 de, sadece Parti seçkinleri için ayrılmıştı ve sadece koyu mavi veya siyah renkte alabiliyordunuz. Bu nedenle, bu modelin sayıları çok sınırlıydı.

Çok Kabul Edilebilir Dacia Denem


1310, burada Birleşik Krallık'taki Dacia Denem olarak biliniyordu ve seri modelinin zirvesi olarak kabul edildi. Beş ileri vitesli şanzıman, alaşım jantlar ve elektrikli camlar bulunuyordu. 1981 yılında Romanya'da 1310 adıyla lanse edildi. Otomobilin sloganı “Çok Kabul Edilebilir Dacia Denem” idi, fakat ne yazık ki olması gerekmedi.

Satışlar sınırlıydı ve bu güne 10'dan az hayatta kaldığı düşünülüyor. Güney Kensington'daki Romen Büyükelçiliği, 1990'ların ortasına kadar Danem'in filosunu elinde tuttu. Shifter olarak bilinen toplama versiyonu 1990'lı yıllara satılmaya devam etti ve Aro 10, Dacia Duster'ı olarak satıldı. Bununla birlikte, Danem'in kendisi 1982'nin sonlarında çekilmiştir.

Spor modeli aynı anda üretildi ve iki kapılı Dacia 1310 Sport, daha sonra 1410 Sport, halka açıktı. Ancak, mitingler için son derece popülerdiler ve yarış pilotları onlarla büyük bir başarı gördü.

1980'ler


1980'ler yeniden keşif zamanı ve yüzyılın sonuna doğru bir devrimdi. 500cc Mini-Dacia, Dacia 1310 varyantları ve bugün hala yolda olan Dacia 1310 Limuzin gibi otomobillerin hepsi 1980 yılının başında üretildi.

Dacia 1304 Pick-Up ve Drop-Side modelleri, Aralık 2006'ya kadar üretimde (açıkça değişikliklerle birlikte) kalacakları ticari başarıyı yaşadılar.

Komünist Merkez Komitesi'ndeki pek çok üst düzey yetkili 1320'ye sahipti. Bu, iki büyük far, artı iç kısım ve yeni bir gösterge panosuna sahip, birinci sınıf bir modeldi. Dacia serisindeki en pahalı otomobildi. Taksiler olarak da kullanılıyorlardı. Bununla birlikte, 1320 uzun sürmedi ve 1320 cephesini kullanan yeni prototipler değil, yeni bir arka ve diğer modern özellikleri kullanması çok uzun sürmedi.

Renault ne zaman Dacia'yı satın aldı?


1989 devriminin ardından Dacia, şu anda Romanya pazarına giren yabancı otomobilleri takip etmek için mücadele etti. Ne de olsa, devrimden önce Dacia Romanya yollarındaki tek otomobillerden birkaçıydı.

Fabrikaları ve ekipmanları, tasarımları gibi eskiydi. Liberta (Özgürlük, Devrimden hemen sonra moda oldu, şaşırtıcı bir şekilde) 1991'de başlatıldı ve 1996'ya kadar üretime devam etti. Fakat sonuçta Dacia, yabancı meslektaşlarının tasarımlarına ve üretimine ayak uydurmakta zorlanıyordu. 1320, CN1 adı verilen yeni bir ön uç aldı ve model aralığını gençleştirme girişimleri vardı. Bunlara Çin pazarında çok iyi satılan 1307 çift kablolu toplama gibi yeni ticari araçlar getirildi.

Dacia Nova 1994'te çok az başarıya imza attı, bunun temel nedeni geliştirme çalışmalarının 1983'te başladığı, yani tasarımın modası geçmiş olduğu. Ayrıca güvenilirlik ve paslanmaya karşı koruma sorunları vardı. Ancak, yenilenen Nova, 1996 yılında, büyük gelişmeler gördü ve Romanya yollarında ortak bir görüşdü.

Renault satın almak başarısız olduktan sonra 1999 yılında Dacia edinilen Skoda ile ortak bir girişimin Volvo , Renault Dacia satın aldı ve tesislerini ve ürün güncelleme şirket haline € 2,2 milyar enjekte etti.

Hedefleri, gelişmekte olan pazarlar için giriş seviyesi bir otomobil yaratmaktı. Ana odağı maliyetleri asgari seviyede tutmak ama aynı zamanda son ürünün güvenilir olmasını sağlamaktı. Sonuç? Dacia Logan.

Dacia Logan ne zaman başlatıldı?
Dacia Logan 2004 yılında piyasaya sürüldü ve 1300'lerden bu yana en başarılı Dacia. Ayrıca Orta ve Doğu Avrupa’da olduğu kadar Rusya’nın da en çok satan otomobillerinden biri haline geldi. Logan, tüm dünyada, bazen Renault markası altında satılmaktadır. Dizel versiyon bir yıl sonra piyasaya sürüldü.

4 × 4 versiyonu olan Logan Steppe 2007 yılında tanıtıldı.

Dacia ve Renault ilk yıl içinde 40.000 Logan sattı, Romanya ise satışların% 60'ını temsil ediyordu. Batı Avrupa'ya ihracat yapmaya başladığından beri, her yıl satışlarında% 10'luk bir artış gördü.

Toplama modeli ve Logan merkezli Hatchback Sandero 2008 yılında piyasaya sürüldü. Bu süre zarfında, Dacia'nın yeni bir logo benimsemek de dahil olmak üzere bazı markalama işlemlerinden geçtiği ve daha sonra yüze geçen Logan modelinin ortaya çıktığı bir dönemdi.

Dacia Duster ne zaman piyasaya sürüldü?


Dacia Duster aslında Renault numaralı satış arabası. Dünya çapında. Duster'ların yapıldığı Mioveni tesisi, Fransız üretici için üretim açısından en büyük araç fabrikası.

Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtıldı ve Dacia'nın bir SUV modeli çıkarma niyetini işaret etti. Renault şirketi satın aldığından beri Dacia tarafından yapılan ilk çapraz aktarmalı SUV oldu.

Dacia, işçilere karşı


Dacia çalışanları ile Dacia arasındaki ilişki son yıllarda oldukça değişkendi.

2008'de işçiler, Renault çalışanlarının bulunduğu Fransa'daki meslektaşlarından önemli ölçüde daha az ücret aldıklarını savunarak% 65 oranında bir ücret artışı talep ettiler. Talebine cevap olarak, yöneticiler% 19'luk bir maaş artışı teklif etmiş, nihayet işçiler 14 günlük bir yürüyüş yaptıktan sonra ortalama% 23'lük maaş artışını kabul etmişlerdir.

Dokuz yılda Dacia işçilerinin ücretleri üç kat arttı ve 2014 yılında ulusal ortalamanın iki katı ödendi.

Bununla birlikte, 2015 yılında, yüksek maaş ve ikramiye ile ilgili başarısız müzakerelerin ardından daha fazla grev eylemi rapor edildi.

Dacia bugün


2012'de Dacia, Fas'ın Tangier'deki yeni fabrikasında üretilen yeni bir küçük MPV olan Lodgy'yi başlattı. İkinci nesil Logan ve Sandero da o yıl tüm yeni güvenlik özellikleri, motor ve diğer konfor ekipmanları ile piyasaya sürüldü. Ön yüzdeki Duster, 2013 yılında Frankfurt Motor Show'da sunuldu ve ön ve arka uçlarında değişiklikler yapıldı. Logan ve Sandero modellerinde yeni bir iç mekan tanıtıldı. Ve 2015'te Dacia, markaların on yıl önce yeniden canlanmasından bu yana 3.5 milyonuncu otomobilini sattı.

Ve biz bugünüz. Dacia, Renault için çok önemlidir ve markanın başarısından bu yana çok az rekabet olması şaşırtıcıdır. Bu şekilde mi kalacak? Yoksa düşük maliyetli sektörde bir fırsat görecekler mi? Sadece zaman gösterecek.

 

Dacia'nın Kısa Tarihi

Benzer İçerikler